Սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը
Փետրվարի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով հանձնաժողովի անդամներին՝ նախարարն անդրադարձավ Հայաստանում սիրիահայերի ինտեգրման ուղղությամբ վերջին տարիներին իրականացրած աշխատանքներին և նշեց, որ շատ կարևոր է ճշգրիտ տեղեկատվություն ունենալ Սիրիայում և Իրաքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ:
Սիրիայում և Իրաքում տիրող իրավիճակի և հայ համայնքների խնդիրների մասին զեկուցումով հանդես եկավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Պապիկյանը: Նա նշեց, որ սիրիական հակամարտությունը թևակոխել է նոր փուլ, շարունակվում են ջանքերը սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Անդրադառնալով հայկական համայնքում տիրող իրավիճակին՝ զեկուցողը նշեց, որ կատարվում են վերակառուցման աշխատանքներ, բացվել է մոտ 1000 աշխատատեղ: Գնահատելով Իրաքում տիրող իրավիճակը՝ նա նշեց, որ թեև Իրաքի նորագույն պատմության մեջ 2017 թվականն առանձնացել է որպես ամենադրական և խոստումնալից տարի, ազատագրվել է երկրի տարածքների մոտ 95 տոկոսը, սակայն հայ համայնքի գլխավոր խնդիրը շարունակում է մնալ անկայուն, վտանգավոր վիճակը, անորոշությունը, դժվարին սոցիալական պայմանները:
2017 թվականին ՀՀ քաղաքացիություն և կացության կարգավիճակ ստացած սիրիահայերի վերաբերյալ տեղեկատվություն ներկայացրեց ՀՀ ԿԱ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանը: Զեկուցողն անդրադարձավ նաև ծագած հիմնախնդիրներին, որոնք հիականում վերաբերում են ՀՀ քաղաքացիություն և կացության կարգավիճակ ձեռք բերելուն: «Այս տարի ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմել է 1208 սիրիահայ և 1433 լիբաբանահայ», – հավելեց նա:
ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթը ներկայացրեց 2017թ. իրականացված աշխատանքները և 2018թ. ծրագրերը: Զեկուցողը կարևորեց սիրիահայերի վերաբերյալ հստակ տվյալների բազայի ստեղծումը, որտեղ ներկայացված կլինեն ստույգ տեղեկություններ նրանց թվաքանակի, տեղաշարժերի, կացության, զբաղվածության վերաբերյալ: Նա նշեց, որ պետք է ամրագրել հաջողությունները, մշակել ինտեգրման ռազմավարություն և շարունակել տեղահանված բնակչության կայուն զարգացման քաղաքականությունը:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) ծրագրի փորձագետ Կարինե Սիմոնյանը զեկուցեց սիրիահայերի տնտեսական ինտեգրման ուղղությամբ իրականացված ծրագրերի մասին, մասնավորապես ներկայացրեց սիրիահայերի բիզնեսի կայացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
Ամփոփելով նիստը՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց սիրիահայերի ինտեգրմանն ուղղված տնտեսական, առողջապահական, կրթական և սոցիալական ծրագրերի շարունակականությունը: Նա շնորհակալություն հայտնեց գործընկեր կազմակերպություններին՝ կատարած աշխատանքների համար և հրավիրեց մարտի 6-ին մասնակցելու սիրիահայերի ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես տոնավաճառին:

В Министерстве Диаспоры состоялось заседание межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян
В Министерстве Диаспоры РА 23 февраля состоялось заседание межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян.
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Приветствовав членов комиссии, министр коснулась работы, проделанной в последние годы по интеграции обосновавшихся в Армении сирийских армян, отметив, насколько важно обладать информацией о ситуации в Сирии и �?раке.
С докладом о ситуации в Сирии и �?раке и проблемах армянских общин выступил заместитель министра иностранных дел РА Армен Папикян. Он отметил, что Сирийский конфликт вступил в новую фазу, продолжаются усилия по его мирному урегулированию. Коснувшись ситуации в армянской общине, он отметил, что выполняются восстановительные работы, открылось около тысячи рабочих мест. Оценивая ситуацию в �?раке, он отметил, что хотя 2017-й в новейшей истории �?рака отличается как самый        позитивный и многообещающий год, освобождено около 95 процентов территории страны, однако главной проблемой армянской общины продолжает оставаться нестабильная, угрожающая ситуация, неопределенность, тяжелейшие социальные условия.
�?нформацию относительно сирийских армян, получивших в 2017г. гражданство РА и статус проживания, представил начальник Паспортно-визового управления Полиции при правительстве РА Мнацакан Бичахчян. Докладчик коснулся также возникших проблем, в основном касающихся приобретения гражданства РА и статуса проживания. «В этом году для получения гражданства РА обратились 1208 сирийских армян и 1433 ливанских армянина», – добавил он.
Представитель офиса в Армении Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев Кристоф Биервирдт представил работу, проделанную в 2017 году и планы на 2018 год. Он отметил важность создания базы точных данных относительно сирийских армян, где были бы представлены уточненные сведения об их численности, миграции, проживания, занятости. Докладчик отметил, что нужно закрепить успехи, разработать стратегию интеграции и продолжать политику стабильного развитию перемещенного населения.
Эксперт программы Общества международного сотрудничества Германии Карине Симонян доложила о программах экономической интеграции сирийских армян, в частности, представила проделанную работу в плане становления бизнеса сирийских армян.
Обобщая итоги заседания, министр Диаспоры Грануш Акопян отметила важность продолжительности программ экономической, медицинской, образовательной и социальной интеграции сирийских армян. Она выразила благодарность организациям-партнерам за проделанную работу и пригласила участвовать 6 марта в выставке-ярмарке рукодельных работ сирийских армян.