Հաջորդ «Ավրորան» Հայաստանում կանցկացվի 2018թ. հունիսի 8-ից 10-ը
Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ամենամյա եռօրյա միջոցառումները տեղի կունենան 2018թ. հունիսի 8-10-ը Հայաստանում:
«Ուրախ ենք, որ հանրությանն իրազեկում ենք աշխարհի տարբեր վայրերում մարդկանց դեմ իրականացվող վայրագությունների մասին՝ պարգեւատրելով նրանց, ովքեր շարունակ պայքարում են այդ խնդիրների դեմ՝ վտանգելով սեփական կյանքը», – ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Հայաստանը, որն առաջընթաց է ապրել՝ չնայած անցյալի տառապանքներին, հավակնում է դառնալ մարդասիրական գաղափարների, քննարկումների եւ գործունեության համաշխարհային կենտրոն: Մյուս տարի եւս անցկացնելով այս կարեւոր միջոցառումները՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, ձգտում է շարունակել գործով արտահայտել երախտագիտությունը՝ աջակցելով կարիքի մեջ գտնվողներին», – նշել է նա:
2018թ. միջոցառումների ընթացքում տեղի կունենան Aurora Dialogues քննարկումները, որը միջազգային հարթակ է գիտնականների եւ փորձագետների համար՝ ուսումնասիրելու եւ քննարկելու հումանիտար մարտահրավերները:
Համաժողովը ձգտելու է բացահայտել խնդիրները, վերլուծել անցյալի դասերը եւ խրախուսել նորարարական գործունեությունը ներկայում՝ ապագան լավը դարձնելու նպատակով:
2018թ. Aurora Dialogues քննարկումների եւ «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումների ժամանակացույցը եւ լրացուցիչ տեղեկությունները հասանելի կլինեն առաջիկա ամիսներին www.auroraprize.com կայքում:

Aurora events will take place in Armenia June 8-10, 2018
Mediamax/. 2018 Aurora Prize for Awakening Humanity ceremony, Aurora Dialogues and weekend of inspirational events, will take place June 8-10, 2018 in Armenia.
The Aurora Humanitarian Initiative was founded in memory of the survivors of the Armenian Genocide and in honor of their saviors by descendants of the survivors who wish to demonstrate their gratitude by action.
“We are gratified to be able to do this in their memory, and raise public consciousness about the humanitarian atrocities occurring around the world by rewarding those who are working to tackle those struggles in a substantial manner and at great personal risk,” said Aurora Humanitarian Initiative Co-Founder Ruben Vardanyan. “As a country that has prospered despite the atrocities suffered in the past, Armenia is emerging as a global hub for humanitarian thought, discussion and action. In hosting this important weekend of events again next year, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to continue to express Gratitude in Action by helping those who are most vulnerable today.”
The 2018 Aurora weekend of events will feature the Aurora Dialogues, an international platform for academics and practitioners who explore and debate humanitarian challenges. The conference will seek to better understand the issues, analyze lessons learned from the past, and encourage innovative action in the present to foster a better future. A schedule of events and additional information about the 2018 Aurora Dialogues and Aurora Prize weekend will be available in the coming months at www.auroraprize.org.
Nominations are now open for the 2018 Aurora Prize. Public nominations will be accepted through September 8, 2017 at https://auroraprize.com/en/prize/detail/nominatenow.