Հայագիտութեան Բաժանմունքի Բացում Դամասկոսի Համալսարանին Մէջ
Դամասկոսի համալսարանին մէջ քննարկուած է հայագիտութեան բաժին բանալու հարցը: Այս առիթով Դամասկոսի համալսարանի նախագահ Մուհամմատ Ամր Մարտինին նոյեմբեր 25-ին հանդիպած է Սուրիոյ մէջ ՀՀ արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Արշակ Փոլատեանի եւ Դամասկոսի հայոց թեմի առաջնորդ
Արմաշ եպիսկոպոս Նալպանտեանի հետ: Այս մասին «Արմէնփրէս»-ը տեղեկացաւ «Բերիոյ Լուրեր»
ֆէյսպուքեան էջէն: Հայագիտական բաժինը կը նախատեսուի բանալ Դամասկոսի համալսարանին
պատկանող «Լեզուներու բարձրագոյն ուսումնարան»- ին մէջ:
Հանդիպման ներկայ էին նաեւ Հայաստանի դեսպանի խորհրդական Տիգրան Գէորգեան, պատմաբան, Դամասկոսի համալսարանի դասախօս, դոկտոր Նորա Արիսեան, Դամասկոսի համալսարանի
ընդհանուր քարտուղար, Միջազգային յարաբերութիւններու բաժինի պետը եւ Լեզուներու բարձրագոյն ուսումնարանի վարիչը:
Հանդիպման ընթացքին նշուած է, որ Դամասկոսի համալսարանը ցանկութիւն ունի ուսուցանել տարբեր լեզուներ, մէջը ըլլալով` Հայոց լեզու` այդպէսով աւելի զարգացնելով եւ ամրապնդելով երկու երկիրներու միջեւ յարաբերութիւնները:

В университете Дамаска откроется отделение арменоведения
В университете Дамаска обсуждался вопрос открытия отделения арменоведения. В этой связи ректор университета Дамаска Мухаммад Ам Мартини 25 ноября встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом РА в Сирии Аршаком Поладяном и предстоятелем армянской епархии Дамаска епископом Армашем Налбандяном. «Арменпресс» об этом узнал из фейсбуковской страницы «Берио лурер» («Вести Берио»). Арменоведческое отделение предполагается открыть в принадлежащем Дамасскому университету «Высшего училища языков».
На встрече присутствовали советник посла Армении Тигран Геворгян, историк, преподаватель Дамаскского университета, доктор Нора Арисян, общий секретарь Дамаскского университета, начальник отдела международных отношений и заведующий Высшим училищем языков.
В ходе встречи было отмечено, что Дамаскский университет желает преподавать разные языки, в том числе армянский – тем самым еще более развив и укрепив отношения между двумя государствами.