«Արարատ» Եւ «Արեւիկ» Խմբակները Ռոստովահայ Երեխաներու Սիրելի Վայրերն Են
Սփիւռքի մէջ հայ ինքնութեան պահպանման կարեւոր նախապայմաններէն է հայկական կրթօճախներու առկայութիւնը, որոնք իրենց գործունէութեամբ մատաղ սերունդին զերծ կը պահեն ուծացման վտանգէն եւ կը նպաստեն ազգային ինքնագիտակցութեան զարգացման:
Այդպիսի կեդրոններէն է ՌԴ Տոնի Ռոստովի մարզի Ակսա քաղաքի երիտասարդներու եւ երեխաներու ստեղծագործական լրացուցիչ դաստիարակութեան «Արարատ» եւ Տոնի Ռոստովի «Արեւիկ» խմբակները, որոնց գեղարուեստական ղեկավար Լուսինէ Պետանեան «Հայերն այսօր»-ի հետ զրոյցի ընթացքին կը ներկայացնէ խմբակի ստեղծման պատմութեան եւ ազգապահպանութեան գործի կազմակերպման մանրամասնութիւնները:
Մտահոգ էի նաեւ երեխաներուս ապագայով…
-Այս խմբակները ստեղծուած են տաս տարի առաջ: Երբ կը տեսնէի, որ ռոստովահայ երեխաները հայերէն լաւ չէին կրնար խօսիլ, մեծ ցաւ կ՛ապրէի: Որոշեցի անոնց հայեցի կրթութիւն, դաստիարակութիւն տալու եւ Հայաստանի շուրջ համախմբելու նպատակով այս խմբակները բանալ: Մտահոգ էի նաեւ երեխաներուս ապագայով: Դիմելով քաղաքային իշխանութիւններուն` խնդրանքս անպատասխան չմնաց: Մենք առաջին ենք Տոնի Ռոստովի ազգային փոքրամասնութիւններու մէջ, որ Ակսայի մէջ երեխաներու լրացուցիչ կրթութեան կեդրոնին մէջ ունինք մեր ազգային խմբակը:
Ճիշդ է, որոշ ժամանակ առաջ խմբակը փակուելու լուրջ խնդիրի առջեւ կանգնած էր, սակայն չվհատեցանք, միախմբուած յաղթահարեցինք մեր առջեւ ծառացած խնդիրները եւ շարունակեցինք բնականոն աշխատանքը: «Արեւիկ» խմբակը Տոնի Ռոստովի մէջ կը գործէ:
Չնայած մեր հայ ուսուցիչներու աշխատավարձը ցած է, սակայն անոնք անձնուիրաբար կ՛աշխատին` գիտակցելով իրենց գործի կարեւորութիւնը:
Խմբակներուն մէջ կը դասաւանդուին հայոց լեզու, հայ գրականութիւն, հայոց պատմութիւն: Այս պահուն Տոնի Ռոստովի «Արեւիկ» խմբակին մէջ քառասունհինգ աշակերտ ունինք, յոյսով ենք` նոր ուսումնական տարուան մէջ աշակերտներու թիւը կ’աւելնայ: Ի դէպ, 2017-2018 թթ. ուստարուան համար առաջին անգամ չորս տարեկան երեխաներու խումբ ձեւաւորած եմ: Առհասարակ, բոլոր հնարաւոր միջոցները կ՛օգտագենք` աշակերտներ հաւաքագրելու համար:
Ռուսերու համար հայերէնը հաճելի լեզու է…
– Ցաւօք, Տոնի Ռոստով ծնած հայերն աչքի չեն իյնար հայերէնի լաւ իմացութեամբ: Այս տարի ՀՀ կրթութեան եւ գիտութեան նախարարութեան կողմէ իրականացուող ուսուցիչներու վերապատրաստման դասընթացներու ժամանակ սորված նոր ուսուցման մեթոտներն անպայման պիտի կիրառեմ` անոնց հայերէն սորվեցնելու համար:
Մեր մօտ նաեւ ռուսերը հայերէն կը սորվին: Անոնք հաճոյքով կու գան դասերուն, նոյնիսկ կ՛ըսեն` հայերէնն իրենց համար դիւրընկալելի եւ հաճելի լեզու է: Հասած ենք այն արդիւնքին, որ մէկ ռուս աշակերտ, մասնակցելով շարադրութիւններու մրցոյթին, յաղթող ճանչցուած է:
Մեծ շուքով կը նշենք ազգային, եկեղեցական, պետական տօները…
-Կը կարծեմ` ծնողները պէտք է նպաստեն, որ երեխաները հայերէն սորվին, խմբակ սիրով գան եւ օտարութեան մէջ պահպանեն ինքնութիւնը: Մենք նոյնպէս ազգային ոգին բարձր պահելու համար անոնց հետ յաճախակի բարոյախրատական զրոյցներ կ՛ունենանք :
Մեծ շուքով կը նշենք ազգային, եկեղեցական, պետական տօները, որոնց աշակերտները մեծ խանդավառութեամբ կը պատրաստուին:
Ռուսական համայնքին հետ ազգամիջեան բարեկամական յարաբերութիւններ ունինք. գրեթէ ոչ մէկ ձեռնարկ առանց անոնց ներկայութեան չանցնիր: Երկկողմ հրաւէրները պարտադիր բնոյթ կը կրեն:
Համայնքէն ներս հիւրընկալեցինք Ապրիլեան քառօրեայ պատերազմի հերոսներուն…
– Սոյն թուականի յունիս 3-ին Տոնի Ռոստով քաղաքի հայութիւնն այս ալ երրորդ տարին` կը համախմբուի մէկ գաղափարի շուրջ: Այն է` «Արցախը ես եմ» բարեգործական համերգի ծիրէն ներս ըլլալ հայ զինուորի կողքին, ինչ-որ չափով սատար կանգնիլ անոր հոգերուն: Առաջին անգամ օգնութիւնը հասաւ Վարդենիսի շրջանի Զոլաքար գիւղ` զոհուած ազատամարտիկներ Գառնիկ Մելքոնեանի եւ Դաւիթ Յովսէփեանի ընտանիքներուն: Երկրորդ անգամ կապ հաստատեցինք «Աջակցութիւն վիրաւոր զինուորներուն» հասարակական կազմակերպութեան ղեկավար Հայկուհի Մինասեանի հետ, որուն բարեխիղճ օգնութեամբ եւ անմիջական մասնակցութեամբ կրցանք քանի մը զինուորներու խնդիրներ եւ հոգեր եւս թեթեւցնել: Այս տարի արժանանալով տեղի հայ համայնքի, պաշտօնեայ այրերու եւ գործարարներու բարձր վստահութեան` հայկական համայնքի ղեկավարութեան բարձր աջակցութեան ներքոյ որոշեցինք դուրս գալ համացանցային շփումներէն եւ այստեղ հրաւիրել զինուորներուն, որպէսզի արտերկրի մէջ եւս տեսնեն եւ ճանչնան անոնց իրական, այլ ոչ թէ առցանց:
Համայնքէն ներս հիւրընկալուած էին Քառօրեայ պատերազմի ժամանակ վիրաւորուած Հայկ Սեխլիյեանը, Հայկ Թորոսեանը, Դանիէլ Դաւթեանը: Անոնց օգնելու նպատակով խումբին միացեած էին «Դիրքապահ քառօրեայ պատերազմի մասնակիցներու միաւորում» հասարակական կազմակերպութեան նախագահ Մանուէլ Մանուկեան եւ Սամուէլ Մանուկեան: Հպարտութեամբ պէտք է նշել, որ կազմակերպուած համերգին մասնակցելու մեր առաջարկին միանգամէն սիրով արձագանքեց նաեւ սիրուած ժողովրդական երգիչ Արսէն Գրիգորեան (Մրոն): Կէս ժամ շարունակ սիրուած երգիչը հանդիսատեսին ոգեւորեց իր հայրենասիրական երգերով եւ հայաշունչ ոգով: Համերգի ընթացքին կատարուած հանգանակութիւններու եւ տոմսերու վաճառքէն գոյացած 181 000 ռուբլին ծախսուած է բազմաթիւ կազմակերպչական հարցեր լուծելու համար: Բացի այս ամէնէն տղաները մէկ շաբաթ գտնուեցան «Նադեժդա» առողջարանին մէջ, անոնց համար կազմակերպուեցան տարբեր բնոյթի շրջագայութիւններ դէպի թանգարաններ, հայկական գիւղեր, տեսարժան վայրեր: Տղաները վայելեցին նաեւ Տոն գետի գեղեցկութիւնը` կատարելով կէսօրեայ նաւարկութիւն: Երեկոները յագեցած էին բազմաբնոյթ հանդիպումներով` երիտասարդներու, տեղի պատկան այրերու հետ: Տէ, ի հարկէ, օրը կը լրացնէին տեղի գործարարները` կազմակերպելով տղաներու ընթրիքը:
Շնորհակալութիւն կը յայտնենք բոլոր այս կառոյցներուն, որոնք գտնուեցան մեր կողքին. տոմսերու ամրագրման ծառայութիւն «Լայներ», «Ջաւախք», «Մոցարտ», «Տոն շաշլիկա», «Քեապապ-կրիլ հաուզ», «Լաւաշ հաուզ» ընկերութիւններ: Կան նաեւ անհատ բարերարներ, որոնք չցանկացան, որ անուններ հրապարակենք: Իրապէս, եթէ չըլլար այս բոլոր բարերարութիւնները, ապա այն գումարը, որ հաւաքուեցաւ համերգի ծիրէն ներս, չէր բաւականացներ այս հսկայածաւալ ծրագիրն իրականացնելու համար:
Մայիս 29-էն մինչեւ յունիս 5 տղաները Տոնի Ռոստովի մէջ արժանացան բարձր հիւրընկալութեան, վայելեցին տեղի հայութեան սէրն ու յարգանքը: Տղաները վերադարձան հայրենիք` բարձր տրամադրութեամբ, յագեցած բազում անմոռանալի տպաւորութիւններով, ինչպէս նաեւ դրամական պարգեւներով:
Հպարտօրէն պէտք է նշեմ, որ այս ծրագիրին իրենց բարձր աջակցութեամբ միացան նաեւ Տոնի Ռոստովի հայկական համայնքի ղեկավար Յարութիւն Արմենակի Սուրմալեան եւ գլխաւոր հիւպատոս Վարդան Ասոյեան:

Любимым местом для времяпровождения ростовско-армянских детей являются кружки «Арарат» и «Аревик»
Одной из важных предпосылок для сохранения армянской идентичности в диаспоре является наличие армянских учебных заведений, которые препятствуют процессу отождествления, ассимиляции молодого поколения и способствуют развитию национального самосознания.
Такими центрами в Ростовской области РФ, в городе Аксай являются центры дополнительного образования для молодежи «Арарат» и «Аревик», чей художественный руководитель Лусине Петанян в интервью с «Hayern Aysor» рассказала об истории создания кружков и подробности работы в деле поддержания идентичности и национального духа.
Меня также беспокоило будущее наших детей …
– Эти кружки были созданы десять лет назад. Когда я замечала, что дети-армяне из Ростова не могут свободно говорить по-армянски, я испытывала сильную боль. Тогда я приняла решение открыть эти кружки, с целью, воспитать в детях армянский дух, дать армянское образование, сплотить и объединить их вокруг Армении. Меня также беспокоило будущее наших детей. Обратившись к городским властям, моя просьба не осталась без ответа. Мы первые среди этнических меньшинств Ростова-на-Дону, у которых есть свой национальный кружок в Детском центре дополнительного образования в городе Аксай.
Правда, некоторое время назад кружок встал перед серьезной угрозой закрытия, но мы не сломались, объединили наши усилия и преодолели все проблемы, кружок продолжил свою нормальную работу. Кружок «Аревик» работает в Ростове-на-Дону.
Следует признать, что у наших учителей низкая зарплата, но они полностью преданы своей работе, осознавая важность своего дела.
В кружках преподают армянский язык, армянскую литературу, историю Армении. В Ростовском кружке «Аревик», в настоящее время учится сорок пять учеников, и мы надеемся, что в новом учебном году число учеников возрастет.
Кстати, 2017-2018 гг.учебном году, мы впервые сформировали кружок для четырехлетних детей. В целом, мы используем все возможные средства для привлечения учеников.
Для русских, армянский приятный язык …
– К сожалению, следует отметить, что армяне, рожденные в Ростове-на-Дону, не блещут знанием армянского языка. Я определенно буду применять новые методы обучения и знания, которые я получила на тренингах учителей, проводимых Министерством образования и науки РА в этом году, чтобы научить их армянскому языку.
Россияне также у нас изучают армянский язык. Они с удовольствием ходят на занятия, даже отмечают, что армянский для них легкодоступный и приятный язык. Стоит отметить, что результатом такой работы стала победа русского студента в конкурсе сочинений.
Мы с большим торжеством отмечаем национальные, церковные и государственные праздники …
– Я думаю, что родители должны содействовать тому, чтобы дети с удовольствием посещали кружки, изучали армянский язык, чтобы в дальнейшем, на чужбине они смогли сохранить свой национальный дух и культуру. Для поддержания высокого национального духа, мы также часто проводим с ними нравственные и патриотические беседы.
Мы с большим торжеством отмечаем национальные, церковные, государственные праздники, и студенты готовятся к ним с большим энтузиазмом.
У нас очень дружеские отношения с российской общиной. Почти ни одно мероприятие не обходится без их участия. Двухсторонние приглашения носят постоянный характер.
В общине гостили герои апрельской четырехдневной войны …
– Уже третий год подряд , 3 июня 2010 года, армяне из города Ростов-на-Дону объединены одной идеей. В рамках благотворительного концерта «Я есть Арцах», мы поддерживаем армянских солдат, пытаясь в какой –то мере взять на свои плечи груз ответственности. Так, первая помощь была доставлена в деревню Золакар в Варденисе, где проживали семьи погибших героев Гарника Мелконян и Давида Овсепян. Во второй раз мы связались с Айкухи Минасяном, главой общественной организации «Помощь раненым солдатам». Благодаря ее непосредственному участию и добросовестной работе, нам удалось облегчить проблемы и заботы еще нескольких солдат. В этом году, заслужив высокое доверие местной армянской общины, правительственных чиновников и бизнесменов, при поддержке руководителя армянской общины мы решили выйти за рамки сетевого общения и пригласить наших солдат, с тем, чтобы и в диаспоре смогли познакомиться с реальными, а не виртуальными героями.
Мы с радостью приняли в гостях Сейлян Айка, Торосян Айка и Давтян Даниэла, которые получили ранения во время четырехдневной войны. С целью помочь к нам присоединились президенты общественной организации «Союз участников четырехдневной войны», Мануэл Манукян и Самвел Манукян. С гордостью должны отметить, что наш любимый народный певец Арсен Григорян (Мрон) также ответил на наше предложение принять участие в концерте. В течение получаса любимый певец вдохновлял публику армянским духом и патриотическими песнями. Вырученные от продажи билетов и пожертвований 181 000 рублей, были потрачены на решение многих организационных вопросов. Помимо всего прочего, ребята провели неделю в санатории «Надежда», в течение которой для них были организованы различные экскурсии в музеи, армянские деревни и другие достопримечательности. Совершая полдневный круиз по реке Дон, ребята смогли полностью насладится красотой реки. Вечера были заполнены разнообразными встречами с молодыми людьми, местными жителями и государственными чиновниками. Ну и конечно, местные предприниматели организовали ужин для ребят.
Хотим выразить благодарность всем тем организациям, которые поддержали нас: службе бронирования авиабилетов «Лайнер», организациям «Джавахк», «Моцарт», «Дон шашлыка», «Кябаб-гриль-хаус» и «Лаваш-Хаус». Есть также индивидуальные благотворители, которые не захотели, чтобы мы озвучили их имена. На самом деле, если бы не было не всех этих пожертвований, то сумма, которая была собрана в рамках
благотворительного концерта, была бы недостаточной для выполнения этой важной задачи.
В период с 29 мая по 5 июня ребята были радушно приняты в гостях у Ростовчан, и в полной мере насладились любовью и уважением местных армян. Они вернулись на родину с приподнятым настроением, незабываемыми впечатлениями и денежными вознаграждениями.
Также с гордостью хотим отметить, что поддержку данному проекту оказали глава армянской общины в Ростове-на-Дону Арутюн Арменакович Сурмалян и генеральный консул Вардан Асоян.