«Այսօր, առավել քան երբեւէ, մեզ անհրաժեշտ է միասնություն եւ համերաշխություն». Էդուարդ Շարմազանովի ելույթն արգենտինահայերի հետ հանդիպման ժամանակ
Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 4-ին այցելել է Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու առաջնորդարան, հանդիպել Հայ առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի եւ Չիլիի թեմի առաջնորդ Տեր Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանի, թեմական խորհրդի, ինչպես նաեւ արգենտինահայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Հայերն այսօրը»՝ հղում կատարելով Ազգային ժողովի լրատվության ծառայությանը, առաջնորդարանում ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով՝ մասնավորապես նշելով.
ուրախ եմ եւ հպարտ գտնվելու համար Արգենտինայի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու առաջնորդարանում եւ հանդիպելու հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Արգենտինայի եւ Հայաստանի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների ձեւավորման հիմքում նախ եւ առաջ դուք եք, սիրելի արգենտինահայեր: Դուք բազմիցս եք ապացուցել, որ ապրելով օվկիանոսից այն կողմ, լինելով Արգենտինայի օրինապահ քաղաքացիներ՝ մնացել եք հայ եւ այստեղ ձեւավորել մի փոքր Հայաստան: Դուք հայտնվել եք հայրենիքից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու, քանի որ մեկ դար առաջ Թուրքիայի հանցագործ իշխանությունները որոշեցին աշխարհում մեկ հայ թողնել եւ այն էլ թանգարանում՝ իրագործելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Սակայն, հայերիս՝ ազատ եւ անկախ հայրենիքում ապրելու ցանկությունն այնքան հզոր գտնվեց, որ անգամ Ցեղասպանությունը չկարողացավ չեզոքացնել անկախության ձգտումը: Մեծ եղեռնից ընդամենը 3 տարի անց Սարդարապատի, Ղարաքիլիսայի եւ Բաշ Ապարանի մայիսյան հերոսամարտերում հայերը պարտության մատնեցին թուրքերին՝ հող նախապատրաստելով հայկական պետականության վերականգնման եւ մեր ժողովրդի ազգային վերածննդի համար:
մարդկության դեմ իրագործված ոճրագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն: Մենք շնորհակալ ենք բարեկամ Արգենտինային, որ ընդունել եւ օրենքի ուժով դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: Աշխարհը պետք է դատապարտի ոճրագործներին, ինչպես նաեւ պայքարի թուրքական ժխտողականության դեմ, քանի որ ցեղասպանության ժխտումը նույնքան հանցավոր է, որքան ցեղասպանության իրականացումը: Պատահական չէր, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը, հունիսին Հայաստան կատարած իր այցի ժամանակ խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին, հայտարարեց. «Ես որեւէ այլ բառ չգիտեի, քան Ցեղասպանությունը»:
Իսկ մինչ այդ՝ Վատիկանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագի ժամանակ, իրավացիորեն նշեց. «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը հիշելը պարտադիր է, որովհետեւ որտեղ հիշատակ չկա, այնտեղ չարիքը դեռ բաց է պահում վերքը, իսկ թաքցնել հանցանքը նշանակում է թողնել, որ վերքն արնահոսի»:
ապրիլյան քառօրյա պատերազմը վերահաստատեց, որ մի քանի ժամում ողջ հայությունը կարող է համախմբվել համընդհանուր գաղափարի շուրջ, այն է՝ պայքարել հանուն ազատ եւ անկախ Արցախի: Հենց այդ միասնության հաղթական ոգին էր, որ թույլ չտվեց ադրբեջանցիներին հաջողություն գրանցել: Սակայն մեր պայքարը դեռ չի ավարտվել. մենք պետք է համախմբվենք հանուն համահայկական խնդիրների լուծման: Այսօր, առավել քան երբեւէ, մեզ անհրաժեշտ է միասնություն եւ համերաշխություն: Մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ պետք է հասնենք նրան, որ միջազգային հանրությունը հարգի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման սկզբունքն ու ճանաչի Արցախի անկախությունը, քանի որ ազատ եւ անկախ Արցախի գոյությանն այլընտրանք չկա: Պիտի ապրի Արցախն ազատ, պիտի ապրի, քանի որ այդպես է ուզում հայությունը:

“Today, More Than Ever, We Need Cohesion and Solidarity”, Eduard Sharmazanov’s Speech at Meeting with Argentinian Armenians
On September 4, the delegation on an official visit to Argentina , led by the RA National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and comprised of the NA MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, visited the Armenian St. Gregory the Illuminator Cathedral in Buenos Aires, met with the Leader of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Argentina and Chile Archbishop Gisak Mouradian, the representatives of the Diocesan Council and Argentinian Armenian communities.
The NA Deputy Speaker delivered a Speech which reads as follows:
I am glad and proud to be in St. Gregory the Illuminator Cathedral and meet with the representatives of the Armenian community. First you are on the basis of shaping of friendly relations between Argentina and Armenia , dear Argentinian Armenians. You have proven for several times that living beyond the ocean, being Argentina ’s decent citizens, you remain Armenian and you have established a little Hayastan here. You appeared thousands of miles far from the Motherland, as a century ago the criminal Turkish authorities decided to leave one Armenian in the museum in this world, perpetrating the first genocide of the 20th century. However, the Armenians’ craving to live in a free and independent Homeland was so great that even the Genocide wasn’t able to destroy the striving for independence. Only 3 years after the Great Genocide the Armenians defeated the Turks in the May battles of Sardarapat, Gharakilisa and Bash-Aparan, preparing basis for the restoration of the Armenian statehood and renaissance of our nation.
The crimes against humanity have no time limitation. We are grateful to friendly Argentina for adopting and condemning the Armenian Genocide by law. The world should condemn the criminals, as well as struggle against the Turkish denial, as the denial of genocide is as criminal as its perpetration. It was not accidental that during his visit to Armenia Pope Francis, speaking about the Armenian Genocide, announced,” I didn’t know another word but Genocide.”
But before that during the mass in Vatican dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide he truly mentioned, “ It is necessary, and indeed a duty, to honour their memory, for whenever memory fades, it means that evil allows wounds to fester. Concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding without bandaging it!”
The April 4-day war reassured that the whole Armenian nation can consolidate in a couple of hours around one idea: to strive for free and independent Artsakh. It was that victorious united spirit that didn’t allow the Azerbaijani people to succeed. However, our struggle is not over. We should consolidate for the sake of solving all-Armenian issues. Today, more than ever, we need cohesion and solidarity. Due to our joint efforts we should achieve the respect of right to self-determination of nations and recognition of Artsakh’s independence by the international community, since there is no option for free and independent Artsakh. Artsakh must live in freedom; it must live as the Armenians want that.