Սպանիոյ Պենալմատենա Քաղաքը Ճանչցած է Հայոց Ցեղասպանութիւնը
Օգոստոս 12-ին Պենալմատենայի քաղաքապետարանը պաշտօնապէս ճանչցած է Հայոց ցեղասպանութիւնը` դառնալով Սպանիոյ թագաւորութեան 21-րդ քաղաքը, որ կը ճանչնայ Թուրքիոյ կողմէ իրականացուած ցեղասպանութիւնը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնեն Վալենսիոյ «Արարատ» հայկական միութենէն:
«Արարատ» հայկական միութեան միջնորդագիրը ներկայացուցած է Մալակայի մէջ միութեան ներկայացուցիչ Ժաննա Պաղտասարեանը:
Շնորհակալութիւն մեր հայրենակիցին աշխոյժ գործունէութեան համար եւ Պենալմատենայի քաղաքապետարանին` որպէս արդարութեան ջատագովի:
Քաղաքային խորհուրդը ներկայացնող բոլոր 6 կուսակցութիւնները` իշխող Սոցիալիստական կուսակցութիւնը, Ժողովրդական կուսակցութիւնը, Ձախ Միութիւնը, Ալտեռնաթիւա փոռ Պենալմատենա, Քոսթա տել Սօլ-Սի Փուեթա եւ Վէսինոս փոռ Պենալմատենա, կողմ քուէարկած են բանաձեւին` դատապարտելով 20-րդ դարու առաջին ցեղասպանութիւնը իրագործողներուն եւ յորդորած Թուրքիոյ ճանչնալու զայն:

Spain’s Benalmadena recognizes the Armenian Genocide
On August 12, the Municipality of Benalmadena officially recognized the Armenian Genocide, becoming the 21st city of the Kingdom of Spain to recognize the genocide perpetrated by Turkey, as reported Ararat Armenian Association of Valencia to Hayern Aysor.
The motion of Ararat Armenian Association was submitted by the Association’s representative in Malaga, Janna Baghdasaryan.
We thank our compatriot for her active efforts. We also thank the Municipality of Benalmadena for being a supporter of justice.
All 6 political parties represented within the city council, including the ruling Socialist Party, the People’s Party, the Lefts Union, the Alternativa por Benalmadena Party, the Costa del Sol-Si Pueda Party and Vesinos por Benalmadena Party, voted in favor of the resolution, condemning the perpetrators of the first genocide of the 20th century and urging Turkey to recognize it.