Տեղի ունեցավ «Հայաստան. Ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքի` «Հայաստանի շահերի պաշտպանությունն արտերկրում» թեմայով չորրորդ նիստը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/07/139.jpg)
Հուլիսի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների հետ համագործակցությամբ իրականացվող «Հայաստան. Ստեղծենք միասին» առաջին երիտասարդական հավաքի` «Հայաստանի շահերի պաշտպանություն և մեդիա» աշխատանքային խմբի չորրորդ նիստը շարունակվեց Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության երևանյան գրասենյակում: «Հայաստանի շահերի պաշտպանությունն արտերկրում» թեմայով նիստը վարում էր ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը:
«Հայկական շահերի պաշտպանությունն ԱՄՆ-ում» թեմայով հանդես եկավ Ամերիկայի հայկական համագումարի Հայաստանի տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանը: Նա խոսեց Հայաստանի և Արցախի մասին արդյունավետ քարոզչություն մշակելու, կազմակերպելու, կարճ, բայց համապարփակ տեղեկատվական նյութեր պատրաստելու և ԱՄՆ կոնգրեսականներին դրանք հասցեական ներկայացնելու անհրաժեշտության մասին: «Այսօր համայն Սփյուռքի ուշադրության կենտրոնում Արցախի հարցն է, և յուրաքանչյուր սփյուռքահայ մտածում է՝ ինչպե՞ս օգնել Ղարաբաղին: Ես պնդում եմ, որ յուրաքանչյուր հայ նախ պետք է այցելի Արցախ և Հայաստան, սեփական աչքերով տեսնի խնդիրներն ու կարիքները, ապա միայն իր օգնությունը բերի Հայրենիքին», – նշեց նա:
Այնուհետև ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետօ Տեմիրճյանը հանդես եկավ «Եվրոպայում հայկական հարցերի վերաբերյալ արդյունավետ քաղաքականություն և որոշումների ընդունում» զեկույցով: Բանախոսը միացավ Արփի Վարդանյանի՝ Հայաստանն ու Արցախը նախևառաջ անձամբ տեսնելու և օտար երկրների կառավարություններում, սենատներում հայկական հարցը ճիշտ լույսի ներքո բարձրացնելու, քարոզելու կարծիքին: Նա խոսեց Եվրոպայի հայկական համայնքներում տարվող լոբբիստական աշխատանքների և գրանցված արդյունքների մասին:
Պետօ Տեմիրճյանը նշեց, որ Եվրոպայում գործող հայկական կազմակերպություններից ոմանք սկսել են համագործակցել և համոզմունք հայտնեց, որ մոտ ապագայում այդ համագործակցությունն իր պտուղները կտա:
ՀԲԸՄ Եվրոպայի մասնաճյուղի ղեկավար Նիկոլաս Տավիտյանը խոսեց «Արդյունքների քաղաքականության և այն մասին, թե ինչ կարող է Եվրոպան անել հայերի և Հայաստանի համար» թեմայով:
Նա նշեց, որ ՀԲԸՄ Եվրոպայի մասնաճյուղի ուշադրության կենտրոնում են մասնավորապես Եվրոպա-Հայաստան տնտեսական կապերի խթանմանը, Հայաստանին և Արցախին հնարավորինս արդյունավետ օգնելուն, Եվրոպայում հայկական մշակութային արժեքների պահպանությունը կազմակերպելուն, Հայոց ցեղասպանության և Արցախյան հիմնահարցի լոբբինգի վերաբերյալ խնդիրները:
«Հայկական շահերի պաշտպանությունը Ռուսաստանում» զեկույցով հանդես եկավ «Եվրասիական մեդիա գրուպ» ընկերության նախագահ Վարդան Տողանյանը: Նա նույնպես շեշտը դրեց Հայաստանի և ողջ հայության կողմից հայկական ուղերձների ճշգրտման և ձևակերպման վրա: «Շատ կարևոր է գործի ընթացքը արդյունքի հետ չխառնելը: Այն, որ տպագրվում են Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող բազմաթիվ գրքեր, գործընթացն է, իսկ ո՞րն է արդյունքը: Կարծում եմ՝ ճիշտ նկատեց Արփի Վարդանյանը, որ հաստափոր գրականությունը օտար պետությունների ղեկավարներին և հասարակությանը հետաքրքիր չեն: Նրանց համար ավելի հասանելի և ընդունելի են Հայաստանի և Արցախի մասին պամող փոքրիկ տեղեկատվական թերթիկները»:
Նիստավար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը նշեց, որ համահայկական օրակարգում Արցախի հիմնահարցը պետք է առաջին տեղում լինի: «Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր բոլոր բանախոսներին՝ իրենց երկրներում Հայ Դատի և բազմաթիվ այլ ուղղություններով իրականացվող աշխատանքները հավուր պատշաճի ներկայացնելու, խնդիրները բարձրացնելու համար: Իհարկե, քանի դեռ միջազգային հանրությունը չի ճանաչել Արցախը՝ որպես անկախ պետություն, մենք պետք է գործի դնենք բոլոր հնարավոր լծակները՝ հարցն արդյունավետ բարձրացնելու և լուծումներ գտնելու ուղղությամբ: Այդ լծակներից են ԱՄՆ մի քանի քաղաքների կողմից ԼՂՀ ճանաչումը, եվրոպական և Արցախի մի շարք քաղաքների քույրացումը, տարբեր երկրների և Արցախի խորհրդարանական ձևաչափերով հանդիպումները, ԱՄՆ մի քանի ծրագրերին՝ Արցախը՝ որպես կողմ ներգրավելը»:
Եզրափակելով խոսքը՝ Բեքարյանը նշեց. «Երկու բանաձևում կարելի տալ մեր ծավալած գործունեությանը՝ առաջին՝ հավատալ մեր գործի ճշմարտացիությանը, աշխատել այդ ուղղությամբ և երկրորդ՝ աշխատել միասնաբար, քանի որ այդ դեպքում հաղթանակը մերը կլինի»:
Հանդիպման ավարտին հավաքի մասնակիցները հնարավորություն ունեցան իրենց հարցերն ուղղել բանախոսներին և ստանալ սպառիչ պատասխաններ:

Состоялось четвертое заседание первого молодежного слета «Создадим Армению вместе» на тему «Защита интересов Армении за рубежом»
Четвертое заседание рабочей группы «Зашита интересов Армении и медиа» проводимого Министерством Диаспоры РА при содействии Всеобщего армянского благотворительного союза, фондов «Луйс» и «Айб» первого молодежного слета «Создадим Армению вместе» состоялось 13 июля в Ереванском офисе ВАБС. Заседание на тему «Защита интересов Армении за рубежом» вел депутат НС РА Карен Бекарян.
С лекцией «Защита армянских интересов в США» выступила региональный директор в Армении Армянской Ассамблеи Америки Арпи Варданян. Она говорила о необходимости выработки эффективной пропаганды об Армении и Арцахе, подготовки коротких, но содержательных информационных материалов и адресном предоставлении их конгрессменам США. «Сегодня в центре внимания всей Диаспоры вопрос Арцаха, и каждый армянин Диаспоры думает, как помочь Карабаху. Я настаиваю на том, что каждый армянин должен прежде всего посетить Арцах и Армению, собственными глазами увидеть проблемы и нужды, только после этого предоставить помощь Родине», – отметила она.
Затем ответственный по связям комиссии Ай-Дат АРФД Европы Пето Демирчян выступил с докладом «Эффективная политика и принятие решений по армянским вопросам в Европе». Докладчик, присоединившись к мнению Арпи Варданян о необходимости лично увидеть Армению и Арцах, отметил необходимость верного представления, пропаганды Армянского вопроса в правительствах, сенатах иностранных государств. Он говорил о лоббистской деятельности армянских общин Европы и ее результатах.
Пето Демирчян отметил, что некоторые из функционирующих в Европе армянских организаций начали сотрудничать, выразив уверенность, что в недалеком будущем это сотрудничество принесет свои плоды.
Руководитель Европейского филиала ВАБС Николас Тавитян говорил на тему «Политике результатов и о том, что может сделать Европа для армян и Армении».
Он отметил, что в центре внимания Европейского филиала ВАБС находятся, в частности, вопросы стимулирования экономических связей Европа-Армения, по возможности эффективной помощи Армении и Арцаху, сохранения в Европе армянских культурных ценностей, лоббинга признания Геноцида армян и Арцахской проблемы.
С докладом на тему «Защита армянских интересов в России» выступил президент компании «Евразийская медиа группа» Вардан Тоганян. Он также акцентировал уточнение и формулировку армянских мессиджей, посылаемых Арменией и всем армянством. «Очень важно не путать ход дела с результатом. То, что издается множество книг на тему Геноцида армян – это процесс, а каков результат? Думаю, верно заметила Арпи Варданян, что толстая литература неинтересна руководителям и общественности иностранных государств. Для них более доступны и приемлемы маленькие информационные листы, рассказывающие об Армении и Арцахе».
Ведущий заседание депутат НС Карен Бекарян отметил, что Арцахский вопрос в общеармянской повестке должен быть на первом месте. «Выражаю благодарность всем нашим докладчикам за представление на должном уровне работы в их странах Ай-Дат и по многим другим направлениям, озвучивание проблем. Конечно, пока мировое сообщество не признало Арцах, как независимое государство, мы должны задействовать все возможные рычаги для эффективной постановки вопроса и поиска решений. Такими рычагами является признание некоторыми американскими городами Нагорно-Карабахской Республики, побратимство ряда европейских городов с городами Арцаха, встречи в парламентском формате различных стран и Арцаха, вовлечение Арцаха в качестве стороны в нескольких программах США».
В заключение господин Бекарян отметил: «Развернутой нами деятельности можно дать две характеристики: первое – верить в справедливость нашего дела и работать в этом направлении, второе – работать совместно, поскольку в этом случае победа будет за нами».
В завершение встречи участники слета имели возможность обратиться к докладчикам с вопросами и получить исчерпывающие ответы.