Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Այցելած Է Լիոնի Սուրբ Յակոբ Եկեղեցի Եւ «Մարգարեան-Փափազեան» Վարժարան
Աշխատանքային այցով Ֆրանսա գտնուող ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան նոյեմբեր 27-ին, Լիոնի մէջ ՀՀ փոխհիւպատոս Գայեանէ Մանուկեանի ուղեկցութեամբ, այցելած է Լիոնի Սուրբ Յակոբ Մայր եկեղեցի եւ հանդիպում ունեցած տէր Իսահակ աւագ քահանայ Հեքիմեանի, եկեղեցւոյ ծխական խորհուրդի ատենապետ Ժան-ժաք Օսմանջեանի հետ, ծանօթացած եկեղեցւոյ պատմութեան:
Այնուհետեւ Սփիւռքի նախարարը այցելած է Լիոնի «Մարգարեան-Փափազեան» ամէնօրեայ վարժարան, ուր կը  յաճախէ 200-է աւելի աշակերտ:
Հրանոյշ Յակոբեան ծանօթացած է վարժարանի առօրեային, շրջայց կատարած դասասենեակներով, հանդիպած աշակերտներու հետ:
Այնուհետեւ նախարարը ընդունած է «Մարգարեան-Փափազեան» վարժարանի հոգաբարձուներու խորհուրդի ատենապետ Սթելլա Ղազարեան: Հանդիպման ներկայ  եղած են վարժարանի տնօրէն Իկզաւիէ Ժիրուն, ուսուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքին Հրանոյշ Յակոբեան կարեւոր համարած է վարժարանի դերը հայեցի դաստիարակութեան եւ հայապահպանութեան գործին մէջ: Յորդորած  մասնակցիլ նախարարութեան ծրագիրներուն, այցելել Հայաստան` ամրացնելով կապը հայրենիքի հետ:
Այնուհետեւ նախարար Հրանոյշ Յակոբեան մեկնած է Տեսին քաղաք եւ հանդիպած Տեսինի քաղաքապետ Լորանց Ութրոյի հետ:

Министр Диаспоры Грануш Акопян посетила церковь Св.Акоп Лиона и гимназию «Маргарян-Папазян»
Находящаяся с рабочим визитом во Франции министр Диаспоры РА Грануш Акопян 27 ноября в сопровождении вице-консула РА в Лионе Гаяне Манукян посетила кафедральную церковь Св.Акоп Лиона, встретилась со старшим иереем �?сааком Экимяном, председателем приходского совета церкви Жан-Жаком Османджяном, ознакомилась с историей церкви.
Затем министр Диаспоры посетила ежедневную гимназию «Маргарян-Папазян» Лиона, где обучаются более 200 учеников.
Грануш Акопян ознакомилась с буднями гимназии, обошла классные комнаты, встретилась с учащимися.
Затем министра приняла председатель совета попечителей гимназии «Маргарян-Папазян» Стелла Казарян, на встрече присутствовали также директор гимназии �?кзавие Жиру, преподаватели.
В ходе встречи Грануш Акопян отметила важность роли гимназии в деле армянского воспитания и сохранения армянства, призвала участвовать в программах Министерства, посещать Армению, укрепляя  связи с Родиной.