«Արի Տուն-2014». «Մեր Տան Դռները Սիրով Բացած Ենք Օլկային Առջեւ..».Սուսաննա Վարդանեան
«Արի  տուն-2014». Սուսաննա Վարդանեան «Արի  տուն» ծրագիրի ծիրէն ներս իր տան մէջ հիւրընկալած է ՌԴ Ռոստով քաղաքէն ժամանած Օլկային: Տիկին Սուսաննան Օլկայի մասին  իր  տպաւորութիւններով կիսուեցաւ մեզի հետ եւ պատմեց, թէ  ինչպէս    մէկ  յարկի տակ միասին  կ’անցնեն  իրենց օրերը …
Տիկին Սուսաննան Վարդաշէնի թիւ 64 դպրոցին մէջ կը  դասաւանդէ, տեխնոլոգիայի ուսուցչուհի է: Դպրոցի տնօրէնը առաջարկած է, որ իր տան մէջ սփիւռքէն ժամանած երեխայ հիւրընկալէ, իսկ բարեհամբոյր ուսուցչուհին սիրով ընդունած է առաջարկը: Կ’ըսէ ` այդ քայլին գացի մարդկային տեսանկիւնէն ելլելով, քանի որ կը կարծէ  ատիկա հայրենասիրութեան եւ բարութեան վառ դրսեւորում է: Աներկբայ կը նշէ, որ իր տան դռները սիրով  բացած է ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան Սփիւռքի երիտասարդներու հայրենաճանաչութեան «Արի տուն» ծրագիրի մասնակից Օլկայի առջեւ: Սուսաննա Վարդանեան եւ ընտանիքի միւս անդամները դժուարութիւններ չեն ունեցած աղջկան հետ ծանօթանալու, մտերմանալու հարցով: Պատճառն այն է, որ իրենց նման մարդամօտ, անմիջական եւ ժպտերես անձնաւորութիւն է:
Խօսելով Օլկայի մասին` տիկին Սուսաննան կ’ըսէ, որ դաստիարակուած, կիրթ եւ չափի զգացողութիւն ունեցող աղջիկ է, իրենց երբեք նեղութիւն չի տար, նոյնիսկ այն տպաւորութիւնը եղած է, որ կարծես իրենց տան մէջ մեծցած ըլլայ: Երբ Օլկան «Արի տուն» ծրագիրի շրջագայութիւններէն տուն կը վերադառնայ, տան անդամներով կը հաւաքուին պատշգամբին մէջ, հարց ու փորձ կ’ընեն այցելած վայրերուն մասին, ապա կը սկսին ընթրել: Կերակուր պատրաստելուն անպայման հաշուի կ’առնեն անոր նախասիրութիւնները, ապա նոր կը կողմնորոշուին, թէ ինչ պատրաստեն: Սեղանին կը գերակշռեն հայկական աւանդական ուտելիքները, որպէսզի Օլկան ճաշակէ եւ ինքզինքը,իրօք, հայենիքի մէջ զգայ:
Տիկին Սուսաննայի բակը մեծ է, իսկ ընտանիքը` բազմանդամ: Երեկոները կը նստին բակը, կ’երգեն, կը զրուցեն տարբեր թեմաններու շուրջ: Այս ամէնէն կարելի է եզրակացնել, որ աղջիկը ձանձրանալու առիթ չունի:
Իսկ յուլիս 18-ին Օլկայի ծննդեան օրն է: Այդ օրը հիւրընկալող ընտանիքը մեծ շուքով կը պատրաստուի նշել. ամէն ինչ պիտի ընեն, որ ան ընտանիքէն հեռու գտնուելով հանդերձ  ինքզինքը լաւ զգայ, չի տխրի: Տօնական կարկանդակ պիտի պատրաստեն, մտադրած են հայկական խորոված ալ հիւրասիրեն: Օլկան այս ամէնուն մասին նախապէս տեղեակ պիտի չըլլայ, ծննդեան օրուան առթիւ անակնկալի տեսքով  որոշած են «մատուցել» աղջկան…

«Ари тун-2014» «Двери нашего дома мы охотно распахнули перед Ольгой…»: Сусанна ВАРДАНЯН
Сусанна Варданян в рамках программы «Ари тун» принимала у себя дома Ольгу, приехавшую из города Ростов РФ. Госпожа Сусанна поделилась с нами своими впечатлениями об Ольге и рассказала, как они вдвоем проводят дни под одной крышей…
Госпожа Сусанна преподает в Вардашенской школе №64, учитель технологии. Директор школы предложил принять в своем доме ребенка, приехавшего из Диаспоры, и доброжелательная педагог охотно приняла предложение. Говорит – пошла на этот шаг из соображений человечности, поскольку расценивает это как проявление патриотизма и доброты.
Однозначно утверждает, что охотно распахнула двери своего дома перед участницей программы ознакомления молодежи Диаспоры с Родиной «Ари тун» Министерства Диаспоры РА Ольгой. У Сусанны Варданян и членов ее семьи не возникло трудностей в вопросе знакомства, сближения с девушкой. Дело в том, что она, подобно им самим, оказалась дружелюбной, непосредственной и улыбчивой.
Говоря об Ольге, госпожа Сусанна характеризует ее как воспитанную, грамотную и обладающую чувством меры девушке, которая никогда не создает для них неудобств, складывается даже впечатление, будто она выросла в их доме. Когда Ольга возвращается домой с экскурсий в рамках программы «Ари тун», члены семьи собираются на балконе, расспрашивают о поездке, о том, что видела, потом садятся ужинать. Готовя блюда, непременно учитывают ее предпочтения, потом только решают, что именно приготовить. На столе преобладают традиционные армянские блюда, чтобы Ольга попробовала и действительно почувствовала себя на родине.
Двор у госпожи Сусанны большой, а семья – многочисленная. Вечерами располагаются во дворе, поют, беседуют на разные темы. �?з всего этого можно заключить, что скучать девушке не приходится.
А 18 июля день рождения Ольги. Его принимающая семья собирается отметить с большой торжественностью: сделают все, чтобы она, находясь вдали от семьи, тем не менее, чувствовала себя хорошо, не грустила. Приготовят праздничный торт, намереваются угостить армянским шашлыком. Ольга заранее обо всем этом не узнает – по случаю дня рождения девушке хотят преподнести сюрприз.