«Լապշինի դեպքից հետո Արցախի օմբուդսմենի զեկույցը Եվրախորհրդարանում բավականին նշանակալի իրադարձություն է». Պետո Դեմիրճյան
Ապրիլյան ողբերգական իրադարձություններից հետո  երկրորդ անգամ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Ռուբեն Մելիքյանն ու Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) անդամ Ֆրանկ Էնգելը փետրվարի 14-ին Ստրասբուրգում ղարաբաղյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ մարդու իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ զեկույց են ներկայացրել Հայ բարեգործական ընդհանուր միության Եվրոպայի մասնաճյուղի նախաձեռնությամբ։
«Զեկույցում բերված տեղեկությունները տագնապալի են միջազգային հանրության համար՝ մասնավորապես մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից: 2016թ. ապրիլին ադրբեջանական զորքերի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կանոնավոր և ծանր խախտումները դեռևս ճիշտ, համարժեք պատասխաններ են պահանջում հեղինակավոր միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններից և անհանգստության լուրջ առիթ են ամբողջ միջազգային հանրության համար»,- նշվում է զեկույցի նախաբանում: Բուն զեկույցում ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը ներկայացրել է ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի իրականացրած հանցագործությունների տեսակները, որոնք արգելված են միջազգային մարդասիրական իրավունքով ու համարվում են միջազգային իրավունքի ծանր խախտում: Զեկույցի եզրակացության մեջ նշվում է, որ ապրիլյան քառօրյայի ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունները եղել են նախապես ծրագրված ու կրել են կանոնավոր բնույթ:
168.am-ի հետ զրույցում ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը, գնահատելով միջոցառման կարևորությունը, նախ տեղեկացրեց, որ առաջին անգամը չէ, երբ ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը Եվրոպայում է։ Նրա փոխանցմամբ, ավելին,  փետրվարի 16-ին Ռուբեն Մելիքյանը նմանատիպ մամլո ասուլիս է ունենալու Բրյուսելում։
«2016թ. հունիսին  մենք Ռուբեն Մելիքյանին հրավիրեցինք Բրյուսել։ Առաջին զեկույցը, որը հրատարակել էր ՄԻՊ-ն Արցախյան պատերազմից հետո, ներկայացվեց Բրյուսելում, ապա Մելիքյանը հանդիպումներ ունեցավ քաղաքական շրջանակների, եվրոպացի պատգամավորների, Բելգիայի ֆեդերալ և  շրջանային խորհրդարանի  անդամների, հասարակական կազմակերպությունների հետ»,- տեղեկացրեց Դեմիրճյանը։
Վերջինիս համոզմամբ՝ բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի  արտահանձնման դեպքից հետո Մելիքյանի զեկույցը Եվրախորհրդարանում բավականին նշանակալի իրադարձություն է։ «Այն, որ այդ ասուլիսը, որի ընթացքում Ռուբեն Մելիքյանը Եվրախորհրդարանում ներկայացրեց Ադրբեջանի ռազմական ոճիրների  երկրորդ զեկույցը,  Լապշինի դեպքից հետո ինքնին շատ  մեծ բան է նշանակում, քանի որ դուրս է բերում Արցախին շրջափակումից՝ ի  հակառակ Ադրբեջանի հետապնդած քաղաքականության։
Լապշինի դեպքի էությունը, նպատակը վախի մթնոլորտ ստեղծելն էր այն օտարերկրացիների մոտ, որոնք ցանկանում են Արցախ այցելել, իսկ Արցախի ՄԻՊ-ը գտնվում է Եվրախորհրդարանում, ավելին, ներկայացնում է Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունները՝ միևնույն ժամանակ փաստելով, որ ադրբեջանական կողմի պնդումները հիմնազուրկ են»,- ասաց Պետո Դեմիրճյանը։

Bedo Demirdjian: “After the extradition of blogger Alexander Lapshin, the submission of Artsakh Ombudsman’s report to the European Parliament is quite a significant event”
On February 14, at the initiative of Armenian General Benevolent Union Europe Chapter, Human Rights Defender (Ombudsman) of the Nagorno-Karabakh Republic Ruben Melikyan and Member of the European Parliament Frank Engel submitted a report on the violations of human rights committed during the Four-Day Artsakh War in Strasbourg. This was the second report following the tragic events that took place in April of last year.
“The information stated in the report is panicking for the international community, particularly from the perspective of human rights protection. The regular and grave breaches of international humanitarian law committed by Azerbaijani troops in April 2016 still require correct and adequate answers from reputable international law-defense organizations and are a serious matter of concern for the whole international community,” the preface of the report reads. In the report, Ombudsman Ruben Melikyan presents the types of crimes that Azerbaijan committed during the Four-Day Artsakh War in April that are prohibited by international humanitarian law and are considered a grave breach of international law. The conclusion of the report states that the military crimes that the Armed Forces of Azerbaijan committed during the Four-Day War were previously planned and were regular.
Assessing the importance of the event in an interview with 168.am, Communication Representative of the Armenian National Committee of Europe Bedo Demirdjian first informed that this was not the first time that the Ombudsman of the Nagorno-Karabakh Republic was in Europe and added that Ruben Melikyan will be giving a press conference devoted to the topic in Brussels on February 16th.
“In June 2016, we invited Ruben Melikyan to Brussels. The first report published by the Ombudsman after the Four-Day Artsakh War was presented in Brussels, after which Melikyan had meetings with representatives of political circles, European MPs, members of the federal and regional parliaments of Belgium and non-governmental organizations,” Demirdjian informed.
According to Demirdjian, after the extradition of blogger Alexander Lapshin, the submission of Melikyan’s report to the European Parliament is quite a significant event. “After the case of Lapshin, the news conference during which Ruben Melikyan submitted the second report on Azerbaijan’s military crimes to the European Parliament itself has many implications since it is bringing Artsakh out of Azerbaijan’s blockade in contrast to Azerbaijan’s policy.
The goal and essence of Lapshin’s case was to create an atmosphere of fear among foreigners wishing to visit Artsakh, but the Ombudsman of Artsakh is in the European Parliament and is presenting Azerbaijan’s military crimes and stating that Azerbaijan’s claims are groundless,” Bedo Demirdjian said.