ՀՀ Տնտեսական Աշխուժութեան Ցուցանիշին Աճը Կազմած է 7.7 Տոկոս
2018 Յունուար-Օգոստոսին, Հայաստանի տնտեսական աշխուժութեան ցուցանիշին աճը՝ նախորդ տարուան նոյն ժամանակահատուածին համեմատ՝ կազմած է 7.7 տոկոս:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայութեան տրամադրած տուեալներուն համաձայն՝ արդիւնաբերական արտադրանքին ծաւալը աճած է 4.4 տոկոսով, շինարարութեան ծաւալը՝ 8.5, առեւտուրի շրջանառութեան ծաւալը՝ 9.7 տոկոսով: Զգալի աճ արձանագրուած է ծառայութիւններու ոլորտէն ներս՝ կազմելով 18.9 տոկոս: Քիչ չափով նուազում կը նկատուի գիւղատնտեսութեան ոլորտէն ներս. մասնաւորապէս, գիւղատնտեսութեան համախառն արտադրանքին ծաւալը 2017 Յունուար-Օգոստոսի համեմատ նուազած է 1 տոկոսով:
Ելեկտրականութեան արտադրութեան ոլորտէն ներս՝ 2018 Յունուար-Օգոստոսի ցուցանիշը նախորդ տարուան նոյն ժամանակահատուածին համեմատ աճած է 1.3 տոկոսով, սպառողական գիներու հաշիւին ցուցանիշը աճած է 2.5 տոկոսով:
2018 Յունուար-Օգոստոսին Հայաստանի մէջ միջին ամսական անուանական աշխատավարձը կազմած է 168,467 դրամ, որ նախորդ տարուան նոյն ժամանակահատուածին համեմատ աճած է 3.7 տոկոսով: Պետական հիմնարկներու մէջ, միջին ամսական անուանական աշխատավարձը աճած է 1.8 տոկոսով, ոչ պետականինը՝ 3.7 տոկոսով:
Արտաքին առեւտրաշրջանառութեան ծաւալին աճը՝ ընթացիկ տարուան առաջին 8 ամիսներուն՝ կազմած է 26.4 տոկոս. մասնաւորապէս, արտահանումը՝ 16.5 տոկոս, ներմուծումը՝ 32 տոկոս:

Экономическая активность в Армении выросла на 7.7%
В январе-августе 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, экономическая активность в Армении выросла на 7.7%. Как сообщили «Арменпресс» в Национальной статистической службе Армении, об этом свидетельствуют текущие оперативные данные по социально-экономкическому положению в стране за этот период.
В январе-августе 2018 года, по сравнению с тем же периодим прошлого года, рост строительства составил 8.5%, рост в промышленности составил 4.4%, торговый оборот вырос на 9.7%.
В январе-августе 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, в сфере услуг (без торговли) отмечается повышение в размере 18.9%, Спад ВВП отмечается только в сельском хозяйстве – на 1%, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года.
В январе-августе 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, в производстве электроэнергии отмечается повышение в размере 1.3%;
Средняя номинальная зарплата за январь-август 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого – 2017 года, выросла на 3,7% (168.467 драмов), в государственном секторе средняя номинальная зарплата выросла на 1,8%, а в частном секторе средняя номинальная зарплата выросла на 3.7 %.
За январь- август 2018 года, по сравнению с тем же периодом прошлого, 2017 года, внешний товарооборот вырос на 26.4%, причем, экспорт вырос на 16.5%, а импорт – на 32 %.