Բունդեսթագի՝ ազգությամբ թուրք պատգամավորներից առնվազն 7-ը կողմ են քվեարկել Ցեղասպանության ճանաչմանը
Ինչպես հայտնի է, 631 անդամ ունեցող Գերմանիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևին հունիսի 2-ին դեմ է քվեարկել մեկ պատգամավոր, ևս մեկը ձեռնպահ է մնացել։ Այս մասին տեղեկանում ենք www.panarmenian.ne կայքից:
Միակ դեմը կանցլեր Անգելա Մերկելի գլխավորած «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցությունից Բեթինա Կուդլան էր։ Ձեռնպահ քվեարկած պատգամավորը ևս Մերկելի կուսակցության ներկայացուցիչ էր։
Նա պնդում է, որ «հարցը կարելի է լուծել ոչ թե Թուրքիային Գերմանիայի դեմ հանելով, այլ նրա հետ միասին»։
Գերմանիայի խորհրդարանում թուրքական արմատներ ունեցող պատգամավորներից երկուսը՝ Գյուլիսթան Յուքսելն ու Մահմութ Օզդեմիրը, քվեարկությանը չեն մասնակցել։
Թուրքական արմատներով պատգամավորներից առնվազն 7-ը կողմ են քվեարկել բանաձևին։ Բանաձևին դրական է արձագանքել նաև Գերմանիայի կառավարության կազմում միակ թուրք նախարար Այդան Օզողուզը, գրում է Tert.am-ը։
Նիստին ներկա չեն եղել կանցլեր Անգելա Մերկելը, նրա տեղակալ Զիգմար Գաբրիելը, արտգործնախարար Ֆրանկ- Վալտեր Շտայնմայերն ու շատ այլ նախարարներ։
Քվեարկությանը ներկա չեն եղել Բունդեսթագի պատգմավորների մեծ մասը։
Հունիսի 2-ին Գերմանական խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ կողմ է քվեարկել հայերի ու այլ քրիստոնյաների ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևին: Դեմ էր ընդամենը 1 պատգամավոր, ևս մեկը ձեռնպահ է մնացել:
Բանաձևում ասվում է՝ «101 տարի առաջ հայերի և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը պետք է հիշատակել»։ Նշվում է, որ խորհրդարանը դատապարտում է օսմանյան կառավարության կողմից օսմանյան հողերում բնակվող հայերին գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացնելու գործողությունները։ 5 էջանոց բանաձևում նշվում է, որ «Հայերի ճակատագիրը 20-րդ դարում տեղի ունեցած կոտորածի, էթնիկ զտման, տեղահանության ու ցեղասպանության օրինակ է»։

Минимум семеро депутатов Бундестага, турок по национальности, проголосовали за признание Геноцида армян
Как известно, против принятия в парламенте Германии, состоящем из 631 депутата, резолюции о Геноциде армян 2 июня проголосовал один депутат, еще один воздержался от голосования. Об этом сообщает сайт www.panarmenian.net.
Единственным, кто проголосовал против, была представитель возглавляемой канцлером Германии Ангелой Меркель партии «Христианско-демократический союз» Беттина Кудлан, утверждающая, что «вопрос можно решить не противопоставляя Турцию Германии, а  вместе с ней».
Двое из депутатов парламента Германии турецкого происхождения – Гюлистан Юксел и Махмут Оздемир, не приняли участие в голосовании.
По крайней мере, 7 депутатов турецкого происхождения проголосовали за принятие резолюции. Положительно отозвался на резолюцию также единственный турецкий министр в правительстве Германии Айдан Озогуз, пишет Tert.am.
На заседании не присутствовали канцлер Ангела Меркель, ее заместитель Зигмар Габриэль, глава М�?Д Франк-Вальтер Штайнмайер и многие другие министры.
На голосовании не присутствовали большинство депутатов Бундестага.
2 июня немецкий Бундестаг большинством голосов признал Геноцид армян и других христианских меньшинств «Против» резолюции проголосовал лишь один депутат Бундестага, ещё один воздержался.
В резолюции говорится: «Геноцид, осуществленный 101 год назад против армян и других христианских меньшинств, надо помнить». Отмечается, что парламент осуждает действия османского правительства, направленные   на полное истребление армян, проживавших на османских землях. В 5-страничной резолюции отмечается, что «судьба армян – пример истребления, этнических чисток, депортации и Геноцида, совершенных в XX веке».