Չինաստանի Եւ Հոնքոնկի Հայկական Համայնքի Նախագահին Շնորհուած Է Գիտութիւններու Դոկտորի Աստիճան
Ուրախութեամբ տեղեկացանք, որ 2016թ Յունիս 15-ին Նանճինկի համալսարանի գիտական խորհուրդի որոշմամբ Հոնքոնկի եւ Չինաստանի հայկական համայնքի նախագահ, Չինաստանի հայկական ուսանողական միութեան հիմնադիր Մհեր Սահակեանին շնորհուած է գիտութիւններու դոկտորի աստիճան, որակաւորումը` միջազգային յարաբերութիւններ:
Մհեր Սահակեանի հետազօտութիւնները կը վերաբերին միջազգային անվտանգութեան հիմնահարցերուն, Մերձաւոր եւ Հեռաւոր Արեւելքի մէջ տեղի ունեցող քաղաքական զար­գացումնե­րուն: Անոր գիտական աշխատութիւնները տպագրուած են Չինաստանի, Ռուսաստանի, Հա­յաստանի յառաջատար գիտական կեդրոններուն մէջ: 2015 թ. «Հայաստան– Սփիւռք յա­րա­բերութիւններ եւ հայկական հանրութեան անվտանգութիւնը ամրապնդելու 2 ա­ռա­ջարկ» յայտի համար «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի, «Ինտէկրացիա եւ զարգացում» հետազօտական եւ վերլուծական հասարակական կազմակերպութեան կողմէ կազմա­կերպ­ուած նորարարական եւ հանրային հնչեղութիւն ունեցող գաղափարներու մրցոյթին ան  ար­ժանացած է առաջին մրցանակի:
Դրուատանքի  արժանի է Մհեր Սահակեանի գործունէութիւնը` նախ որպէս Չինաստանի հայկական ուսանողական միութեան հիմնադիր-ղեկավար, իսկ 2016 թ. Մարտէն նաեւ որպէս Հոն­քոնկի եւ Չինաստանի հայկական համայնքի նախագահ: Համայնքային կառոյցին շուրջ համախմբուած ազ­գանուէր ու սրտ­ցաւ մարդ­ոց ջան­քերուն շնորհիւ «Չայնահայ» հա­մայնքը այսօր բարի համարում ունի թէ՛ Հայրենիքի մէջ, թէ՛ անկէ դուրս եւ յաջողութեամբ կ’իրականացնէ իր վեհ առաքելութիւնը` հայ ուսանողները համա­խմբելու, ուսա­նո­ղա­կան գիտաժողով­նե­ր կազմակերպելու, Չինաստանի մէջ հայն ու Հայաս­տանը արժա­նապա­տուօրէն ներկա­յացնելու, հայ-չինական բարեկամութեան նպաս­տելու ուղղութեամբ:
Սիրելի՛ պարոն Սահակեան (Մհեր Արեւելցի), ջերմօրէն կը շնորհաւորենք գիտական բարձր կոչում ստանալու առթիւ: Վստահ ենք, որ Ձեր գիտելիքները, ջանքն ու եռանդը այսու­հետ նոյնպէս կը շարունակէք նպա­տակաուղղել ի նպաստ մեր ազգին եւ հայրենիքին:
Կը մաղթենք Ձեզ ստեղծագործական անսպառ եռանդ եւ նորանոր յաջողութիւններ:
Սիրով եւ լաւագոյն մաղթանքներով` ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւն
Յ.Գ. Մհեր Սահակեան ծնած է 1985 թուականի Հոկտեմբեր 7-ին: Աւարտած է ԵՊՀ Արեւելագիտութեան բաժանմունքի Իրանագիտութեան բաժինը: 2006-2008թթ. ծառայած է ՀՀ ՊՆ Յատուկ նշանակութեան գունդի մէջ: 2007թ.-ին նշանակուած է հետախուզական խումբի հրամանատարի տեղակալ: Պարգեւատրուած է «Քաջարի մարտիկ», «Բանակի գերազանցիկ» կրծքանշաններով: Գերազանցութեան տիպլոմով աւարտած է ԳԱԱ Արեւելագիտութեան ինստիտուտի մագիստրատուրան:
2010-2012թ. ԵԱԴ ծիրէն ներս ընկերներուն հետ հիմնադրած եւ ղեկավարած է ԵԱԴ Մարզական ակումբը, որուն հիմնական նպատակն է երիտասարդներուն օգնել ու խրախուսել առողջ ապրելակերպը: ԵԱԴ ՍԱ-ն կազմակերպած է ֆութպոլի, պասկեթպոլի, վոլէյպոլի բազմաթիւ հանդիպումներ, ճատրակի եւ թենիսի առաջնութիւններ:
2010-2011թթ. ուսանած  է ՀՀ ԱԳՆ Դիւանագիտական դպրոցին մէջ:
2012թ. Իրանի Իմամ Խոմէյնիի անուան միջազգային համալսարանին մէջ մասնակցած է Պարսից լեզուի դասընթացներու:
2012 թուականին յաղթած է ՉԺՀ կառավարութեան յայտարարած կրթաթոշակային մրցոյթին եւ կ’ուսանի ՉԺՀ Նանճինկի համալսարանի Միջազգային յարաբերութիւններու ինստիտուտի ասպիրանտուրային մէջ:
Հեղինակ է արեւելագիտութեան եւ միջազգային յարաբերութիւններուն վերաբերող գիտական եւ վերլուծական յօդուածներու:
2013-ից Հոնքոնկի եւ Չինաստանի հայկական համայնքի Գործադիր կոմիտէի անդամ է: 2013թ.-ին հիմնադրած է  Չինաստանի հայկական ուսանողական միութիւնը: 2014թ.-ին նշանակուած է Հոնքոնկի եւ Չինաստանի հայկական համայնքի արտաքին յարաբերութիւններու գիծով փոխնախագահ: 2016 թ. Մարտէն համայնքի նախագահն է:

Председателю армянской общины Китая и Гонконга присуждена степень доктора наук Нанчингского университета
С радостью восприняли весть о том, что решением ученого совета  Нанчингского университета от 15 июня 2016 года председателю армянской общины Китая и Гонконга, учредителю Союза армянских студентов Китая Мгеру Саакяну присуждена степень доктора наук, квалификация – международные отношения.
�?сследования Мгера Саакяна относятся к вопросам международной безопасности, политических процессов, происходящих на Ближнем и Дальнем Востоке.  Его научные труды издавались в ведущих научных центрах Китая, России, Армении. В 2015г. его заявка «Отношения Армения-Диаспора  и 2 предложения по укреплению безопасности армянского общества» удостоилась первой премии в конкурсе новаторства и идей, имеющих общественное звучание, организованном научно-образовательным фондом «Нораванк» и исследовательской и аналитической общественной организацией «�?нтеграция и развитие».
Похвалы заслуживает деятельность Мгера Саакяна – как учредителя-руководителя Союза армянских студентов Китая, а с марта  2016г.  – председателя армянской общины Гонконга и Китая. Благодаря усилиям патриотичных и сердобольных людей, сплоченных вокруг общины, община «Чайнаай» сегодня пользуется доброй славой как на Родине, так и за ее пределами, и успешно выполняет свою величественную миссию по сплочению армянских студентов, организации студенческих симпозиумов, достойному представлению в Китае армян и Армении, содействию укреплению армяно-китайской дружбы.
Дорогой господин Саакян (Мгер Аревелци), горячо поздравляем с присуждением Вам высокой ученой степени. Уверены, что Вы и впредь посвятите свои знания, силы и энергию на благо нашей нации и Родины.
Желаем Вам безграничной творческой энергии и новых успехов.
С любовью и наилучшими пожеланиями
P.S. Мгер Саакян учился в бакалавриате факультета востоковедения ЕГУ. Служил в полку особого назначения МО РА. Награжден значками  «Отважный воин» и «Отличник армии». Был назначен заместителем командира разведывательной группы.
С отличием окончил магистратуру �?нститута востоковедения НАН РА. Учился в Дипломатической школе М�?Д РА, университете имени �?мама Хомейни �?рана, российском Центре политических исследований.
В 2012г. победил в объявленном правительством КНР конкурсе стипендиатов и проводил научные изыскания в докторантуре �?нститута международных отношений университета Нанчинга.
Автор научных и аналитических статей по теме востоковедения и международных отношений.
Выступал с научными докладами в посольстве Евросоюза в Китае, Нанчингском университете, в �?нституте стран Азии и Африки Московского государственного университета, в Российском центре политических исследований, Французском центре исследований современного Китая и др.
С 2013г. является членом �?сполнительного комитета армянской общины Гонконга и Китая. В 2013г. учредил Армянский студенческий союз Китая, руководил им до 2016 года. В 2014г. был назначен вице-председателем армянской  общины Гонконга и Китая по внешним отношениям. В апреле 2015 года руководил Армянский организационный комитет Китая по проведению в Нанчинге мероприятий, посвященных поминовению Геноцида армян. С марта 2016г. является председателем общины. В апреле 2016г. инициировал в армянской общине Китая сбор средств для Арцаха, собранная по итогам которого сумма была отправлена в Арцах.