Թուրքիայում իսլամի դասերից ազատելու համար հայերից մկրտության փաստաթուղթ են պահանջում
Թուրքիայում ոչ մուսուլման աշակերտներին և մասնավորապես՝ հայ երեխաներին իսլամի դասերից ազատելու համար նրանցից մկրտության փաստաթուղթ են պահանջում: Թուրքական «Bianet» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ հայ երեխաների ծնողներն ու ներկայացուցիչները չեն հասկանում, թե ինչ իմաստ ունի մկրտության փաստաթուղթ պահանջելը, եթե երեխաների անձնագրային քարտերում նշված է նրանց քրիստոնյա լինելու հանգամանքը:
Չնայած այս տեղեկություններին՝ Բեյօղլուի շրջանային կրթական վարչությունը հերքել է դպրոցներում աշակերտներին նման պահանջ ներկայացնելու մասին լուրը, գրում է Ermenihaber.am-ը:
Նախորդ տարի նմանատիպ դեպք էր գրանցվել Շիշլիի հայկական Կարագյոզյան դպրոցում: Աշակերտներից մեկը հեռացվել էր դպրոցից՝ մկրտության թուղթ չունենալու և հայ չլինելու պատճառաբանությամբ: Սակայն գործը քննող դատարանը որոշում էր կայացրել, որ հեռացված անձը կարող է ուսումը շարունակել հայկական դպրոցում, քանի որ նրա անձնագրային քարտում կրոնի դաշտում եղել էր «քրիստոնյա» նշումը: Դատարանը վճռել էր, որ երեխային դպրոց չընդունելը օրենքի խախտում է, քանի որ երեխայի ինքնությունը կարելի է պարզել նրա անձնագրային տվյալների հիման վրա:
Թուրքիայի ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺԴԿ-HDP) Իզմիրի պատգամավոր Էրթուղրուլ Քյուրքչուն հայ երեխաներից դպրոցներում մկրտության փաստաթուղթ պահանջելու հարցը բերել է Թուրքիայի մեջլիսի օրակարգ: Քյուրքչուն թեմայի վերաբերյալ հատուկ հարցում է ներկայացրել մեջլիս՝ ակնկալելով ազգային կրթության նախարար Իսմեթ Յըլմազի պատասխանը:
Պատգամավորը մասնավորապես փորձել է ճշտել, թե քրիստոնյա աշակերտներին ուղղված այդ քայլը որքանով է հիմնավորված, կա՞ արդյոք նախարարությունից բոլոր դպրոցների տնօրեններին տրված նման հրահանգ: Քյուրքչուն նաև հարց է ուղղել կրթության նախարարին, թե արդյոք նախարարությունը դպրոցի ներկայացուցիչների այս պահանջը չի համարում աշակերտների իրավունքների ոտնահարում: Եվ եթե կրթության նախարարությունը տեղյակ չէ այս դեպքերից, ապա ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել՝ դեպքերը քննելու համար:

Для освобождения от уроков ислама в Турции от армян требуют свидетельство о крещении
Для освобождения от уроков ислама в Турции от учащихся-немусульман, и в частности армян, требуют свидетельство о крещении. Как сообщает турецкий информационный сайт «Bianet», родители и представители детей-армян не понимают, какой смысл требовать документ о крещении, если в личных картах детей указано, что они христиане.
Несмотря на эти сведения, районное управление образования Бейоглу опровергло информацию о том, что в школах от детей требуют подобный документ, пишет Ermenihaber.am.
В предыдущем году подобный факт был зарегистрирован в армянской школе «Карагезян» Шишли – один из учеников был исключен из школы с мотивировкой, что не имеет документа о крещении и не является армянином. Однако рассматривавший дело суд вынес решение, что исключенное лицо может продолжать учебу в армянской школе, поскольку в его паспортной карте имеется пометка «христианин». Суд постановил, что непринятие ребенка в школу является нарушением закона, поскольку идентичность ребенка можно выяснить на основе его паспортных данных.
Турецкий депутат из �?змира от партии «Демократия народов» Эртугрул Кюркчю добился включения вопроса требования в школах от армянских детей документа о крещении в повестку меджлиса Турции. По этому поводу он представил специальный запрос, в надежде получить ответ министра национального образования �?смета Йелмаза.
Депутат, в частности, попытался выяснить, насколько обоснован этот шаг в отношении детей-христиан, есть ли соответствующее указание Министерства директорам всех школ. Кюркчю также направил запрос министру образования, не считает ли он это требование представителей школ попранием прав учеников. А если Министерство образования не в курсе этих событий, то какие предприняло шаги по их обсуждению.