ՀՀ Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Մասնակցեցաւ §Արարատ» Մարզամշակութային Կեդրոնի 70 ամեակին Առիթով Կազմակերպուած Ծառատունկին
Մարտ 15-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան մասնակցեցաւ իրանահայ համայնքի §Արարատ» մարզամշակութային կեդրոնի 70 ամեակին առիթով §Զուարթնոց» պատմամշակութային թանգարան-արգելոցի տարածքին մէջ կազմակերպուած ծառատունկին, որուն կը մասնակցէին նաեւ ՀՀ-ի մէջ Իրանի Իսլամական Հանրապետութեան արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Մոհամմատ Ռէյիսին, իրանահայ  խմբավար եւ երաժշտահան Լորիս Ճգնաւորեանը, §Արարատ» միութեան անդամները, իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպէս նաեւ §Արարատ» մարզամշակութային կեդրոնի հիմնադիր, գրող Յակոբ Կարապենցի անուան դպրոցի սաները:
§Արարատ» մարզամշակութային կազմակերպութիւնը մեծ ներդրում ունի հայապահպանութեան, սերունդներու հայեցի կրթութեան եւ դաստիարակման գործին մէջ: Միութեան 70 ամեակին առիթով կազմակերպուած ձեռնարկներու շարքին իր առանձնայատուկ տեղն ունի Հայրենիքի մէջ կազմակերպուած այս ծառատունկը:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան շնորհաւորեց իրանահայութեան կեդրոնի 70 ամեայ յոբելեանին առիթով եւ նշեց, որ այսօրուան ծառատունկը հայրենիքի մէջ ամուր արմատներ ձգելու մեծ խորհուրդ ունի: Նմանատիպ կեդրոններու ստեղծումը այլ համայնքներու համար եւս ազգային մշակոյթի եւ ինքնութեան պահպանման կարեւոր օրինակ պէտք է ըլլայ:
ԻԻՀ դեսպան Մոհամմատ Ռէյիսին բարձր գնահատեց հայ համայնքի աշխոյժ կենսագործունէութիւնը Իրանի մէջ եւ նշեց, որ համայնքի իւրաքանչիւր անդամ մեծ յարգանք կը վայելէ իրենց երկրին մէջ եւ իր ստեղծած բարիքներով իր նպաստը կը  բերէ ինչպէս հայ համայնքին, այնպէս ալ Իրանի զարգացման:
Ձեռնարկին մասնակիցները Զուարթնոցի տաճարին մօտ գտնուող 2 հազ. քառ. մեթր տարածքով հողամասին մէջ տնկեցին պտղատու եւ մշտադալար ծառեր: Ձեռնարկին աւարտին Յակոբ Կարապենցի անուան դպրոցի սաները հանդէս եկան հայրենասիրական երգերու եւ ասմունքի կատարումներով:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan participated in tree-planting ceremony dedicated to the 70th anniversary of “Ararat” Sport and Cultural Center
On Mar. 15, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan participated in a tree-planting ceremony organized near “Zvartnots” Historical-Cultural Museum-Reserve on the occasion of the 70th anniversary of the Iranian-Armenian community’s “Ararat” Sport and Cultural Center. Among other participants were Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mohammad Reyisi, Iranian-Armenian conductor, composer Loris Tchgnavoryan, members of “Ararat” Union, members of the Iranian-Armenian community, as well as students of the school named after founder of “Ararat” Sport and Cultural Center, writer Hakob Karapents.
“Ararat” Sport and Cultural Center makes a great contribution to preservation of the Armenian identity and the education and upbringing of generations. This tree-planting ceremony is part of the special events dedicated to the 70th anniversary of the Center in the Homeland.
Minister Hranush Hakbyan congratulated the Iranian-Armenians on the Center’s 70th anniversary and mentioned that the symbol of the tree-planting ceremony is to deepen the roots in the homeland. The minister added that the creation of such centers must set an example for preservation of national identity and culture in other Armenian communities of the Diaspora.
Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia Mohammad Reyisi praised the active efforts of the Iranian-Armenian community, mentioning that each member of the community is highly respected with his or her good deeds and contributions and contributes to the development of the country and the Armenian community.
The participants of the event planted fruit and evergreen trees in the 2,000 square meter area near Zvartnots Temple. In the end, the students of Hakob Karapents School sang songs and recited poems devoted to the nation.