Հայոց ցեղասպանության մասին Ռոբեր Գեդիկյանի ֆիլմը կընդգրկվի ֆրանսիական կինովարձույթում
Նոյեմբերի 11-ից ֆրանսիական կինովարձույթում կընդգրկվի ֆրանսահայ ռեժիսոր Ռոբերտ Գեդիկյանի «Մի խենթի պատմություն» («Խենթ պատմություն») ֆիլմը, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնում է Nouvelles d`Armenie-ն:
Ֆիլմը նկարահանվել է ողբերգարական իրադարձությունների 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ: Դրանում ռեժիսորն անդրադարձել է «Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի» (ASALA) գործունեությանը: Գեդիկյանը նշել է, որ ֆիլմի ստեղծման հարցում իրեն ոգեշնչել են իսպանացի հայտնի գրող ու լրագրող Խոսե Անտոնիո Գուռիարանի կյանքն ու գործունեությունը: Գուռիարանը 1980 թվականին ծանր վիրավորվել է ԱՍԱԼԱ-ի մարտիկների կողմից Մադրիդում տեղադրված ռումբի պայթյունի հետևանքով: Նրանց դատապարտելու փոխարեն, սակայն, իսպանացին փորձել է հասկանալ, թե որն է եղել այդ ամենի շարժառիթը:
Այդ իրադարձությունից կարճ ժամանակ անց լրագրողը հրատարակել է «La Bomba» («Ռումբը») գիրքը, որտեղ սեփական կյանքի պատմությունը համադրել է հայ ժողովրդի ողբերգական պատմության հետ:
Գեդիկյանի «Մի խենթ պատմություն»-ն այս տարի ցուցադրվել է Կաննի կինոփառատոնում, այս ֆիլմով է ազդարարվել նաև «Ոսկե Ծիրան» Երևանյան 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի մեկնարկը: Ֆիլմում նկարահանվել են դերասաններ Գրեգուար Լըպրենս Ռենգեն, Սերժ Ավետդիքյանը, Արիան Ասկարիդը, Սիմոն Աբգարյանը և այլք:

Фильм Робера Гедикяна о Геноциде армян будет включен в кинопрокат во Франции
Фильм Робера Гедикяна о Геноциде армян «�?стория одного сумасшедшего» с 11 ноября будет включен в прокат во Франции. Как  передает Арменпресс, об этом сообщает  Nouvelles d’Armenie.
Фильм снят к 100-летию Геноцида армян. В нем режиссер обратился к деятельности Армянской секретной армии освобождения Армении (ASALA). Гедикян отметил, что на создание фильма его вдохновила судьба испанского писателя и журналистаАнтонио Гуриарана, который в 1980г. был ранен осколком бомбы, взорванной бойцами ASALA в Мадриде. Однако его первоначальное  намерение отомстить, сменилось на сочувствие к виновникам, после того как он узнал о причине их действий.
Спустя некоторое время журналист рассказал эту историю в книге LaBomba, где связал судьбу армянского народа со своей собственной.
Фильм«�?стория одного сумасшедшего» (Unehistoiredefou) был представлен в рамках программы «Специальные показы» Каннского кинофестиваля в 2015 году.�?менно этим фильмом стартовал XII Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в Ереване. В фильме снялись Грегуар Лапренс-Ренге, Ариан Аскарид, Симон Абгарян, Серж Аветикян, Сайрус Шахиди и др.