Հայրենիքը գիտի գնահատել
2015 թ-ի մայիսի 28-ին՝ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առիթով Սարդարապատի հուշահամալիրի Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանում տեղի ունեցավ պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն, որի ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ՀՀ նախագահի պետական բարձր պարգևով՝ Մովսես Խորենացու մեդալով պարգևատրեց ամերիկահայ նկարիչ, « Խաղաղության արվեստ» կազմակերպության հիմնադիր նախագահ Դանիել Վարուժան հեճինյանին՝ հայրենիք – սփյուռք մշակութային կապերի ամրապնդմանի գործում ներդրած ավանդի, ինչպես նաև արվեստի բնագավառում իր ակնառու նվաճումների համար։
2015 թ-ի ապրիլի 22-23ին Երևանում կայացավ Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության գլոբալ ֆորումը: Ֆորումի երկրորդ օրը ելույթ ունեցավ Վարուժան Հեճինյանը՝ «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմնախնդիրները» գիտաժողովի շրջանակներում: Նախքան ելույթը նրան ներկայացրեց ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ հիշատակելով Հեճինյանի բազմամյա ներդրումները՝ արտերկրում հայ արվեստի տարածման և նրա նշանակալի ավանդը՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում:
Վարուժան Հեճինյանն իր ելույթում նշեց . «100 տարի առաջ հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացվեց ցեղասպանություն Օսմանյան կայսրության կողմից: Բազմաթիվ արտասահմանյան քաղաքական գործիչներ, դեսպաններ, հյուպատոսներ և լրագրողներ հերթական պարբերականներով ահազանգեցին ծրագրված սպանդի մասին՝ իրենց վերադասներին հորդորելով չլինել լուռ ու անտարբեր: Ցավոք, գերտերությունները ցուցաբերեցին քար անտարբերության՝ ելնելով իրենց անձնական կամ քաղաքական շահերից՝ կանգնելով ընդդեմ խաղաղության, ճշմարտության և արդարության: Գերմանիան, Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան և ուրիշները ոչինչ չարեցին հանցագործությունը դադարեցնելու համար: Այդ երկրները նույնպես պետք է մեղադրվեն քայլեր չձեռնարկելու մարդկության դեմ իրագործված ոճիրը կանխելու համար»:
Դանիել Վարուժան Հեճինյանն իր կյանքը ներդրել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ազգանվեր գործին։ Նա միաձուլել է իր մշակութային ժառանգությունն ու արվեստը՝ նպաստելով համընդհանուր խաղաղության գաղափարին, նա հաղորդակից է մարդկային տառապանքներին և գովերգում է մարդկային ոգու հաղթանակն իր արվեստում։
1996 թ-ին սփյուռքի պատմության մեջ առաջին անգամ Վարուժանը բարձրացրեց Հայոց ցեղասպանությունը ոգեկոչող մեծածավալ ցուցապաստառներ ԱՄՆ-ում՝ որը դարձավ ամենամյա ավանդույթ՝ վերջին տասնինը տարիների ընթացքում հանրությանը ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության ողջ իրողությունը՝ որպես անհերքելի պատմական փաստ:
2003 թ-ին նա հիմնել է «Խաղաղության արվեստ» (www.peaceofart.org) անշահույթ կրթական մարդասիրական կազմակերպությունը, որը 2004-2015 թթ-ի ընթացքում հովանավորել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված գովազդային վահանակների տեղադրումը ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներում։
2004 թ-ից ի վեր «Խաղաղության արվեստ» կազմակերպությունը Միացյալ Նահանգներում կազմակերպել է քսանհինգ ցուցահանդեսներ՝ միացնելով տարբեր համայնքների և տարբեր երկրների մարդկանց համընդհանուր արվեստի լեզվով, իրազեկելով մարդկային գոյավիճակի մասին, նպաստելով հակամարտությունների խաղաղ լուծմանը։
Վարուժան Հեճինյանն ԱՄՆ-ում նկարազարդել է յոթ հայկական եկեղեցիներ՝ ընդգրկելով ավետարանական թեմաներ, ինչպես նաև հայրապետների, առաքյալների, ավետարանիչների, հայ և տիեզերական սրբերի սրբապատկերները: Նա հավատարիմ է մնացել հայկական որմնանկարչության ավանդույթներին՝ պահպանելով դասական ձևը և կոմպոզիցիոն պարզությունը։
2014 թ-ին Վարուժանի նախագծով և «Մարիմաք Վալլի» Հայոց ցեղասպանության հիշատակման հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Լոուել քաղաքի քաղաքապետարանի մուտքի մոտ բարձրացավ «Մոր ձեռքերը» անունը կրող հուշարձանը՝ հավերժացնելով Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն նահատակների հիշատակը: Այն ստեղծված է բրոնզի և գրանիտի համադրությամբ և սփյուռքում առաջին խաչքար-հուշարձանն է, որ տեղադրված է պետական հողի վրա:
2014 թ-ի սեպտեմբերին ՀՀ Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Ազգային պատկերասրահում բացվեց Դանիել Վարուժան Հեճինյանի անհատական ցուցահանդեսը՝ «Խաղաղության արվեստ» խորագրով՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին և Հայաստանի անկախության 23-րդ տարեդարձին:
2015 թ-ի հունվարից սկսած «Խաղաղության արվեստ» կազմակերպությունը նախաձեռնեց ցեղասպանության իրազեկման վահանակների քարոզարշավը՝ «100 վահանակ ցեղասպանության 100ամյակին» խորագրով՝ ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգներում և Կանադայում բարձրացնելով էլեկտրոնային և ստատիկ վահանակներ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը, ինչպես նաև վերջին հարյուր տարիների ընթացքում տեղի ունեցած բոլոր ցեղասպանությունների անմեղ զոհերի հիշատակին:
2014 թ-ին՝ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության կողմից Դանիել Վարուժան Հեճինյանը պարգևատրվել է հեղինակավոր Արշիլ Գորկի շքանշանով՝ արվեստի և մշակույթի ոլորտում՝ իր ակնառու նվաճումների համար:
2014 թ-ին՝ ՀՀ նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանի կողմից նրան շնորհվել է նկարիչների միության պատվավոր անդամի վկայական:
Միացյալ Նահանգներում նա բազմիցս արժանացել է պատվոգրերի, մրցանակների և շքանշանների՝ իր արվեստի միջոցով խաղաղությանը նպաստելու, համամարդկային ներդրումների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, հայրենիք – սփյուռք մշակութային կապերի ամրապնդմանը նպաստելու, ինչպես նաև սփյուռքում Հայաստանի հեղինակությունը բարձր պահելու համար: Նա արժանի է ճանաչման, բարձր գնահատանքի:

A year after he was wined and dined in Yerevan for a magnanimous art show reflecting the 100th year anniversary of the Armenian Genocide, on comes another tribute.
He can now add to his growing collection of awards the prestigious Medal of Movses Khorenatsi — the state’s highest honor — presented by Armenia President Serzh Sargsyan.
The tribute came on May 28 during the occasion of Armenia’s First Republic Day at Sadarapat Memorial Complex as thousands looked on. An awarding ceremony followed at the Sadarapat Ethnography and Liberation History Museum.
Hejinian was also invited to participate in a 2-day International Social & Political Global Forum against the crime of Genocide by the Ministry of Diaspora April 22 and 23. The event was tied to the genocide centennial in Yerevan. He wound up spending the next five weeks in Haiastan.
Over the years, the artist has remained a catalyst for human rights with his eclectic canvas work, along with two decades of billboards erected throughout Greater Boston highlighting the Genocide.
Two years ago, he designed and helped initiate a memorial called “The Mother’s Hands” which ultimately was erected by Lowell City Hall. Hejinian rallied community support and funding for the project, which was the first of its kind on government property anywhere in the United States.
As a member of the Armenian Genocide Monument Committee of Merrimack Valley, Hejinian has played a key role in its success. The MV Commemorative Committee honored him with a Distinguished Community Service Award not long ago.
His organization “Peace of Art” has received international praise and accommodation throughout the Diaspora. The Khorenatsi Medal was the coup de grace among honors. Additional awards and titles were given to science, education, economy, health, culture, art and sports, as well as to a number of Diasporan representatives and servicemen in the military.
In what proved a monumental task this past January, Peace of Art launched its genocide awareness billboard campaign “100 Billboards for 100 years of Genocide” where Hejinian displayed large electronic and stationary billboards throughout the United States and Canada, honoring victims of all genocides over the last century.
Last year Hejinian received the exalted Arshile Gorky Medal from Diasporan Minister Hranush Hakobyan in recognition of his remarkable achievements in the spheres of art and culture.
That same year (2014), Hejinian was granted an honorary membership to the Union of Artists in Armenia by Union President Karen Aghamyan.
Since 2004, his efforts led to 25 exhibitions in such government buildings as the Massachusetts State House, Harvard University, John F. Kennedy School of Government and the Armenian Library & Museum of America.
Religious murals for seven different Armenian Churches in America rank high on the artist’s resume, not to mention a collection of work reflecting the immigrant experience.
Hejinian has made it his mission to combine the experiences of his heritage with his remarkable talent as an artist to promote peace. He communicates human suffering through his strokes to promote positive change.
His “Colors in the Sky” exhibition at Boston’s Prudential Center Skywalk raised funds for the Wang Center’s Young at Arts Program. Many of his shows have been linked to charitable organizations like the Armenian Sisters Academy, Armenian General Benevolent Union and Armenian National Committee of America.
“What I do for myself stays with me,” he says. “But what I accomplish for my nation and heritage lives on. Hopefully, my efforts will serve as an inspiration for others to achieve their goals and help make a difference toward world peace and harmony.”
The symposium in Armenia was yet another distinction. Hejinian was invited by the Ministry of Diaspora to participate in the “International Social & Political Global Forum against Genocide.”
“The New York Times in 1915 published 150 articles — one every two or three days — about the rising crime,” Hejinian told delegates. “Unfortunately, superpowers showed stone indifference, based upon their personal or political interests. Countries like America, Germany, and France did nothing to stop it. Those countries should also be charged for failing to take action for this crime against humanity and brought to justice.”
Hejinian’s words were welcomed by attendees and Diasporan Minister Hakobyan, who valued the importance of recognition, restitution and reparations.
“A hundred years have passed but nations are still in the same position. It seems nothing has changed,” Hakobyan added.