«Կը կարծեմ, որ հայերն ամբողջ աշխարհի՛ մէջ սիրուած են». Դանիէլ Խաչիկեան
«Արի տուն-2017» հայրենաճանաչողական ծրագիրի 4-րդ փուլի մասնակիցներէն «Հայերն այսօր»-ի համար փոքրիկ զրոյց մը ունեցայ Յունաստանէն եկած գեղեցկադէմ հայորդի` 15-ամեայ Դանիէլ Խաչիկեանի հետ, որ, չնայած իր ոչ այնքան պարզ ու վարժ հայերէնին, կրցաւ ամբողջապէս վերարտադրել իր ըսելիքը:
«Ես եկած եմ Յունաստանի Ալիմուշ ծովեզրեայ քաղաքէն: Դպրոցէն իմացայ այս ծրագիրին մասին: Առաջին անգամ Հայաստան կու գամ: Շատ հաւնեցայ Երեւանը: Իմ ծնողներս ազգութեամբ հայեր են, սակայն Հայաստան չեն ծնած, բայց մեր տան մէջ կը խօսինք հայերէն: Ես քիչ մը դժուարութեամբ կը հասկնամ արեւելահայերէնը: Մեր տան մեծերը` տատիկս ու պապիկս, միշտ կը խօսին հայերէն, անոնց հայերէնն ու իմ գիտցած հայերէնս տարբեր են Հայաստանի հայերէնէն: Այստեղ պէտք է յաճախենք դպրոց եւ կատարելագործենք մեր հայերէնը, յոյսով եմ, որ այդ ընթացքին շատ բան կը սորվինք: Ուրախ եմ, որ ոչ միայն պէտք է շրջինք տեսարժան վայրերով, այլեւ պէտք է ծանօթանանք իրար հետ, երթանք ճամբար, սորվինք հայկական երգեր ու պարեր: Հայաստանի մասին շատ բան լսած եմ. մէջս տպաւորուած է Հայոց ջարդերու պատմութիւնը, որ ես լսած եմ մեր մեծերէն, ծնողներէս: Գիտեմ, որ հայերը շատ տաղանդաւոր են եւ աշխարհին տուած են ճանչցուած, մեծանուն հայեր: Կ’ուզէի ճանչնալ բոլոր հայ մեծերը: Հայերուն յոյները կը սիրեն ու կը գնահատեն:
Ես կը կարծեմ, որ ամբողջ աշխարհի՛ մէջ հայերը սիրուած են` իրենց աշխատասիրութեան ու տաղանդին համար. ուրախ եմ, որ հայ եմ, երջանիկ եմ, որ հայերու Հայրենիքին մէջ եմ»:

Daniel Khachigian: “I think Armenians are loved in the whole world!”
Greek-Armenian Daniel Khachigian, who is 15 years old and is participating in the 4th stage of the 2017 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora for homeland recognition, gave an interview for Hayern Aysor. Although he couldn’t speak in Armenian clearly and fluently, he managed to get his message across.
“I am from Alimos, Greece. I found out about this program at school. This is my first time in Armenia. I really liked Yerevan. My parents are of Armenian descent, but they weren’t born in Armenia. However, Armenia is our household language. I have a little trouble understanding Eastern Armenian. My grandparents always speak in Armenian. Their Armenian and the Armenian I know are different from the Armenian spoken in Armenia. Here we need to go to a school and improve our Armenian. I hope I learn a lot of things during the lessons. I am glad that we will not only tour the country, but also interact with each other, stay at the camp and learn Armenian songs and dances. I have heard a lot about Armenia. What has impressed me is the history of the Armenian massacres that I have heard from my parents and adults. I know that Armenians are very talented and are known for great and recognized Armenians. I would like to know all great Armenians. The Greeks love and appreciate the Armenians.
I think Armenians are loved in the whole world for their talent and diligence. I am happy to be Armenian and am lucky to be in the Homeland of the Armenians.”