Սփիւռքի Նախարարը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին Ներկայացուցած է Ոլորտի Առաջնահերթութիւններուն Վերաբերեալ Իր Տեսլականը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Մայիս 22-ին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի մէջ ընդունեց Հայաստանի Հանրապետութեան Սփիւռքի նախարար տիար Մխիթար Հայրապետեանը: Այս մասին կը տեղեկացնեն Մայր Աթոռի տեղեկատուական համակարգէն։
Վեհափառ Հայրապետը նորանշանակ նախարարին մաղթեց արդիւնաւէտ աշխատանք՝ կարեւոր եւ պատասխանատու այդ յանձնառութեան մէջ:
Նորին Սրբութիւնը անդրադարձաւ անցնող տարիներուն ընթացքին նախարարութեան եւ Մայր Աթոռի կառոյցներուն միջեւ ձեւաւորուած սերտ գործակցութեան` համոզումով, որ տարբեր ծրագիրներու ծիրէն ներս՝ անիկա պիտի շարունակուի: Գարեգին Բ Կաթողիկոս ընդգծեց, որ Հայոց Եկեղեցին, միշտ կամուրջ հանդիսանալով Հայաստանի եւ Սփիւռքի միջեւ, ջանացած է ազգային ինքնութեան ու հայապահպանութեանն ուղղուած ծրագիրներով զօրացնել աշխարհասփիւռ հայութեան կապը Հայրենիքի հետ եւ ամրապնդել միասնականութեան ոգին:
Իր հերթին, Սփիւռքի նախարարը ներկայացուց ոլորտի առաջնահերթութիւններուն վերաբերեալ իր տեսլականը` յատկապէս առանձնացնելով հայպահպանութիւնն ու հայրենադարձութիւնը: Հայրապետեան նշեց, որ յիշեալ հարցերուն մէջ չի պատկերացներ աշխատանքը առանց Հայ Եկեղեցւոյ հետ համագործակցութեան:
Հանդիպման ընթացքին խօսուեցաւ նաեւ 2018-ին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմէն Երիտասարդութեան տարի հռչակման ծիրէն ներս իրականացուող ծրագիրներուն, ի մասնաւորի Սփիւռքի տարբեր համայնքներէն ակնկալուող հայ երիտասարդներու այցելութիւններուն մասին:

Католикос Всех армян принял новоназначенного министра Диаспоры РА
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II 22 мая в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял новоназначенного министра Диаспоры РА господина Мхитара Айрапетяна.
Верховный Патриарх пожелал новоназначенному министру плодотворной работы на этом важном и ответственном посту.
Его Святейшество коснулся тесного взаимодействия, сформировавшегося за истекшие годы между Министерством и Первопрестолом, выразив уверенность, что сотрудничество это в рамках различных программ продолжится. Католикос подчеркнул, что Армянская церковь, всегда являясь мостом между Арменией и Диаспорой, стремилась программами сохранения национальной идентичности и армянства усиливать связь рассеянного по всему миру армянства с Родиной и укреплять дух единства.
В свою очередь, министр Диаспоры представил свое видение приоритетов сферы, особо выделив сохранение армянства и репатриацию. Господин Айрапетян отметил, что в этих вопросах не представляет работы без сотрудничества с Армянской церковью.
В ходе встречи зашла речь также о программах, реализуемых в рамках провозглашенного Католикосом Всех армян 2018-го Годом молодежи, в частности, ожидающихся визитах молодых армян из разных общин Диаспоры.