ԱՄԷ-ի ավելի քան 10 հազարանոց հայկական համայնքը համախմբվում է ազգային կառույցների շուրջ
Արաբական Միացյալ Էմիրություններում ապրում է տաս հազարից ավելի հայ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արաբական Միացյալ Էմիրություններում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գեղամ Ղարիբջանյանը:
«Հայկական համայնքն այստեղ սկսել է ձևավորվել 70 ական թվականներից: Հիﬓականում հայեր են եկել Սիրիայից, Լիբանանից, Իրաքից, մասամբ՝ Իրանից: Տեղի հայերը հիմնականում ներկայացված են շինարարական ոլորտում, բանկային համակարգում, առևտրային ոլորտում: Հայերն այստեղ աչքի են ընկնում իրենց աշխատասիրությամբ»,- ասաց դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ տեղի հայերը փորձում են ազգային կառույցների շուրջ համախմբվել: Այդ գործում մեծ է Հայ առաքելական եկեղեցու դերը: Այս տարիների ընթացքում հիմնվել է առաջին եկեղեցին` Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչը՝ Շարժայում և ընդամենը մեկ տարի առաջ Աբու Դաբիում կառուցվեց Սրբոց Նահատակաց եկեղեցին:

Армянская община ОАЭ объединена вокруг национальных организаций
В Объединенных Арабских Эмиратах проживает более 10 тысяч армян. Об этом в беседе с Арменпресс сказал посол Армении в ОАЭ Гегам Гарибджанян.
«Армянская община начала развиваться здесь в 1970-е годы. Армяне в основном приехали сюда из Сирии, Ливана, �?рака и частично из �?рана. Местные армяне в основном заняты в строительстве, банковском и торговом секторах и известны своим трудолюбием», – сказал посол. По его словам, местные армяне пытаются объединиться вокруг национальных организаций.
«Роль Армянской Апостольской Церкви не может быть недооценена в этой миссии. Две церкви были построены в эти годы, последний из которых, церковь Мучеников, был построен в Абу-Даби год назад», – сообщил посол, отметив, что в обеих церквях действуют воскресные школы.