Նախագահը մասնակցել է Հնդկաստանի պարենի համաշխարհային ցուցահանդեսի բացմանը և համաժողովի լիագումար նիստին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/11/նախագահ-1.jpg)
Հնդկաստանի Հանրապետության վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հրավերով աշխատանքային այցով Հնդկաստան ժամանած Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Նյու Դելիում մասնակցել է «Համաշխարհային պարեն. Հնդկաստան-2017» համաժողովի լիագումար նիստին և նույն խորագրով միջազգային սննդարդյունաբերության ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որին ներկա են ավելի քան 20 երկրից մոտ 2000 մասնակից: Համաժողովում Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
«Համաշխարհային պարեն. Հնդկաստան-2017» համաժողովում
Ձերդ Գերազանցություն պարո՛ն վարչապետ,
Մեծարգո՛ նախարարներ,
Նախ թույլ տվեք ջերմորեն շնորհավորել Հնդկաստանի ժողովրդին և մասնավորապես՝ հարգարժան վարչապետ Մոդիին՝ այս տպավորիչ ֆորումը կազմակերպելու համար, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնել այս միջոցառմանը մասնակցելու հրավերի համար։ Հաջողություն եմ մաղթում ցուցահանդեսի բոլոր մասնակիցներին:
Համաժողովի մասնագիտական և աշխարհագրական բազմազանությունը վկայում է համաշխարհային պարենային շուկայում Հնդկաստանի ունեցած ծանրակշիռ ներուժի և դերակատարության մասին, որը ձեռք է բերվել անկախության 70 տարիների արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ։ Օգտվելով առիթից՝ սրտանց շնորհավորում եմ Հնդկաստանի բարեկամ ժողովրդին այդ պատմական հոբելյանի կապակցությամբ։
Հատկանշական է, որ հազարամյակների պատմություն ունեցող Հնդկաստանին այս կարճ ժամանակահատվածում հաջողվել է տպավորիչ արդյունքներ արձանագրել երկրի քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում՝ դառնալով համաշխարհային տնտեսության գլխավոր շարժիչ ուժերից մեկը։
Որպես Հնդկաստանի բարեկամ երկիր՝ Հայաստանում ուրախությամբ արձանագրում ենք, որ բարեփոխումների և հետևողական աշխատանքի շնորհիվ Հնդկաստանն այժմ ոչ միայն ապահովում է իր պարենային ինքնաբավությունը, այլև դարձել է համաշխարհային սննդարդյունաբերության շուկայի ճանաչված առաջատարներից՝ լինելով գյուղատնտեսական մի շարք ապրանքների մասով աշխարհի հիմնական արտադրող և արտահանող։
Այդ մասին վկայում է այս ցուցահանդեսը, որն անխոս, սննդի արդյունաբերության ոլորտում Հնդկաստանի կուտակած փորձի փոխանակման, նոր շուկաների բացահայտման և գործընկերների հետ համագործակցության հաստատման լավագույն հարթակ է հանդիսանում:
Գյուղատնտեսական մթերքների վերամշակումը և պարենային ապրանքների արտահանումը կարևոր նշանակություն ունեն նաև Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար։
Հայ արտադրողներն ավանդական փորձի և ժամանակակից տեխնոլոգիաների համատեղման արդյունքում մրգերի և բանջարեղենի վերամշակման գործում կուտակել են մեծ դրական փորձ, որի արդյունքում արտաքին շուկաներում հայկական սննդարդյունաբերական արտադրանքի հանդեպ պահանջարկն անշեղորեն աճում է։ Մեր գործարարներն առաջին քայլերն են ձեռնարկում դրանք նաև հնդկական շուկայում ներկայացնելու ուղղությամբ։
Հեռանկարային ենք համարում նաև սննդի արդյունաբերության ոլորտում Հնդկաստանի գործարարներին հայկական որոշ ապրանքատեսակների արտադրության փորձի փոխանցման շուրջ համագործակցությունը, ինչը հնարավորություն կտա ոչ միայն մեծացնել մրգերի և բանջարեղենի վերամշակման արդյունավետությունը և նոր շուկաներում ներկայացվածությունը, այլև ստեղծել նոր արտադրություններ, ձևավորել նոր աշխատատեղեր։
Տնտեսական համագործակցության ակտիվացման համար նպաստավոր եմ համարում հայ-հնդկական համագործակցության ծավալումը նաև բազմակողմ ձևաչափով` հաշվի առնելով, որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիր է, ինչպես նաև Եվրոպական միության հետ ունի արտոնյալ առևտրային ռեժիմ: Հայաստանում ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալող գործարարները հնարավորություն ունեն օգտվելու այն բարենպաստ պայմաններից, որոնք առաջարկում է Հայաստանը:
Մենք ապրում ենք այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ բազմաթիվ խնդիրներ պահանջում են համատեղ և համապարփակ լուծումներ: Այդպիսի խնդիրներից է օրինակ՝ պարենային ապահովությունը: Հայաստանը 2015թ. սեպտեմբերին կայացած՝ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման գագաթնաժողովում ընդունել է Կայուն զարգացման հռչակագիրը և օրակարգը, որտեղ 17 նպատակներից մեկը պարենային ապահովությունն է, ինչպես նաև գյուղատնտեսության կայուն զարգացման խթանումը:
Հայաստանը հետևողականորեն աշխատում է այս նպատակներին հասնելու համար, և թե՛ ներքին քաղաքականության իրականացման, թե՛ ճկուն արտաքին տնտեսական քաղաքականության շնորհիվ մենք տարիներ շարունակ հաջողություններն ենք գրանցում դրանց հասնելու ուղղությամբ:
Ավարտելով խոսքս՝ թույլ տվեք մեկ անգամ ևս հաջողություն մաղթել վարչապետ Մոդիի կառավարությանը ձեռնարկված խոստումնալից բարեփոխումների և ծրագրերի կյանքի կոչման գործում, իսկ ֆորումի մասնակիցներին ՝ արգասաբեր աշխատանք։

Президент принял участие в открытии выставки и пленарном заседании конференции “World Food India 2017”
Президент Серж Саргсян, прибывший в �?ндию по приглашению премьер-министра Республики �?ндия Нарендры Моди, сегодня в Нью-Дели принял участие в пленарном заседании конференции “World Food India 2017” и торжественной церемонии открытия одноимённой выставки продуктов питания, на которой присутствовали почти 2000 участников из более чем 20 стран. На конференции Президент Республики выступил с речью.
Речь Президента Сержа Саргсяна на конференции “World Food India 2017”
Ваше Превосходительство, господин Премьер-министр,
Уважаемые министры,
Прежде всего, позвольте сердечно поздравить народ �?ндии и в частности, уважаемого премьер-министра Моди с организацией этого впечатляющего форума, а также выразить благодарность за приглашение участвовать в этом мероприятии. Желаю успеха всем участникам выставки.
Профессиональное и географическое многообразие конференции свидетельствует о весомом потенциале и роли �?ндии на всемирном рынке продуктов питания, что приобретено благодаря плодотворной работе на протяжении 70 лет независимости. Пользуясь случаем, сердечно поздравляю дружественный народ �?ндии с этим историческим юбилеем.
Примечательно, что имеющей тысячелетнюю историю �?ндии за этот короткий период удалось зарегистрировать впечатляющие результаты в деле политического и социально-экономического развития страны, став одной из главных движущих сил всемирной экономики.
В Армении как дружественной для �?ндии стране с радостью констатируют, что благодаря реформам и последовательной работе �?ндия сейчас не только обеспечивает свою продуктовую самодостаточность, но и стала одним из признанных лидеров всемирной пищевой промышленности, являясь основным производителем и экспортёром ряда сельскохозяйственных продуктов.
Об этом свидетельствует эта выставка, которая, безусловно, является наилучшей площадкой для обмена накопленным �?ндией в сфере пищевой промышленности опытом, выявления новых рынков и налаживания сотрудничества с партнёрами.
Переработка сельскохозяйственных продуктов и экспорт пищевых товаров имеют важное значение также для развития экономики Армении.
Армянские производители в результате сопоставления традиционного опыта и современных технологий накопили в деле переработки плодов и овощей большой позитивный опыт, в результате которого на внешних рынках неуклонно растёт спрос на продукцию армянской пищевой промышленности. Наши предприниматели делают первые шаги в направлении представления их также на индийском рынке.
Считаем перспективным также сотрудничество с предпринимателями �?ндии по обмену опытом в производстве некоторых видов армянских товаров, что даст возможность не только увеличить эффективность переработки плодов и овощей и их представление на новых рынках, но и создать новые производства, сформировать новые рабочие места.
Для активизации экономического сотрудничества считаю полезным ведение армяно-индийского сотрудничества также в многостороннем формате, учитывая, что Армения является членом Евразийского экономического союза, а также имеет режим торговых преференций с Европейским союзом. Ведущие в Армении предпринимательскую деятельность бизнесмены имеют возможность пользоваться теми благоприятными условиями, которые предлагает Армения.
Мы живём в такие времена, когда многочисленные проблемы требуют совместных и комплексных решений. К таким проблемам принадлежит, например, продовольственная безопасность. Армения в сентябре 2015 года на саммите стабильного развития ООН приняла Декларацию и повестку стабильного развития, где одна из 17 целей – продовольственная безопасность, а также стимулирование устойчивого развития сельского хозяйства.
Армения последовательно работает для достижения этих целей, и мы на протяжении лет регистрируем успехи в их достижении как благодаря реализации внутренней политики, так и гибкой внешней экономической политике.
В завершение, позвольте ещё раз пожелать успеха правительству премьер-министра Моди в деле претворения в жизнь предпринятых многообещающих реформ и программ, а участникам форума – плодотворной работы.