Ներքին եւ Արտաքին Սայթաքումներու Պատճառով Թուրքիոյ Աջակցութիւնը Կը Նուազի Քոնկրեսի Մէջ
Թուրքիոյ վարչապետ Էրտողանի կողմէ սեփական քաղաքացիներու նկատմամբ մարդու իրաւունքներու համատարած ոտնահարումներու եւ Հայաստանի, Կիպրոսի, Եգիպտոսի, Յունաստանի, Իրանի, Իրաքի, Իսրայէլի եւ Սուրիոյ հետ կապուած արտաքին քաղաքականութեան կոպիտ սխալներուն պատճառով Թուրքիան կորսնցուցած է աջակցութեան զգալի մասը, որ ատենօք կը վայելէր Միացեալ Նահանգներու եւ ընդհանրապէս աշխարհի մէջ:
Այս անկման վերջին ապացոյցը Ներկայացուցիչներու տան թիւ 4347 բանաձեւի (Թուրքիոյ մէջ քրիստոնէական եկեղեցիներու հաշուետւութեան աքթ) ընդունումն է Յունիս 26ին, Արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին կողմէ: Անգարայի եւ Ուաշինկթընի միջեւ վատթարացող յարաբերութիւններու պատճառով Միացեալ Նահանգներու կառավարութիւնը ձեռնպահ մնաց իր քաղաքական դրամագլուխը վատնելէ՝ օրինագիծի ընդունումը կանխելու համար:
Բացի ատկէ, ներթրքական վէճերը, որոնցմէ մէկը առկայ է Էրտողանի եւ Թուրքիոյ ու արտերկրի մէջ մեծ ազդեցութիւն ունեցող թուրք կրօնական Ֆեթուլլահ Կիւլենի միջեւ, Անգարան զրկեցին կարեւոր աջակցութենէ Միացեալ Նահանգներու մէջ: Կիւլենին հարող խումբերը մատը մատին չզարկին փրկելու Էրտողանի կառավարութիւնը նուաստացուցիչ պարտութենէ Արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին մէջ:
Ներքին այլ քաղաքական բանավէճի մը պատճառով Ամերիկայի թրքական միախառն յանձնախումբը հրաժարեցաւ ստորագրելէ երեք այլ թուրք-ամերիկեան խումբերու նամակը, որ ուղարկուած էր Ներկայացուցիչներու տան յանձնախումբի անդամներուն՝ ընդդէմ եկեղեցիներու օրինագիծին: Թրքական խումբերը կողմնակիցներու յուսահատ որոնումներուն մէջ, իրենց լոպիստական ջանքերուն մէջ կրցան ներգրաւել Ամերիկայի ատրպէյճանական խորհուրդը, որ ընդհանրապէս պէտք չունէր իր քիթը մտցնելու Թուրքիոյ մէջ քրիստոնէական եկեղեցիներու կարգավիճակի հարցին մէջ: Ստորագրելով նման թշնամական համատեղ նամակ՝ ատրպէյճանական խումբը աւելի սրեց յարաբերութիւնները աշխարհասփիւռ հայութեան հետ, ալ աւելի բարդացնելով արցախեան տագնապի արդար կարգաւորման ձեռքբերումը:
Վերջապէս, Թուրքիոյ կառավարութեան բախումը Իսրայէլի հետ` “Մաւի Մարմարա” նաւուն վրայ յարձակումէն ետք եւ վերջերս Թուրքիոյ նոր դեսպան Սերտար Քըլըճի խիստ նամակը Ամերիկայի հրէական կոմիտէին Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման համար, զրկեցին Անգարան որեւէ լոպիստական աջակցութենէ, որ ան սովորաբար կը ստանար Քոնկրեսի մէջ  Իսրայէլի կառավարութենէն եւ Ամերիկայի որոշ հրէական կազմակերպութիւններէ:
Աւանդական դաշնակիցներու ամէն տեսակ աջակցութեան բացակայութեան պայմաններուն մէջ Թուրքիոյ կառավարութիւնը կրնար ապաւինիլ միայն իր վարձկաններուն` սուղ վարձատրուող ամերիկեան լոպիստական ընկերութիւններու օժանդակութեան` իրականացնելու թրքական հետեւողական մարտավարութիւնը, որ կը կիրարկուի ընդդէմ իւրաքանչիւր նախաձեռնութեան, որ Անգարան կը համարէ իր շահերուն դէմ.
1. Վճռականօրէն խափանել որեւէ հակաթրքական նախաձեռնութիւն` կանխելով անոր քննարկումը։
2. Եթէ առաջին քայլը չի յաջողիր փոփոխութիւններ առաջարկել նախաձեռնութիւնը տկարացնելու համար։
3. Նոյնիսկ նախաձեռնութիւնը տկարացնելէ ետք, ճնշում գործադրել յանձանժողովի անդամներուն վրայ՝ դէմ քուէարկելու համար:
Եկեղեցիներու օրինագիծի պարագային, թրքական կառավարութեանը չյաջողեցաւ խափանել անոր քննարկումը Ներկայացուցիչներու տան արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին մէջ եւ ան անզօր գտնուեցաւ բաւարար չափով քուէներ հաւաքելու՝ օրինագիծը ձախողցնելու համար: Միակ բանը, որ կը մնար ընել Անգարային` Քոնկրեսին մէջ Թուրքիոյ աջակցող խումբի որոշ անդամներէն խնդրելն էր, որպէսզի անոնք փոփոխութիւններ առաջարկէին օրինագիծը տկարացնելու համար: Այս մարտավարութիւնը փոքր չափով արդիւնաւորուեցաւ, քանի որ Ներկայացուցիչներու տան արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբի նախագահ, քոնկրեսական Էտուարտ Ռոյսը, փորձեց համախոհութեան հասնիլ այս օրինագիծին վերաբերեալ` փորձելով ներգրաւել քանի մը  տարակարծիք քոնկրեսականներ: Ի վերջոյ, առողջ դատողութեամբ ոեւէ մէկը ինչպէ՞ս կրնար դէմ քուէարկել օրինագիծի մը, որ կոչ կ’ուղղէր կրօնական կառոյցները, տուեալ պարագային՝ քրիստոնէական եկեղեցիները, վերադարձնելու իրենց իսկական տէրերուն…
Ասիկա երկրորդ մեծ պարտութիւնն է, որ Թուրքիան կը կրէ վերջին երեք ամիսներու ընթացքին: Ապրիլ 10-ին ծերակոյտի արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբը ձայներու 12 կողմ եւ 5 դէմ յարաբերակցութեամբ ընդունած էր Հայոց Ցեղասպանութեան մասին բանաձեւ, որ եւս մէկ վկայութիւն է Ուաշինկթընի մէջ թրքական քաղաքական ազդեցութեան անկման մասին: Բաւական է կարդալ վերջին երկու յօդուածները, որոնք հրապարակուած են “Նիւ Եորք թայմզ” (“Ապստամբներու առջեւ ճանապարհ բանալէ յետոյ Թուրքիան սուղ կը վճարէ”) եւ “Ուոլ սթրիթ ճըռնըլ” թերթերուն մէջ (“Անօգուտ դաշնակից”), որպէսզի տեսնուի Էրտողանի հասցուցած վնասին չափը իր երկրի վարկին:
Բացի ազդեցութեան կորուստէն, Թուրքիոյ կառավարութիւնը միլիոնաւոր տոլարներ կը վատնէ՝ վճարելով հզօր եւ ազդեցիկ, սակայն, ըստ էութեան, անպէտք ամերիկեան լոպիստական ընկերութիւններու, որոնք մեծ խոստումներ տալով՝ կը գրպանեն ահռելի գումարներ եւ գրեթէ ոչ մէկ օգուտ ունին: Ե՞րբ պէտք է Թուրքիոյ ժողովուրդը հաշիւ պահանջէ իր կաշառակեր եւ անպատասխանատու ղեկավարներէն, որոնք կը վատնեն թուրք քաղաքացիներու դժուարութեամբ վաստակած հարկային տոլարները` ի զուր փորձելով արդարացնել ցեղասպանի իրենց պատմութիւնը:
Վերլուծաբանները կը կանխատեսեն, որ հակառակ վարչապետ Էրտողանի աղէտալի քաղաքականութեան երկրին մէջ եւ դուրս՝ կ’ակնկալուի, որ ան ընտրուի նախագահ այս տարուան Օգոստոսին: Հայերը, յոյները, քիւրտերը եւ միւս ճնշուած ազգային եւ կրօնական փոքրամասնութիւնները շատ ուրախ պիտի ըլլան տեսնելու Թուրքիան ղեկավարող ապաշնորհ առաջնորդ մը, որ ծունկի պիտի բերէ երկիրը…

�?з-за внутренних и внешних промашек поддержка Турции в Конгрессе ослабевает
�?з-за повсеместного попрания премьер-министром Турции Эрдоганом прав своих граждан и грубых ошибок во внешней политике, связанной с Арменией, Кипром, Египтом, Грецией, �?раном, �?раком, �?зраилем и Сирией, Турция в значительной степени потеряла ту поддержку, которой когда-то пользовалась в Соединенных Штатах и в мире в целом.
Последним доказательством этого спада стало принятие 26 июня в Комитете по внешним отношениям Палаты представителей резолюции №4347 (Акт об отчете по поводу христианских церквей в Турции). �?з-за ухудшающихся отношений между Анкарой и Вашингтоном правительство США воздержалось тратить свой политический капитал на пресечение принятия законопроекта.
Помимо этого, споры внутри Турции, один из которых разгорелся между Эрдоганом и турецким религиозным деятелем Фетуллахом Гюленом, пользующимся большим влиянием в Турции и за рубежом, лишили Анкару важной поддержки в Соединенных Штатах. Группы, примыкающие к Гюлену, палец о палец не ударили, чтобы спасти правительство Эрдогана от унизительного поражения в Комитете по внешним отношениям.
�?з-за другого внутриполитического спора Турецкая коалиция Америки отказалась подписать письмо против законопроекта о церквях, составленное тремя другими турецко-американскими группами и направленное членам Комитета Палаты представителей. В ходе отчаянного поиска сторонников турецкие группы сумели подключить к своим лоббистским усилиям Азербайджанский совет Америки, которому вообще нечего было совать свой нос в вопрос статуса христианских церквей в Турции. Подписав подобное враждебное совместное письмо, азербайджанская группа еще больше обострила отношения с армянами Диаспоры и еще больше усложнила достижение справедливого урегулирования Арцахского конфликта.
Наконец, столкновение правительства Турции с �?зраилем после нападения на судно «Мави Мармара» и недавнее жесткое письмо нового посла Турции Сердара Кылыджи Еврейскому комитету Америки из-за признания Геноцида армян лишили Анкару какой-либо лоббистской поддержки, которую она обычно получала в Конгрессе от правительства �?зраиля и некоторых еврейских организаций Америки.
В условиях отсутствия любого рода поддержки со стороны традиционных союзников правительство Турции могло уповать лишь на помощь своих наемников – дорогостоящие американские лоббистские компании, для проведения стандартной турецкой тактики, которая используется против всякой инициативы, которую Анкара воспринимает как направленную против ее интересов:
1. Решительно сорвать любую антитурецкую инициативу, предупредив ее обсуждение.
2. Если первый шаг оказывается неудачным, то предложить поправки для ослабления инициативы.
3. Даже после ослабления инициативы оказать давление на членов комитета для голосования против нее.
В случае с законопроектом по поводу церквей турецкому правительству не удалось сорвать его обсуждение в Комитете по внешним отношениям Палаты представителей, и оно оказалось бессильным набрать достаточное количество голосов, чтобы провалить законопроект. Единственное, что оставалось сделать Анкаре, так это попросить некоторых членов группы Конгресса, поддерживающей Турцию, предложить поправки для ослабления законопроекта. Эта тактика в незначительной мере сработала, поскольку председатель Комитета по внешним отношениям Палаты представителей, конгрессмен Эдуард Ройс пытался достичь консенсуса по этому законопроекту, стараясь привлечь к дискуссии конгрессменов, придерживающихся иного мнения. В конце концов, какой здравомыслящий человек мог проголосовать против законопроекта, призывающего вернуть религиозные сооружения, в данном случае – христианские церкви, их реальным хозяевам?..
Это – второе крупное поражение Турции за последние три месяца. 10 апреля Комитет по внешним отношениям Сената соотношением голосов 12 «за» и 5 «против» принял резолюцию о Геноциде армяне, которая стала еще одним свидетельством ослабления турецкого политического влияния в Вашингтоне. Достаточно прочитать две последние статьи, опубликованные в газетах «Нью-Йорк Таймс» («Турция дорого платит после того, как открыла путь перед мятежниками») и в «Уолл-стрит Джорнал» («Бесполезный союзник»), чтобы увидеть масштаб ущерба, нанесенного Эрдоганом своей стране.
Помимо потери влияния, правительство Турции тратит миллионы долларов, оплачивая услуги мощных и влиятельных, но, по сути, ненужных американских лоббистских компаний, которые, давая большие обещания, прикарманивают огромные суммы и почти не приносят никакой пользы. Когда народ Турции потребует отчет у своих коррумпированных и безответственных руководителей, которые транжирят деньги налогоплательщиков, напрасно пытаясь оправдать свое геноцидное прошлое, ведь эти деньги зарабатываются турецкими гражданами с таким трудом?
Аналитики прогнозируют, что, несмотря на катастрофическую политику премьер-министра Эрдогана внутри страны и за ее пределами, ожидается, что он будет избран президентом в августе этого года. Армяне, греки, курды и другие угнетенные национальные и религиозные меньшинства будут очень рады увидеть Турцию под руководством такого бездарного лидера, который поставит страну на колени…