«Արի Տուն-2014». «Մեր Տան Դռները Սիրով Բացած Ենք Օլկային Առջեւ..».Սուսաննա Վարդանեան
«Արի  տուն-2014». Սուսաննա Վարդանեան «Արի  տուն» ծրագիրի ծիրէն ներս իր տան մէջ հիւրընկալած է ՌԴ Ռոստով քաղաքէն ժամանած Օլկային: Տիկին Սուսաննան Օլկայի մասին  իր  տպաւորութիւններով կիսուեցաւ մեզի հետ եւ պատմեց, թէ  ինչպէս    մէկ  յարկի տակ միասին  կ’անցնեն  իրենց օրերը …
Տիկին Սուսաննան Վարդաշէնի թիւ 64 դպրոցին մէջ կը  դասաւանդէ, տեխնոլոգիայի ուսուցչուհի է: Դպրոցի տնօրէնը առաջարկած է, որ իր տան մէջ սփիւռքէն ժամանած երեխայ հիւրընկալէ, իսկ բարեհամբոյր ուսուցչուհին սիրով ընդունած է առաջարկը: Կ’ըսէ ` այդ քայլին գացի մարդկային տեսանկիւնէն ելլելով, քանի որ կը կարծէ  ատիկա հայրենասիրութեան եւ բարութեան վառ դրսեւորում է: Աներկբայ կը նշէ, որ իր տան դռները սիրով  բացած է ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան Սփիւռքի երիտասարդներու հայրենաճանաչութեան «Արի տուն» ծրագիրի մասնակից Օլկայի առջեւ: Սուսաննա Վարդանեան եւ ընտանիքի միւս անդամները դժուարութիւններ չեն ունեցած աղջկան հետ ծանօթանալու, մտերմանալու հարցով: Պատճառն այն է, որ իրենց նման մարդամօտ, անմիջական եւ ժպտերես անձնաւորութիւն է:
Խօսելով Օլկայի մասին` տիկին Սուսաննան կ’ըսէ, որ դաստիարակուած, կիրթ եւ չափի զգացողութիւն ունեցող աղջիկ է, իրենց երբեք նեղութիւն չի տար, նոյնիսկ այն տպաւորութիւնը եղած է, որ կարծես իրենց տան մէջ մեծցած ըլլայ: Երբ Օլկան «Արի տուն» ծրագիրի շրջագայութիւններէն տուն կը վերադառնայ, տան անդամներով կը հաւաքուին պատշգամբին մէջ, հարց ու փորձ կ’ընեն այցելած վայրերուն մասին, ապա կը սկսին ընթրել: Կերակուր պատրաստելուն անպայման հաշուի կ’առնեն անոր նախասիրութիւնները, ապա նոր կը կողմնորոշուին, թէ ինչ պատրաստեն: Սեղանին կը գերակշռեն հայկական աւանդական ուտելիքները, որպէսզի Օլկան ճաշակէ եւ ինքզինքը,իրօք, հայենիքի մէջ զգայ:
Տիկին Սուսաննայի բակը մեծ է, իսկ ընտանիքը` բազմանդամ: Երեկոները կը նստին բակը, կ’երգեն, կը զրուցեն տարբեր թեմաններու շուրջ: Այս ամէնէն կարելի է եզրակացնել, որ աղջիկը ձանձրանալու առիթ չունի:
Իսկ յուլիս 18-ին Օլկայի ծննդեան օրն է: Այդ օրը հիւրընկալող ընտանիքը մեծ շուքով կը պատրաստուի նշել. ամէն ինչ պիտի ընեն, որ ան ընտանիքէն հեռու գտնուելով հանդերձ  ինքզինքը լաւ զգայ, չի տխրի: Տօնական կարկանդակ պիտի պատրաստեն, մտադրած են հայկական խորոված ալ հիւրասիրեն: Օլկան այս ամէնուն մասին նախապէս տեղեակ պիտի չըլլայ, ծննդեան օրուան առթիւ անակնկալի տեսքով  որոշած են «մատուցել» աղջկան…

2014 “Ari Tun” Program: “We opened our doors to Olga with pleasure…”-Susanna Vardanyan
During the 2014 “Ari Tun” Program, Susanna Vardanyan is hosting Olga from Rostov, Russia. In an interview with “Hayern Aysor”, Vardanyan shared her impressions of Olga and told us how they spend their days together…
Susanna Vardanyan is a technology teacher at School N 64 in Vardashen. The school principal suggested that she host a Diaspora Armenian child, and she accepted the offer with pleasure. Vardanyan says she took that step as a human being since she believes it is a brilliant manifestation of kindness and patriotism. Vardanyan adds that it was definitely a pleasure for her to open her doors to Olga, who participated in the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora for the homeland recognition of Diaspora Armenian children and youth. Susanna Vardanyan and her family didn’t have any difficulties with getting to know the girl and establishing close ties with her because Olga is a very straightforward person who always has a smile on her face.
Talking about Olga, Susanna says she is a well-educated and disciplined girl who never causes any trouble. The family even got the impression that she had grown up in their house. When Olga returns from the tours, she sits with the family members at the balcony and tells them how her day was, after which they sit down for dinner. The family always takes Olga’s preferences into consideration when preparing meals. There are mostly Armenian meals so that Olga tastes them and truly feel at home.
Susanna has a large family and a big yard. In the evenings, they sit in the yard, sing and talk about different topics. Based on all this, it’s safe to say that Olga is never bored.
July 18th is Olga’s birthday. The family is preparing for a grand celebration and will do everything possible to make sure she doesn’t feel sad for not being with her family on that day. The members of the family will make a birthday cake and will treat Olga to Armenian barbecue. Olga won’t know about this because the family has decided to surprise the girl…