Տեղի Ունեցաւ Խորհրդակցութիւն «Հայաստան-Սփիւռք» Համահայկական 6-րդ Համաժողովի Վերաբերեալ
Յուլիս 22-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի ղեկավարութեամբ տեղի ունեցաւ խորհրդակցութիւն, որուն կը մասնակցէին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնեան եւ Վահագն Մելիքեան, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարեան, կառուցուածքային ստորաբաժանումներու ղեկավարները:
Քննարկուեցան սեպտեմբերին կայանալիք «Հայաստան-Սփիւռք» համահայկական 6-րդ համաժողովի կազմակերպման առնչուող հարցեր:
Կառուցուածքային ստորաբաժանումներու ղեկավարները ներկայացուցին նախապատրաստական աշխատանքներու ընթացքը, իրականցուած քայլերը, կազմակերպչական, տեխնիկական եւ բովանդակային խնդիրները, որոնք պէտք է արագ լուծուին: Ըստ տարածաշրջաններու` անոնք զեկուցեցին մասնակիցներու թիւի եւ ընդգրկման մասին:
Քննարկուեցան այն մշակութային ծրագիրները, որոնք պիտի իրականացուին համաժողովին ընթացքին:
Նախարարը կարեւոր նկատեց համագործակցութիւնը համաժողովին մասնակցող գերատեսչութիւններուն հետ: Ան յանձնարարեց հետեւողականօրէն իրականացնել ծրագիրի բոլոր քայլերը, ամփոփել նախապատրաստական փուլը, աշխուժացնել  քարոզչական աշխատանքները:
Նախարարը կատարեց աշխատանքներու վերաբաշխում, կառուցուածքային ստորաբաժանումներու ղեկավարներուն յանձնարարուեցաւ առաւել հետեւողականօրէն եւ պատասխանատուութեամբ իրականացնել համաժողովի կազմակերպումը` կարեւոր համարելով իւրաքանչիւր բովանդակային եւ կազմակերպական խնդիր` ներգրաւելով նախարարութեան բոլոր աշխատակիցները, կամաւորները, Հայաստան-Սփիւռք գործակցութեան մասնակցող ՀԿ-ները:

Состоялось совещание относительно 6-го общеармянского форума «Армения-Диаспора»
В Министерстве Диаспоры РА 22 июля под руководством министра Грануш Акопян состоялось совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян и Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители структурных подразделений.
Были обсуждены вопросы, касающиеся организации предстоящего в сентябре 6-го общеармянского форума «Армения-Диаспора»
Руководители структурных подразделений представили ход подготовительных работ, осуществленные шаги, организационные, технические и содержательные проблемы, нуждающиеся в оперативном решении. По регионам они доложили о числе участников и охвате.
Были обсуждены также культурные программы, реализация которых намечена в ходе форума.
Министр отметила важность сотрудничества с участвующими в форуме ведомствами. Она поручила последовательно осуществлять все шаги программы, обобщить подготовительный период, активизировать агитационную работу.
Министр осуществила перераспределение работы, руководителям структурных подразделений поручено более последовательно и ответственно осуществлять организацию форума, придавая важность любому содержательному и организационному вопросу, привлекая всех сотрудников Министерства, волонтеров, участвующие во взаимодействии Армения-Диаспора ОО.