Աւարտեցաւ «Արի Տուն-2017» Ծրագիրի 7-րդ Փուլի Հայոց Լեզուի Ուսուցման Դասընթացքը
Ինչպիսին ալ եղած ըլլայ հայերու ճակատագիրը (իսկ այն անցեալին դառն եղած է), ինչպիսին ալ ըլլայ ան ապագային, անոնց երկիրը յաւէտ պիտի մնայ որպէս աշխարհի ամենահետաքրքիր երկիրներէն մէկը:
Ճորճ Պայրոն
Օգոստոս 7-ին Երեւանի Եղիշէ Չարենցի անուան դպրոցին մէջ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Արի տուն-2017» ծրագիրի 7-րդ փուլի Հայոց լեզուի ուսուցման դասընթացքը աւարտեցաւ Սփիւռքի նախարարութեան Համահայկական ծրագիրներու վարչութեան գիտակրթական ծրագիրներու բաժինի պետ տիկին Սիրվարդ Համբարեանի բացման խօսքով:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ, ան ողջունեց Ռուսաստանէն, Վրաստանէն, Հոլանտայէն, Ֆրանսայէն, ՊԵլճիգայէն, Լեհաստանէն, ԱՄՆ-էն, Լիբանանէն, Սուրիայէն ժամանած արիտունցիներուն` ընդգծելով, որ «Արի տուն»-ը ոչ միայն կը նպաստէ, որպէսզի պատանիներն ու աղջիկները ճաչնան իրենց հայրենիքն ու ազգային արժէքները, այցելեն պատմական, տեսարժան ու մշակութային վայրերը, այլեւ լաւագոյն հնարաւորութիւն է բազմամշակութային հաղորդակցութեան,արժէքներու փոխանակման:
Այս փուլին մէջ փոքրաքանակ էր հայերէնի իմացութեամբ առանձնացող արիտունցիներու թիւը, հետեւաբար, գրեթէ բոլոր խումբերուն մէջ տարուեցան տառուսուցման ու խօսքի զարգացման նպատակաուղղուած տարաբնոյթ եւ տարատեսակ աշխատանքներ, որոնք տուին ցանկալի արդիւնք:
Առհաւատչեան եզրափակիչ դաս-ցերեկոյթն էր. խումբերէն իւրաքանչիւրը հանդէս եկաւ ինքնատիպ ելոյթով եւ Հայաստանի պատմամշակութային հնավայրերու պատկերներն ու ժամանակագրութիւնը ներկայացնող բովանդակալից պաստառով, որոնց պատրաստման ընթացքին անմիջական մասնակցութիւն ցուցաբերեցին դասաւանդող ուսուցիչներ` Շողիկ Փահլեւանեան, Լուսինէ Հայրիյեան, Մաքրուհի Գէորգեան, Գայեանէ Բաբլոյեան, Լիզա Գինոսեան, Այտա Օհանեան, Սերա Շահինեան:
Դասընթացքին ժամանակ արիտունցիներուն այցելեց Լիբանանի «Զարթօնք» օրաթերթի խմբագիր պարոն Սեւակ Յակոբեան: Ան ողջունեց ծրագիրի մասնակիցները եւ արժեւորեց հայրենաճանաչողութեան նպաստող «Արի տուն» ծրագիրը, որ կանչ է դէպի հայրենիք, մղում հայ ժողովրդին նուիրուածութեան եւ հայ ինքնութեան գիտակցման:
Աւանդոյթին համաձայն դասընթացքի փակման բարեմաղթանքներ յղեց Եղիշէ Չարենցի անուան թիւ 67 դպրոցի տնօրէն տիկին Անահիտ Խեչումեան, որ իր խօսքին մէջ պատիւ համարեց «Արի տուն» հայրենաճանաչութեան ծրագիրի հայոց լեզուի արագացուած դասընթացներն իրենց դպրոցին մէջ կազմակերպելու իրողութիւնը, որ ոչ թէ պատահականութիւն է, այլ Լուի Արակոնի դիպուկ բնորոշման արտացոլանքը. «Մեր դարի ճակատը պսակուած է շարք մը բանաստեղծներու պայծառ անուններով, Ֆրանսայի մէջ` Ապոլիներն ու Էլիւարտը, Գերմանիոյ մէջ` Ռիլկէն, Սպանիոյ մէջ` Կարսիա Լորկան, Ռուսաստանի մէջ` Մայակովսկին ու Եսենինը, Հայաստանի մէջ` Չարենցն ու Իսահակեանը»:

Armenian Language Course of 7th stage of 2017 “Ari Tun” Program is over
But whatever may have been the destiny of the Armenians (and it has been bitter), whatever it may be in future, their country must ever be one of the most interesting on the globe.
George Byron
On August 7, the Armenian Language Course for the participants of the 7th stage of the 2017 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora ended with the opening remarks by Head of the Division for Scientific and Educational Programs of the Department of All-Armenian Programs at the RA Ministry of Diaspora Sirvard Hambaryan at Yeghishe Charents Armenian School in Yerevan.
According to Hayern Aysor, Hambaryan expressed her greetings to the participants from different countries (Russia, Georgia, Holland, France, Belgium, Poland, the USA, Lebanon and Syria) and emphasized that the “Ari Tun” Program not only helps young Diaspora Armenians recognize their homeland and the values of their nation and visit historic and cultural sites, but also provides the opportunity for cross-cultural communication and the exchange of values.
During this stage of the program, there were few participants who stood out with their knowledge of Armenian. Thus, almost all groups learned the Armenian alphabet and completed various kinds of tasks aimed at enhancing their speech, and the efforts led to the desired outcome.
Evidence of this was the final lesson/event during which each of the groups performed and showed posters portraying images and the chronology of ancient historic and cultural sites in Armenia. The posters were made with the direct participation of the groups’ teachers, including Shoghik Pahlevanyan, Lusine Hayriyan, Makruhi Gevorgyan, Gaiane Babloyan, Liza Ginosyan, Aida Ohanyan and Sarah Shahinyan.
During the course, the participants of the 7th stage had a meeting with editor of Lebanon’s Zartonk Armenian Daily Sevag Hagopian, who greeted the participants and valued the “Ari Tun” Program, which fosters homeland recognition, serves as a call to the homeland and is the driving force for Armenians to show dedication and become aware of the Armenian identity.
According to tradition, Director of Yeghishe Charents Armenian School #67 Anahit Khechumyan expressed her kind wishes during the closing ceremony and considered it an honor to host the Armenian language courses of the “Ari Tun” Program at Yeghishe Charents Armenian School, adding that this is not only a responsibility, but a reflection of Louis Aragon’s sharp description. “There have been several bright poets over the past century. In France it is Apoliner and Eluart, in Germany – Rilke, in Spain – García Lorca, in Russia – Mayakovsky and Yesenin, and in Armenia – Charents and Isahakyan.”