Գրասնոյարսկի «Արմէնիա» Պարախումբի Սաներն Այցելեցին Սփիւռքի նախարարութիւն
Սփիւռքի նախարարութեան «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնի ծիրէն ներս Գրասնոյարսկի «Արմէնիա» պարախումբի սաները, գեղարուեստական ղեկավարներ Գէորգի Մելքոնեանի եւ Արփինէ Ասատրեանի ուղեկցութեամբ, հիւրընկալուեցան նախարարութեան մէջ:
Ողջունելով երիտասարդ պարուհիներն ու պարողները` Սփիւռքի նախարար Մխիթար Հայրապետեան կարեւոր համարեց պարախումբի ազգանուէր գործունէութիւնը եւ աւելցուց. «Դուք մեր հպարտութիւնն էք: Ես հիացած եմ ու հպարտ հայապահպանութեան ուղղուած ձեր ջանքերուն համար: Կը փորձենք մեր երիտասարդական ծրագիրներուն եւս ձեզ ներգրաւել, աւելի սերտացնել մեր համագործակցութիւնը, որ կապը հայրենիքի հետ ամուր ըլլայ եւ աւելի ամրապնդուի»:
«Արմէնիա» ազգագրական պարախումբը յուլիս 13-ին կը մասնակցի «Սփիւռքի հայ համայնքներու մշակութային օրերը Հայաստանի մէջ» խորագիրով համերգին, ինչպէս նաեւ Կատարողական արուեստի 5-րդ միջազգային մրցոյթին:
Պարախումբը ստեղծուած է 2000թ-ին Գրասնոյարսկի մէջ, համայնքի ղեկավար Խաչիկ Խաչատրեանի նախաձեռնութեամբ եւ աջակցութեամբ: 2009թ-ին պարախումբին շնորհուած է «Ժողովրդական պարախումբ» պատուաւոր կոչումը:

Воспитанники танцевального ансамбля «Армения» из Красноярска посетили Министерство Диаспоры
В рамках Общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры воспитанники танцевального ансамбля «Армения» из Красноярска в сопровождении художественных руководителей Георгия Мелконяна и Арпине Асатрян посетили Министерство Диаспоры.
Приветствовав молодых танцовщиц и танцоров, министр Диаспоры Мхитар Айрапетян отметил важность патриотической деятельности ансамбля, добавив: «Вы – наша гордость. Я восхищен и горд вашими усилиями, направленными на сохранение армянства. Постараемся вас также включить в наши молодежные программы, еще более сблизить наше сотрудничество, что бы связь с Родиной была прочной и еще более укрепилась».
Этнографический танцевальный ансамбль «Армения» 13 июля примет участие в концерте «Дни культуры армянских общин Диаспоры в Армении, а также в V международном конкурсе исполнительского искусства.
Ансамбль создан в 2000 году в Красноярске по инициативе и при содействии руководителя общины Хачика Хачатряна. В 2009-м ансамблю присвоено почетное звание «Народный ансамбль».