Մասնակիցները Կու գան Տարբեր Երկիրներէ Եւ Վերջաւորութեան Կը Դառնան Մէկ Ընտանիք. «Արի Տուն»-2016
Արդէն պատմութիւն է ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Արի տուն»-2016 ծրագիրը: Ծրագիրին շնորհիւ ծանօթանալով Հայաստանի պատմութեան, մշակոյթին, հասարակական կեանքին, հոգեւոր եւ ընտանեկան աւանդոյթներուն, 4 օր շարունակ հիւրընկալուելով Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարին մէջ` մասնակիցները մեկնած են իրենց բնակութեան երկիրներ, վերադարձած են իրենց առօրեային:
«Հայերն այսօր»-ը կը ներկայացնէ  փոքրիկ անդրադարձ մը «Արի տուն» ծրագիրի առօրեայէն:
Տիգրան Մալխասեան,  Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարի պետ
– Այստեղ իւրաքանչիւր անձ, իւրաքանչիւր պատանի շատ թանկ է ինծի համար, այնքան, որքան կրնայ թանկ ըլլալ իր եղբօր, ծնողին համար: Երբ պատասխանատու ես` պէտք է ճիշդ վերաբերիս, աշխատիս: Իսկ քու աշխատանքիդ պատասխանը երեխաներու ժպիտներէն արդէն պարզ կը դառնայ: Ինծի համար այնքան ալ կարեւոր չէ, որ երեխաները մասնագիտական երգել կամ պարել սորվին, կարեւոր է, որ այստեղէն ինչ-որ բան սորված երթան: Ես ինքս ապրած եմ արտերկրի` ՈԴ մէջ, ու երբ վերադարձայ Հայաստան, շատ հարազատ զգացողութիւն ունեցայ, հասկցայ,  որ վերջապէս տունն եմ: Այն ընդունելութիւնը, որ ես ստացած եմ, կ’ուզեմ, որ այս երեխաներն ալ ստանան: Իմ երազանքս է, որ բոլոր սփիւռքահայերը ետ գան Հայաստան:
Իմ տպաւորութիւններս ու զգացողութիւններս չեմ կրնար խօսքով արտայայտել. երբ կը տեսնեմ երեխաները ժպիտով, ուրախութեամբ կու գան ճամբար, ատիկա արդէն ամէն ինչէ վեր է: Բոլոր մասնակիցներն ալ լաւ են: Անոնք բոլորը տարբեր երկիրներէ են, տարբեր դաստիարակութիւն, մտածելակերպ ունին, բայց մենք վերջաւորութեան արդէն ընտանիք կը դառնանք, բոլորը միանման կը դառնան: Իմ ցանկութիւնս է նաեւ, որ այս երեխաները, երբ վերադառնան  իրենց բնակութեան երկիրներ, իրենց հայ ընկերներուն պատմեն Հայաստանի մասին:
Շատ ուրախ եմ, որ ես ու իմ ջոկատավարներս կրնանք երեխաներուն օգնել: Յաճախ կը տեսնեմ, թէ հայրենագիտութեան դասերուն ինչպէս  ջոկատավարները կ’օգնեն այն երեխաներուն, որոնք հայերէնին չեն տիրապետեր, բայց ուշադրութեամբ կը լսեն ու կը ցանկան սորվիլ:
Յորդորս է բոլոր հայերուն, որ մեր լեզուն, մշակոյթը չմոռնան: Ես շատ ուրախ եմ, որ 4 փուլ առիթ ու պատիւ ունեցայ աշխատելու այս երեխաներուն հետ, որոնք սկիզբը մոլորուած հայեացքներով կը նայէին շուրջբոլորը: Իսկ վերջին օրերուն արդէն աչքերնուն մէջ յստակ կարելի էր կարդալ. «Ես հայ եմ, մենք բոլորս հայ ենք,  մեծ ընտանիք մըն ենք»:
Ինծի համար դժուար պիտի ըլլայ առանց ճամբարի, երեխաներու, ցանկութիւն կայ միշտ, ամբողջ տարին աշխատիլ անոնց հետ: Ես պատրաստ եմ օր ու գիշեր ամէն ինչ ընել, որ երեխաներուն համար ամէն ինչ լաւ ըլլայ:
Աւարտին կ’ուզէի շնորհակալութիւն յայտնել ճամբարի ղեկավարներուն` Արարատ եւ Այտա Յովակիմեաններուն, բոլորիս ջերմ ընդունելնուն եւ սեփական երեխաներու նման վերաբերուելնուն համար:
Արսէն Աւետիսեան, պարուսոյց
-Շատ հաճելի էր ծանօթանալ տարբեր երկիրներէ ժամանած երեխաներու հետ, որոնք կու գան քանի մը օրով ու այստեղ կը դառնան մէկ ընտանիք: Երբ կը տեսնէի երգի դասերուն ինչպէս երեխաները միասնական կ’երգեն մեր Օրհներգը, մեծ հպարտութիւն կը զգայի: Միասին կը սորվէինք պարել հայկական քոչարին, որ իւրաքանչիւր հայ պէտք է իմանայ, քանի որ ատիկա մեր ազգային պարն է, մեր նկարագիրը: Եղած են երեխաներ, որոնք ցանկութիւն  յայտնած են անհատական հայկական պարեր սորվելու, որ ինծի շատ ուրախացուցած է:
Աղազարեան Դերենիկ, ծրագիրի մասնակից
– Իրանէն ընտանիքիս հետ Հայաստան  տեղափոխուած ենք 11 տարի առաջ: Այս ծրագիրին առաջին անգամ կը մասնակցիմ, շատ լաւ զգացողութիւններ ունիմ: Ծնողներս նախարարութենէն  տեղեկացած էին, որ կրնամ մասնակցիլ ծրագիրին, ուստի որոշեցի առիթը չփախցնել: Շատ ուրախ եմ, քանի որ ծրագիրին շնորհիւ ձեռք բերի նոր ընկերներ, որոնց հետ միասին շատ լաւ ժամանակ անցուցինք:
Նորավանքի, Խոր Վիրապի եւ Կեչառիսի եկեղեցին չէի այցելած ու այնչափ տպաւորուած եմ: Կ’ուզեմ շնորհակալութիւն յայտնել Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանին եւ նախարարութեան աշխատակիցներուն, որ ինծի ու  միւս պատանիներուն առիթ ընձեռեցին մասնակցելու «Արի տուն» ծրագիրին:
Տաթեւիկ Յարութիւնեան, ծրագիրի մասնակից
– Կ’ապրիմ Ռուսաստանի Դաշնութեան մէջ, առաջին անգամ կը մասնակցիմ «Արի տուն» ծրագիրին: Շատ լաւ ծրագիր է, որուն ընթացքին մեզի կը ծանօթացնեն մեր հայրենիքին, տարբեր վայրեր կ’այցելենք: Այցելած  ենք Գառնի, Գեղարդ, Մատենադարան: Այնչափ տպաւորուած եմ Գառնի հեթանոսական տաճարով եւ Գեղարդի վանքով: Օրերը շատ հետաքրքիր կ’անցնին նաեւ ճամբարին մէջ, ափսոս, որ ժամանակը  շատ կարճ է: Ցանկութիւն կայ կրկին մասնակցելու ծրագիրին:

Участники приезжают из разных стран, а к концу становятся одной семьей: «Ари тун-2016»
Программа Министерства Диаспоры РА «Ари тун-2016» уже стала историей. Познакомившись с помощью ее с историей Армении, культурой, общественной жизнью, духовными и семейными традициями, погостив 4 дня в Цахкадзорском лагере «Ари тун», участники возвратились в страны постоянного проживания, вернулись к своим будням.
«Армяне сегодня» представляет небольшой экскурс в будни программы «Ари тун».
Тигран МАЛХАСЯН, начальник Цахкадзорского лагеря «Ари тун»: –  Здесь каждый человек, каждый юноша очень дорог для меня – настолько, насколько может быть дорог для своего брата, родителей. Когда на тебя возложена ответственность – должен верно относиться, работать. А оценка твоей работы видна в улыбках детей. Для меня не столь важно,  чтобы дети научились профессионально петь или танцевать, главное, чтобы уезжали отсюда, выучив что-то новое. Сам я жил за рубежом, в РФ, и когда вернулся в Армению, испытал очень родное чувство, осознал, что наконец-то я дома. Моя мечта – чтобы все армяне Диаспоры возвратились в Армению.
Впечатлению и эмоции не могу выразить словами: когда вижу детей, с улыбками, радостно приезжающих в лагерь, для меня это превыше всего. Все участники очень хорошие. Они приезжают из разных стран, имеют разное воспитание и образ мышления, но в конце мы становимся одной семьей, все становятся похожи друг на друга.  Я также хочу, чтобы эти дети, возвратившись в страны постоянного проживания, рассказали своим друзьям-армянам   об Армении.
Очень рад, что мне и нашим вожатым удалось помогать ребятам. Часто вижу, как вожатые на уроках познания Родины помогают детям, не владеющим армянским языком, но внимательно слушающим и желающим выучить.
Призываю всех армян не забывать наш язык и культуру. Я очень рад, что мне выпала честь на 4 этапах работать с этими детьми, которые поначалу растерянно оглядывались вокруг, а в последние дни в их глазах уже можно было отчетливо прочитать «Я армянин, все мы армяне, одна большая семья».
Мне трудно будет без лагеря, детей, есть желание всегда, круглый год работать с ними. Я готов днями и ночами делать все, чтобы у детей все было хорошо.
В заключение же хочу выразить благодарность руководителям лагеря Арарату и Аиде Овакимянам, всем нам за теплый прием и отношение к детям, как к родным.
Арсен АВЕТ�?СЯН, хореограф: – Очень приятно было общаться с детьми из разных стран, которые приезжают  на несколько дней и здесь становятся одной семьей. Когда наблюдал, как на уроках пения дети все вместе поют Гимн, испытывал большую гордость. Вместе учились танцевать армянский «Кочари», который каждый армянин должен знать, ведь это наш национальный танец, наш облик. Были дети, изъявивший желание разучить армянские танцы в индивидуальном порядке, что меня очень радовало.
Дереник АГАЗАРЯН, участник программы: – Вместе с семьей переехали в Армению из �?рана 11 лет назад. В этой программе участвую впервые, впечатления прекрасные. Родители узнали в Министерстве, что я могу участвовать в программе, посему решил не упускать случая. Очень рад, поскольку благодаря программе приобрел новых друзей, вместе с которыми очень хорошо проводили время.
В Нораванке, Хор Вирапе и Кечарисе не бывал раньше – впечатления неповторимые. Хочу выразить благодарность министру Диаспоры Грануш Акопян и сотрудникам Министерства  за то, что мне и таким как я юношам предоставили возможность участвовать в программе «Ари тун».
Татевик АРУТЮНЯН, участница программы: – Живу в Российской Федерации, в программе участвую впервые. Очень хорошая программа – она знакомит нас с Родиной, бываем в разных местах. Побывали в Гарни, Гегарде, Матенадаране. Очень большое впечатление от языческого храма Гарни и Гегардского монастыря. Дни в лагере пролетают очень интересно, жаль, что времени очень мало. Есть желание вновь участвовать в программе.