Բունդեսթագի Կանաչները կոչ են արել պատգամավորներին Ցեղասպանության բանաձևի քննարկմանն առաջնորդվել համամարդկային արժեքներով
Գերմանիայի Կանաչների կուսակցությունը հուսով է, որ փետրվարի 25-ին Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության մասին ներկայացվելիք բանաձևի քվեարկության ժամանակ խորհրդրանականները կլսեն իրենց սրտի ձայնն ու առաջնորդվեն համամարդկային արժեքներով:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Կանաչների կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրի քաղաքական խորհրդական Հենրիեթ Ռայցը: Նա հայտնել է, որ Բունդեսթագը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության մասին նոր բանաձևի նախագիծը, որն ունի նույն ձևակերպումները, ինչ այն օրենքի նախագիծը, որն ամիսներ առաջ քննարկվել է Կանաչների, Քրիստոնեադեմոկրատական եւ Քրիստոնեասոցիալական (CDU/CSU) և Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունների (SPD) խորհրդարանական խմբակցությունների կողմից:
Թեպետ կողմերը հաջողությամբ քննարկել էին համատեղ բանաձևի տեքստը, սակայն, ի վերջո, որոշել էին այն չներկայացնել վերջնական քվեարկության: «Կոալիցիան կարծես թե անհանգստացել էր, որ նման բանաձևի անցկացումը բացասաբար կազդի Անկարայի հետ իր հարաբերությունների վրա, որն այս պահին կարևոր է փախստականների ճգնաժամի հետ կապված: Մենք՝ որպես Կանաչների կուսակցության խորհրդարանական խմբակցություն, այս համատեղ բանաձևն այժմ ներկայացրել ենք որպես մեր նախագիծ:
Փետրվարի 25-ին կլինեն քննարկումներ բանաձևի շուրջ, ինչին կհաջորդի քվեարկությունը: Այդպիսով մենք ցանկանում ենք կոալիցիայի այն անդամներին, ովքեր մեզ հետ են այս հարցում, հնարավորություն ընձեռել քվեարկել ի օգուտ այս նախագծի, որը ժամանակին եղել է նաև նրանցը: Մենք հուսով ենք, որ կոալիցիայի շատ անդամներ կգտնվեն, ովքեր կլսեն իրենց սրտի ձայնն ու կհետևեն արժեքներին՝ օգնելով մեզ անցկացնելու օրենքի նախագիծը»,- ասաց Ռայցը: Նա ընդգծեց, որ մինչ այս պահը թուրքական կողմը խնդրին առնչությամբ որևէ միջամտություն չի փորձել իրականացնել: Գերմանիայի խորհրդարանը դեռևս 2005 թվականին ընդունել է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջման, էթնիկ զտումների և աքսորի մասին բանաձև, որում սակայն նշված չի եղել «ցեղասպանություն» բառեզրը:
Գերմանիայի դիրքորոշման մեջ շրջադարձ տեղի ունեցավ 2015թ. ապրիլի 20-ին` Գերմանիայի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսնակ Շտեֆան Զայբերթի հայտարարություններից հետո: Իսկ Գերմանիայի Դաշնության Նախագահ Յոահիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում կայանացած Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությանն իր ելույթում հայերի կոտորածները «ցեղասպանություն» է որակել: 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում քննարկման դրվեց 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը ճանաչող նոր բանաձև:
Նիստը բացեց Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթը, ով 1915 թվականի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած պատմական դեպքերն անվանեց ցեղասպանություն: Նիստի ընթացքում տարբեր կուսակցական խմբակցությունների ղեկավարներ ևս հայանպաստ հայտարարություններ արեցին՝ ընդունելով կատարվածը: Սակայն բանաձևի քվերակությունը հետաձգվեց անորոշ ժամանակով:

Bundestag’s Green Party calls on deputies to be guided by universal values during Armenian Genocide resolution vote
Germany’s Green Party hopes Members of the Bundestag will listen to their heart and be guided by universal values during the vote for the Armenian Genocide Resolution to be submitted to the Bundestag on February 25.
This is what Henriet Reitz, political advisor to one of the leaders of the Green Party Cem Ozdemir, mentioned in an interview with “Armenpress”. He reported that the Bundestag would discuss the draft of the new Armenian Genocide Resolution, which has the same formulations that were included in the draft law that the parliamentary factions of the Green Party, the Christian-Democratic Union and Christian Social Union (CDU/CSU) and the Social-Democratic Party (SPD) had discussed months ago.
Although the parties had successfully discussed the text of the joint resolution, they eventually decided not to submit it for a final vote. “It seems as though the coalition was concerned that the passage of such a resolution would have a negative impact on its relations with Ankara, which is currently important in relation to the refugee crisis. We, as a parliamentary faction of the Green Party, have submitted this joint resolution as our draft.
On February 25, there will be discussions on the resolution, which will be followed by a vote. With this, we want to provide the opportunity to the members of the coalition supporting us to vote in favor of this draft resolution that was also theirs at one point in time. We hope there are many members of the coalition who will listen to their hearts and follow values, helping us pass the draft law,” Reitz said. Reitz emphasized that to this moment, the Turkish party has not tried to interfere. In 2005, the German Bundestag passed the resolution on the mass annihilation, ethnic cleansing and exile of Armenians in the Ottoman Empire in 1915, but the term ��?genocide’ was not mentioned in the resolution.
A turning point was made in Germany’s position after the statements by Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany Frank-Walter Steinmayer and Chancellor Angela Merkel’s speaker Stefan Zaibert. On April 23, 2015, President of the Federal Republic of Germany Joaquim Gauck viewed the Armenian massacres as ��?genocide’ in his speech during the Armenian Genocide commemoration ceremony held at the Mother Cathedral of Berlin. On April 24, 2015, the Bundestag discussed a new resolution recognizing the Armenian Genocide in the Ottoman Empire in 1915.
The session began with a speech by President of the Bundestag Norbert Lammert, who referred to the historic events having taken place in the Ottoman Empire in 1915 as genocide. During the session, leaders of factions of different political parties also made pro-Armenian statements, acknowledging what had happened. However, the vote for the resolution was postponed for an uncertain period.