Ներքին եւ Արտաքին Սայթաքումներու Պատճառով Թուրքիոյ Աջակցութիւնը Կը Նուազի Քոնկրեսի Մէջ
Թուրքիոյ վարչապետ Էրտողանի կողմէ սեփական քաղաքացիներու նկատմամբ մարդու իրաւունքներու համատարած ոտնահարումներու եւ Հայաստանի, Կիպրոսի, Եգիպտոսի, Յունաստանի, Իրանի, Իրաքի, Իսրայէլի եւ Սուրիոյ հետ կապուած արտաքին քաղաքականութեան կոպիտ սխալներուն պատճառով Թուրքիան կորսնցուցած է աջակցութեան զգալի մասը, որ ատենօք կը վայելէր Միացեալ Նահանգներու եւ ընդհանրապէս աշխարհի մէջ:
Այս անկման վերջին ապացոյցը Ներկայացուցիչներու տան թիւ 4347 բանաձեւի (Թուրքիոյ մէջ քրիստոնէական եկեղեցիներու հաշուետւութեան աքթ) ընդունումն է Յունիս 26ին, Արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին կողմէ: Անգարայի եւ Ուաշինկթընի միջեւ վատթարացող յարաբերութիւններու պատճառով Միացեալ Նահանգներու կառավարութիւնը ձեռնպահ մնաց իր քաղաքական դրամագլուխը վատնելէ՝ օրինագիծի ընդունումը կանխելու համար:
Բացի ատկէ, ներթրքական վէճերը, որոնցմէ մէկը առկայ է Էրտողանի եւ Թուրքիոյ ու արտերկրի մէջ մեծ ազդեցութիւն ունեցող թուրք կրօնական Ֆեթուլլահ Կիւլենի միջեւ, Անգարան զրկեցին կարեւոր աջակցութենէ Միացեալ Նահանգներու մէջ: Կիւլենին հարող խումբերը մատը մատին չզարկին փրկելու Էրտողանի կառավարութիւնը նուաստացուցիչ պարտութենէ Արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին մէջ:
Ներքին այլ քաղաքական բանավէճի մը պատճառով Ամերիկայի թրքական միախառն յանձնախումբը հրաժարեցաւ ստորագրելէ երեք այլ թուրք-ամերիկեան խումբերու նամակը, որ ուղարկուած էր Ներկայացուցիչներու տան յանձնախումբի անդամներուն՝ ընդդէմ եկեղեցիներու օրինագիծին: Թրքական խումբերը կողմնակիցներու յուսահատ որոնումներուն մէջ, իրենց լոպիստական ջանքերուն մէջ կրցան ներգրաւել Ամերիկայի ատրպէյճանական խորհուրդը, որ ընդհանրապէս պէտք չունէր իր քիթը մտցնելու Թուրքիոյ մէջ քրիստոնէական եկեղեցիներու կարգավիճակի հարցին մէջ: Ստորագրելով նման թշնամական համատեղ նամակ՝ ատրպէյճանական խումբը աւելի սրեց յարաբերութիւնները աշխարհասփիւռ հայութեան հետ, ալ աւելի բարդացնելով արցախեան տագնապի արդար կարգաւորման ձեռքբերումը:
Վերջապէս, Թուրքիոյ կառավարութեան բախումը Իսրայէլի հետ` “Մաւի Մարմարա” նաւուն վրայ յարձակումէն ետք եւ վերջերս Թուրքիոյ նոր դեսպան Սերտար Քըլըճի խիստ նամակը Ամերիկայի հրէական կոմիտէին Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման համար, զրկեցին Անգարան որեւէ լոպիստական աջակցութենէ, որ ան սովորաբար կը ստանար Քոնկրեսի մէջ  Իսրայէլի կառավարութենէն եւ Ամերիկայի որոշ հրէական կազմակերպութիւններէ:
Աւանդական դաշնակիցներու ամէն տեսակ աջակցութեան բացակայութեան պայմաններուն մէջ Թուրքիոյ կառավարութիւնը կրնար ապաւինիլ միայն իր վարձկաններուն` սուղ վարձատրուող ամերիկեան լոպիստական ընկերութիւններու օժանդակութեան` իրականացնելու թրքական հետեւողական մարտավարութիւնը, որ կը կիրարկուի ընդդէմ իւրաքանչիւր նախաձեռնութեան, որ Անգարան կը համարէ իր շահերուն դէմ.
1. Վճռականօրէն խափանել որեւէ հակաթրքական նախաձեռնութիւն` կանխելով անոր քննարկումը։
2. Եթէ առաջին քայլը չի յաջողիր փոփոխութիւններ առաջարկել նախաձեռնութիւնը տկարացնելու համար։
3. Նոյնիսկ նախաձեռնութիւնը տկարացնելէ ետք, ճնշում գործադրել յանձանժողովի անդամներուն վրայ՝ դէմ քուէարկելու համար:
Եկեղեցիներու օրինագիծի պարագային, թրքական կառավարութեանը չյաջողեցաւ խափանել անոր քննարկումը Ներկայացուցիչներու տան արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին մէջ եւ ան անզօր գտնուեցաւ բաւարար չափով քուէներ հաւաքելու՝ օրինագիծը ձախողցնելու համար: Միակ բանը, որ կը մնար ընել Անգարային` Քոնկրեսին մէջ Թուրքիոյ աջակցող խումբի որոշ անդամներէն խնդրելն էր, որպէսզի անոնք փոփոխութիւններ առաջարկէին օրինագիծը տկարացնելու համար: Այս մարտավարութիւնը փոքր չափով արդիւնաւորուեցաւ, քանի որ Ներկայացուցիչներու տան արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբի նախագահ, քոնկրեսական Էտուարտ Ռոյսը, փորձեց համախոհութեան հասնիլ այս օրինագիծին վերաբերեալ` փորձելով ներգրաւել քանի մը  տարակարծիք քոնկրեսականներ: Ի վերջոյ, առողջ դատողութեամբ ոեւէ մէկը ինչպէ՞ս կրնար դէմ քուէարկել օրինագիծի մը, որ կոչ կ’ուղղէր կրօնական կառոյցները, տուեալ պարագային՝ քրիստոնէական եկեղեցիները, վերադարձնելու իրենց իսկական տէրերուն…
Ասիկա երկրորդ մեծ պարտութիւնն է, որ Թուրքիան կը կրէ վերջին երեք ամիսներու ընթացքին: Ապրիլ 10-ին ծերակոյտի արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբը ձայներու 12 կողմ եւ 5 դէմ յարաբերակցութեամբ ընդունած էր Հայոց Ցեղասպանութեան մասին բանաձեւ, որ եւս մէկ վկայութիւն է Ուաշինկթընի մէջ թրքական քաղաքական ազդեցութեան անկման մասին: Բաւական է կարդալ վերջին երկու յօդուածները, որոնք հրապարակուած են “Նիւ Եորք թայմզ” (“Ապստամբներու առջեւ ճանապարհ բանալէ յետոյ Թուրքիան սուղ կը վճարէ”) եւ “Ուոլ սթրիթ ճըռնըլ” թերթերուն մէջ (“Անօգուտ դաշնակից”), որպէսզի տեսնուի Էրտողանի հասցուցած վնասին չափը իր երկրի վարկին:
Բացի ազդեցութեան կորուստէն, Թուրքիոյ կառավարութիւնը միլիոնաւոր տոլարներ կը վատնէ՝ վճարելով հզօր եւ ազդեցիկ, սակայն, ըստ էութեան, անպէտք ամերիկեան լոպիստական ընկերութիւններու, որոնք մեծ խոստումներ տալով՝ կը գրպանեն ահռելի գումարներ եւ գրեթէ ոչ մէկ օգուտ ունին: Ե՞րբ պէտք է Թուրքիոյ ժողովուրդը հաշիւ պահանջէ իր կաշառակեր եւ անպատասխանատու ղեկավարներէն, որոնք կը վատնեն թուրք քաղաքացիներու դժուարութեամբ վաստակած հարկային տոլարները` ի զուր փորձելով արդարացնել ցեղասպանի իրենց պատմութիւնը:
Վերլուծաբանները կը կանխատեսեն, որ հակառակ վարչապետ Էրտողանի աղէտալի քաղաքականութեան երկրին մէջ եւ դուրս՝ կ’ակնկալուի, որ ան ընտրուի նախագահ այս տարուան Օգոստոսին: Հայերը, յոյները, քիւրտերը եւ միւս ճնշուած ազգային եւ կրօնական փոքրամասնութիւնները շատ ուրախ պիտի ըլլան տեսնելու Թուրքիան ղեկավարող ապաշնորհ առաջնորդ մը, որ ծունկի պիտի բերէ երկիրը…

Turkey’s Declining Support in Congress After Blunders at Home and Abroad
Due to Prime Minister Erdogan’s widespread human rights abuses of his own citizens and foreign policy blunders vis-a-vis Armenia, Cyprus, Egypt, Greece, Iran, Iraq, Israel, and Syria, Turkey has lost much of the support it once enjoyed in the United States, and indeed, around the world.
The most recent evidence of this downturn is the adoption of House Resolution 4347 (Turkey Christian Churches Accountability Act) on June 26 by the Foreign Affairs Committee. Because of souring relations between Ankara and Washington, the U.S. Government refrained from spending its political capital on the Hill to prevent the bill’s passage.
In addition, intra-Turkish feuds such as the one between Erdogan and Fethullah Gulen, a Turkish cleric with extensive influence in Turkey and abroad, have deprived Ankara of important grassroots support in the United States. Gulen-affiliated groups did not lift a finger to bail out Erdogan’s government from a humiliating defeat in the Foreign Affairs Committee.
Due to another internal political dispute, the Turkish Coalition of America refused to sign the joint letter sent by three other Turkish-American groups to House Committee members opposing the Churches bill. In a desperate search for supporters, the Turkish groups recruited to their lobbying efforts the Azerbaijan American Council, which has no business sticking its nose in a matter involving the status of Christian churches in Turkey. By signing such a hostile joint letter, the Azeri group further antagonized Armenians worldwide, making it more difficult to reach a fair settlement in the Karabagh (Artsakh) conflict.
Finally, the Turkish government’s clash with Israel after the Mavi Marmara attack and Turkey’s new Ambassador Serdar Kilic’s recent angry letter to the American Jewish Committee for recognizing the Armenian Genocide deprived Ankara of any lobbying support it used to receive in Congress from the Israeli government and some Jewish-American organizations.
In the absence of all support from its traditional allies, the Turkish government could only rely on its hired guns — highly-paid US lobbying firms — to implement the standard Turkish tactics used in opposing any initiative that Ankara deems to be against its interests:
1) Object firmly to any anti-Turkish initiative to prevent its consideration;
2) If step 1 does not work, propose amendments to dilute the initiative;
3) Even after diluting the initiative, pressure the committee members to vote against it.
In the case of the churches bill, the Turkish government failed to block its consideration by the House Foreign Affairs Committee and was unable to collect enough votes to defeat the measure. The only thing left for Ankara to do was having some members of the Congressional Turkish Caucus to propose amendments to dilute the bill. This tactic had a modest success because Cong. Ed Royce (Rep.-CA), Chairman of the House Foreign Affairs Committee, tried to reach a consensus on the bill and went out of his way to accommodate the handful of dissenting members of Congress. After all, who in their right mind would oppose a bill that called for the return of religious properties to their proper owners which happen to be the Christian churches!
This is the second major defeat that Turkey suffered in Congress in the last three months. The Senate Foreign Relations Committee had adopted an Armenian Genocide resolution with a vote of 12-5 on April 10 — a further indication of the declining Turkish political clout in Washington. One simply needs to read two recent articles in the New York Times (“After Opening Way to Rebels, Turkey is Paying Heavy Price”) and the Wall Street Journal (“An Unhelpful Ally”) to see the degree of damage Erdogan has caused to his country’s reputation.
In addition to the loss of clout, the Turkish government is wasting the millions of dollars it pays each year to high-powered, but apparently useless American lobbying firms that make big promises, pocket large amounts of money, and deliver practically nothing. When will the people of Turkey demand an account from their corrupt and irresponsible leaders who are throwing away Turkish citizens’ hard earned tax dollars in a vain attempt to whitewash their genocidal history?
Pundits are predicting that despite Prime Minister Erdogan’s dismal record both at home and abroad, he is expected to be elected president next August. Armenians, Greeks, Kurds and other oppressed ethnic and religious minorities are only too happy to see Turkey ruled by an incompetent leader who will bring the country to its knees!