Դինքի մարդասպանը հրաժարվում է ցուցմունք տալ
Թուրքիայի հայկական «Ակօս» թերթի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործը քննող Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների 14-րդ դատարանը մերժել է Դինքին սպանած Օգյուն Սամասթի խնդրագիրը՝ իրեն տեղափոխել ազատ ռեժիմի բանտ:
Ըստ թուրքական «Cumhuriyet» թերթի՝ պոլսահայ լրագրողին սպանելու և ապօրինի զենք կրելու մեղադրանքով 22 տարի 10 ամիս ազատազրկման դատապարտված Սամասթը սույն թվականի նոյեմբերի 14-ին դիմել է դատարան, պահանջելով իրեն փակ ռեժիմի բանտից տեղափոխել բաց ռեժիմի բանտ: Խնդրագրում Սամասթը նշել է, որ իր պահանջը չբավարարելու դեպքում ՝ նա հրաժարվում է այլևս ցուցմունք տալ, գրում է ermenihaber.am-ը:
Հիշեցնենք, որ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին` խմբագրության առջև զինված հարձակման արդյունքում:
2012 թվականի հունվարի 17-ին դատարանի որոշմամբ` Դինքի սպանության կազմակերպիչ Յասին Հայալը ցմահ բանտարկության դատապարտվեց, անմիջական հանցագործ Օգյուն Սամասթը` 22 տարվա ազատազրկման:
2014 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 5-րդ դատարանը որոշում էր կայացրել Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավարությունը սկսել զրոյից:
Այս անգամ բոլոր ամբաստանյալներին պետք է առաջադրվեր «հանցավոր խմբավորման ստեղծման և կառավարման կամ դրանում մասնակցություն ունենալու» մեղադրանք: Բացի դրանից՝ որոշումներ էին ընդունվել Դինքի սպանության ժամանակ բարձր պաշտոններ զբաղեցրած 9 անձանց, այդ թվում` Ստամբուլի նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերահի նկատմամբ դատական գործեր հարուցելու կապակցությամբ:

Dink’s assassin refuses to testify
The 14th Court for Serious Crimes of Istanbul, which is examining the case of the murder of founder and editor-in-chief of Turkey’s Agos Armenian Weekly Hrant Dink, has rejected the petition of Dink’s assassin Ogyun Samast to transfer him to a prison under a loose regime.
According to Cumhuriyet, on 14 November, Samast, who is sentenced to 22 years and 10 months for killing the Istanbul-Armenian journalist and bearing an illegal arm, appealed to the court with the demand to transfer him from a closed- prison to an open prison. In his petition, Samast stated that if his demand was not met, he would refuse to testify, writes ermenihaber.am.
Hrant Dink was killed after an armed assault that took place in front of the editorial office on January19, 2007.
On January 17, 2012, the court gave Yasin Hayal, the organizer of Dink’s murder, a life sentencing, while Ogyun Samast was sentenced to 22 years in prison.
In October 2014, the 5th Court for Serious Crimes ruled to start the trial over Hrant Dink’s murder from scratch.
This time, all the culprits were supposed to be charged with “creating and managing a gang or participating therein”. In addition, the court adopted decisions on instigating criminal cases against nine persons who had held high offices during Dink’s murder, including former chief of police of Istanbul Celaletin Cerah.