Հաղթանակս նվիրում եմ Թալիշում զոհված հայրիկիս պայծառ հիշատակին. արցախցի մարզիկ
Ապրիլի 22-24-ը Երևանում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության ուշուի միջազգային մրցաշար, որին մասնակցում էին 4 երկրների հավաքական թիմեր Արցախից, Հայաստանից, Վրաստանից և Պարսկաստանից:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում կամավոր ֆիզկուլտուրայի մարզական ընկերության մանկապատանեկան մարզադպրոցի սանտաուշուի մարզիչ և ԼՂՀ ուշուի քունկ ֆուի ֆեդերացիայի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Գրիգորյանը նշել է, որ Ղազախստանն ու Թուրքմենստանը հրաժարվել են մրցաշարին մասնակցելուց:
«Արցախի հավաքական թիմում ընգրկված էր 8-12 և 12 -ից բարձր տարիքային խմբի 35 մարզիկ: Մարզիկների ընդհանուր թիվը կազմում էր շուրջ 250 հոգի: Արցախից մասնակցել են բոլոր մարզադպրոցների սաները: Ընդհանուր առմամբ՝ Արցախի թիմը նվաճել է 8 ոսկե, 12 արծաթե և 9 բրոնզե մեդալներ: Մեդալների քանակով Արցախը առաջին հորիզոնականում է»,-ասել է Դ. Գրիգորյանը:
Խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին՝ Դ. Գրիգորյանը նշել է, որ Լվով քաղաքում մայիսի 12-15-ը կայանալու է քունկ ֆուի Եվրոպայի առաջնությունը, իսկ մայիսի 16-22-ը Մոսկվայում էլ տեղի է ունենալու Եվրոպայի ուշուի առաջնություն:
«Միջազգային այս առաջնությունը մեծ փորձ է արցախցի մարզիկների համար, տարբեր հնարքների տիրապետող մարզիկների հետ գոտեմարտելով, մեր մարզիկները ձեռք են բերում փորձ ու հմտություն: Մայիսի 2-ից մարզիկները Հայաստանում կմասնակցեն ուսումնամարզական հավաքների, որպեսզի պատրաստվեն Եվրոպայի առաջնություններին»,-հավելել է Դ. Գրիգորյանը:
«Առաջ ես զբաղվում էի կարատե մարզաձևով: Արդեն մեկ տարի է, ինչ զբաղվում եմ ուշու-ով: Ընդհանուր առմամբ ստացել եմ 17 մեդալ՝ 10-ը կարատե, 7-ը ուշու, որից 5-ը՝ առաջին տեղ գրավելու համար: Ունեմ նաև 25 պատվոգիր: Ցանկանում եմ աշխարհի չեմպիոն դառնալ: Հաղթանակս էլ նվիրում եմ մայրիկիս ու բոլոր հայ մայրերին»,- անթաքույց հպարտությամբ ասել է առաջին տեղ գրաված Էրիկ Հովսեփյանը:
Հայաստանի Հանրապետության ուշուի միջազգային մրցաշարին մասնակցած ու առաջին տեղ գրաված Գրիգորի Հաջյանը նշել է, որ 4 տարի է՝ ինչ զբաղվում է ուշու մարզաձևով:
«Մասնակցել եմ շատ մրցույթների: Ստացել եմ 11 պատվոգիր, 7 մեդալ, որից 5-ը՝ առաջին տեղ գրավելու համար: Իմ այս հաղթանակը նվիրում եմ Արցախի պաշտպանության ժամանակ զոհված հայրիկիս պայծառ հիշատակին: Ես ուզում եմ դառնալ աշխարհի չեմպիոն (և կդառնամ), որպեսզի Արցախի հաղթական դրոշը ծածանեմ ամենուր»,-հուզախառն հպարտությամբ ասել է Գ. Հաջյանը:
Նշենք (խմբ), որ Գրիգորի Հաջյանի հայրը՝ Նորայր Հաջյանը զոհվել է ապրիլի 4-ի լույս 5-ի գիշերը՝ Թալիշի ինքնապաշտպանական մարտերում:

Победу посвящаю светлой памяти отца, погибшего в Талише: арцахский спортсмен
Международный турнир Республики Армения по ушу проходил 22-24 апреля в Ереване, в котором принимали участие сборные команды 4 стран – Арцаха, Армении, Грузии и Персии.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» тренер по сантаушу детско-юношеской спортивной школы добровольного физкультурно-спортивного общества и главный тренер Федерации ушу и кунг фу НКР Давид Григорян отметил, что Казахстан и Туркменистан отказались от участия в турнире.
«В сборную Арцаха были включены 35 спортсменов в возрасте 8-12 и старше 12 лет. Общее число участников составило около 250. �?з Арцаха участвовали воспитанники всех спортшкол, завоевав 8 золотых, 12 серебряных и 9 бронзовых медалей.  По числу наград Арцах занял первую горизонталь», – сказал Д.Григорян.
Говоря о ближайших программах, Д.Григорян отметил, что 12-15 мая в городе Львов состоится первенство Европы по кунг фу, а 16-22 мая в Москве пройдет первенство Европы по ушу.
«Это международное первенство большой опыт для арцахских спортсменов: схватки со спортсменами, владеющими разными приемами позволяют им набраться опыта и навыков. Со 2 мая спортсмены примут участие в учебно-тренировочных сборах в Армении, чтобы подготовиться к первенствам Европы», – добавил Д.Григорян.
«Раньше я занимался карате. Но уже год занимаюсь ушу. В общей сложности получил 17 медалей – 10 за карате, 7 – ушу, из которых 5 – за первое место. �?мею также 25 Грамот. Хочу стать чемпионом мира. Победу посвящаю маме и всем армянским матерям», – с нескрываемой гордостью говорит Эрик Овсепян, занявший первое место.
Григорий Ачян,  участвовавший в Международном турнире Республики Армения по ушу и занявший первое место отметил, что 4 года занимается этим видом спорта.
«Участвовал во многих соревнованиях, получил 11 Грамот, 7 медалей, из коих 5 – за первое место. Эту свою победу посвящаю светлой памяти отца, погибшего при обороне Арцаха. Я хочу стать чемпионом мира – и стану, чтобы победный флаг Арцаха реял повсюду», – с гордостью сказал Г.Ачян.
P.S. Отметим, что отец Григора Ачяна, Норайр Ачян, погиб в ночь с 4 на 5 апреля в боях самообороны Талиша.