Լավրով. Թուրքիան անհամարժեք է արձագանքում Գերմանիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը
Թուրքիայի արձագանքը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին բունդեսթագի որոշմանը անհամարժեք է: Այս մասին ըստ News.am-ի՝ հայտնել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Կարծում եմ իրականում այս ամենի պատճառն այն է, որ Թուրքիան չի ուզում իսկապես գործընկեր լինել մի շարք հարցերում, քանի որ փորձում է պարբերաբար սկանդալներ սարքել, վիրավորել իր գործընկերներին՝ այդ թվում Եվրոպային»,- ասել է Լավրովը «Վեստի վ սուբբոտու» հաղորդմանը տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով Մոսկվան գերմանական խորհրդարանի որոշումը դիտարկում է միայն որպես պատգամավորների կամքի արտահայտություն:
«Հավանաբար դեր են կատարել որոշ նկատառումներ, որոնք այս քվեարկության նախաձեռնողներին դրդել են առաջարկել, որ դա հենց հիմա արվի, բայց ես չեմ կարող այս թեմայով ինձ շահարկումներ թույլ տալ: Բնականաբար մենք իմացել ենք, որ պատրաստվում է նման քվեարկություն, բայց միայն ամենավերջին պահին»,- ասել է Լավրովը
Գեմանիայի խորհրդարանը հունիսի 2-ին ձայների մեծամասնությամբ ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւը, դեմ է քվեարկել մեկ պատգամավոր, մեկն էլ ձեռնպահ մնացել:

Lavrov: Turkey reacts unequivalently to Armenian Genocide recognition by Germany
Turkey’s reaction to the German Bundestag decision to recognize Armenian Genocide is unequivalent, said Russian Foreign Minister Sergei Lavrov.
“I believe, actually, the reason for all this is that Turkey does not want to truly be a partner in several matters, since it attempts to cause scandals, insults its partners, including Europe, on a regular basis,” noted Lavrov.
In his words, Moscow views the Bundestag’s respective resolution solely as the lawmakers’ expression of will.
“Some considerations, which prompted the initiators of this voting to propose that it [i.e. the Bundestag voting on this resolution] be done right now, probably have played a role,” the Russian FM added. “Naturally, we [i.e. Russia] learned that such voting is being prepared, but only at the last time moment.”
The Bundestag, the lower house of the German parliament, on Thursday formally recognized the Armenian Genocide, with the aforesaid resolution and with only one vote against and one abstention. The resolution also notes that the Bundestag regrets that the German government at the time did nothing to stop this crime against humanity, and therefore the Bundestag also acknowledges the respective historical accountability of Germany.