Արցախում մեկնարկեց «Մեծ կինոն՝ փոքր գյուղում» ամենամյա նախագիծը
«Ֆիշ այ Արթ» մշակութային հիմնադրամը, հիմնադիր Ջիվան Ավետիսյանի գլխավորությամբ, կազմակերպել է «Մեծ կինոն՝ փոքր գյուղում» խորագրով հեղինակային ֆիլմերի ցուցադրություն Արցախում։ Մեկնարկը տրվել է հուլիսի 14-ից՝ Ասկերանի շրջանի Խաչմաչ գյուղում, որը սկսվել է ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի երեք ֆիլմերով: Ռեժիսորի հայրենի գյուղի՝ Խաչմաչի համայնքային կենտրոնումհուլիսի 14-ին ցուցադրվեց  նրա  «Թևանիկ» ֆիլմը, հուլիսի 15-ին՝ «Ընդհատված մանկություն»-ը, հուլիսի 16-ին՝ «Վերջին բնակիչը»-ը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են մշակութային հիմնադրամից, հուլիսի 14-ին, մինչ «Թևանիկ» ֆիլմի ցուցադրումը, Ջիվան Ավետիսյանը ներկաներին պատմեց նախաձեռնած ծրագրի և նպատակի մասին։
«Առայժմ նախագիծը կայացման փուլում է, որը, հավանաբար, ամենամյա կդառնա և կանոնավոր բնույթ կկրի։ Ամեն  տարի հրավիրելու ենք  կինոոլորտի հայ և արտասահմանցի ներկայացուցիչների, ռեժիսորների, ովքեր  ցանկություն կունենան իրենց ֆիլմերը ներկայացնել Արցախում։ Այս ամենը  նպատակ  է  հետապնդում  ճանաչելի  դարձնել մեր  հայրենիքը  միջազգային հանրության  կողմից: Օտար կինոգործիչները, ռեժիսորներն իրենց   դերասանական կազմով   կգան   ու  կտեսնեն  Արցախը,  կհիանան  նրա հրաշագեղ   բնությամբ, կլինեն պատմամշակութային վայրերում, կշփվեն արցախցիների  հետ ու կծանոթանան մարդկանց խնդիրներին, մեր մշակույթին, ճարտարապետությանը, ի վերջո, կծանոթանան   հայ ժողովրդի պատմական  անցյալին  ու ներկային, որը հետագայում՝ վստահ եմ, միտք կտա, որպեսզի նկարահանումներ իրականացնեն նաև Արցախում: Այսպիսով, հայկական  կինոմատոգրաֆիան զարգացնելուց   զատ, Արցախը  նաև լայն ճանաչում ձեռք կբերի հատկապես արվեստի ոլորտում»,- իր խոսքում ընդգծեց ռեժիսորը:
Հուլիսի 14-ին՝ «Թևանիկ» ֆիլմի ցուցադրությանը բացման խոսքով հանդես եկավ Խաչմաչի դպրոցի տնօրեն Սերոբ Մնացականյանը, ով, ողջունելով ներկաներին, շնորհակալություն հայտնեց Ջիվան Ավետիսյանին՝ նման գեղեցիկ նախաձեռնության համար և նշեց, որ Սփյուռքի մեր հայրենակիցները, դիտելով այս յուրօրինակ ֆիլմը, նորից իրենց ձայնը կբարձրացնեն Արցախի անկախության ճանաչման հարցով: «Մեզ համար շատ հաճելի է դիտել մեր համագյուղացի, տաղանդաշատ կինոռեժիսոր Ջ. Ավետիսյանի ֆիլմերը»,- իր խոսքի մեջ նշեց Ս. Մնացականյանը:
«Արցախպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Վահրամ Պողոսյանը, ով նաև փառատոնի նախաձեռնողներից է, իր խոսքում, մասնավորապես, ասաց. «Մեր նպատակն Արցախն աշխարհին ավելի ճանաչելի դարձնելն է: Կինոն քարոզչական ամենահզոր զենքերից մեկն է, և այն մենք պետք է արդյունավետ օգտագործենք: Ջիվանը, լինելով արցախցի, կարողացել է արցախցու տեսանկյունից աշխարհին ճիշտ ներկայացնել արցախյան հարցը: Ե՛վ «Թևանիկը», և՛ «Վերջին բնակիչը» ֆիլմերում, որոնք նկարահանվել են Արցախում, հաջողությամբ ներկայացվում է այդ հիմնախնդիրը»:
ԱՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանն էլ նշեց. «Նման նախաձեռնությամբ հանդես գալը հրաշալի գաղափար է: Իսկապես, շատ կարևոր է Արցախի մասին ճշմարտացի ֆիլմեր ունենալը, իսկ Ջիվան Ավետիսյանի ֆիլմերը, միանշանակ, այդպիսին են: Դրանք պատերազմի մասին ֆիլմեր են, ուր կան մարդկային խեղված ճակատագրեր: Ցանկալի կլինի, որ այդպիսի ցուցադրությունները շարունակական լինեն»:
«Այս հեղինակային ֆիլմերի ցուցադրման ծրագիրը, պահանջարկի դեպքում, կարող է տարածվել նաև հանրապետության այլ գյուղական համայնքներում, ցանկացողները երբեք մերժում չեն ստանա, ընդամենն անհրաժեշտ կլինի նախապես պայմանավորվել և համաձայնեցնել»,- վստահեցնում է ռեժիսորը:
Ֆիլմերի երեք օրյա ցուցադրություններին ներկա էր ԱՀ Վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ԱՀ ԱԺ պատգամավորներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հոգևոր-մշակութային և հասարակական ոլորտի գործիչներ, կինո ոլորտի և մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչներ և այլ նշանավոր անձինք
Ջիվան Ավետիսյանի ֆիլմերի առանցքում մարդն է, շեշտը դրվում է մարդկային ճակատագրերի վրա, իր ստեղծագործություններում կան խնդիրներ, որոնք այսօր էլ արդիական են ՝ չնայած ֆիլմերը պատմում են ավելի քան 20 տարվա վաղեմության մասին։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 22-ին Շուշիի «Նարեկացի»  արվեստի  միությունում էլ ցուցադրվելու  է ռեժիսորի  «Վերջին բնակիչը» ֆիլմը։

В Арцахе стартовал ежегодный проект «Большое кино в маленьком селе»
Культурный фонд “Фиш ай Арт» во главе с учредителем Дживаном Аветисяном организовал демонстрацию в Арцахе авторских фильмов под девизом «Большое кино в маленьком селе». Старт был дан 14 июля в селе Хачмач Аскеранского района тремя фильмами режиссера Дживана Аветисяна. В общинном центре родного села режиссера Хачмач 14 июля был показан его фильм «Теваник», 15-го июля – «Прерванное детство», 16 июля – «Последний житель».
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из культурного фонда, до начала демонстрации фильма «Теваник» режиссер рассказал присутствующим об инициированном проекте и его целях.
«Пока что проект в стадии становления, вероятно, он станет ежегодным и будет носить систематический характер. Каждый год будем приглашать армянских и зарубежных представителей киносферы, режиссеров, пожелавших представить свои фильмы в Арцахе.  Все это преследует цель сделать узнаваемой для мирового сообщества нашу Родину. �?ностранные кинодеятели, режиссеры со своим актерским составом приедут и увидят Арцах, восхитятся его замечательной природой, побывают в историко-культурных местах, пообщаются с арцахцами и познакомятся с проблемами людей, нашей культурой, архитектурой, наконец, познакомятся с историческим прошлым и настоящим армянского народа, что впоследствии, уверен, подскажет мысль осуществлять киносъемки и в Арцахе.  Тем самым, помимо развития армянской кинематографии, Арцах приобретет также широкую известность  особенно в сфере искусства», – подчеркнул режиссер.
На демонстрации фильма «Теваник» со вступительной речью выступил директор школы Хачмача Сероб Мнацаканян, который выразил благодарность Дживану Аветисяну за прекрасную инициативу, отметив, что наши соотечественники в Диаспоре, посмотрев этот своеобразный фильм, вновь возвысят свой голос за признание независимости Арцаха. «Нам очень приятно видеть фильмы нашего односельчанина, талантливого режиссера Дживана Аветисяна», – отметил С.Мнацаканян.
Директор информационного агентства «Арцахпресс» Ваграм Погосян, являющийся также одним из инициаторов фестиваля, сказал: «Наша цель – сделать Арцах более узнаваемым в мире. Кино – одно из самых мощных пропагандистских средств, и мы должны использовать его продуктивно. Дживан, будучи арцахцем, сумел с точки зрения арцахца верно представить миру Арцахскую проблему. �? в  «Теванике», и в «Последнем жителе», которые снимались в Арцахе, успешно представлена эта проблема».
Депутат Национального Собрания Республики Арцах, лидер фракции «Демократия» Вардгес Багрян отметил: «Выступление с подобной инициативой – замечательная идея. Действительно очень важно   иметь правдивые фильмы об Арцахе, а фильмы Дживана Аветисяна однозначно таковы. Это фильмы о войне, где есть искаженные человеческие судьбы. Было бы желательно, чтобы подобные демонстрации стали систематическими».
«Этот проект демонстрации авторских фильмов, в случае востребованности, может  быть распространен и на другие сельские общины республики, желающие никогда не получат отказа, всего лишь нужно заранее договориться и согласовать», – заверяет режиссер.
На трехдневных демонстрациях фильма присутствовали премьер-министр Республики Арцах Араик Арутюнян, депутаты НС, высокопоставленные чиновники, духовные, культурные и общественные деятели, представители кино и медиасферы, другие известные люди.
Во главе угла фильмов Дживана Аветисяна – человек, акцент ставится на человеческих судьбах, в произведениях есть проблемы, которые и сегодня актуальны, хотя фильмы и повествуют о событиях более чем 20-летней давности.
Напомним, что 22 июля в Шушинском союзе искусств «Нарекаци» будет продемонстрирован фильм режиссера «Последний житель».