Մեկնարկեցին «Իմ Հայաստան» Համահայկական 3-րդ Փառատօնի Երգչախմբային Արուեստի Օրերը
Օգոստոս 5-ին Արամ Խաչատրեանի անուան մեծ համերգասրահին մէջ տեղի ունեցաւ Հայաստանի անկախութեան 25-ամեակին նուիրուած «Իմ Հայաստան» համահայկական 3-րդ փառատօնի` երգչախմբային արուեստի օրերու բացման հանդիսաւոր արարողութիւնը, որուն մասնակցեցան Ռուսաստանի, Վրաստանի, Լիբանանի, Եգիպտոսի, Էսթոնիոյ, Սուրիոյ, Իրանի, Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի երգչախումբերը:
Առաջինը բեմահարթակը տրամադրուեցաւ Ռուսաստանի «Շողեր» երգչախումբին, որուն յաջորդեցին Վրաստանի «Ներսէս Շնորհալի», Արթիկի մանկական, Լիբանանի «Այգ» երիտասադական, Արցախի «Վարանդա», Եգիպտոսի «Արաքս», Էսթոնիոյ «Երազանք», Սուրիոյ «Ովսաննա», Իրանի «Տաթեւ», Վանաձորի կամերային երգչախումբերու, Հայաստանի պաշտպանութեան նախարարութեան «Զօրական» անսամպլի ելոյթները:
Համերգային ծրագիրը իր ելոյթով եզրափակեց Հայաստանի պետական ազգային ակադեմական երգչախումբը: Գեղարուեստական ղեկավար եւ գլխաւոր խմբավար Յովհաննէս Չէքիջեանի խմբավարութեամբ կատարուեցաւ Կոմիտասի  «Կալի երգը», որմէ ետք բեմ բարձրացան ձեռնարկին մասնակից բոլոր երգչախումբերը եւ միասին կատարեցին Ալեքսանդր Յարութիւնեանի «Հայրենիքիս հետ» երգը:
Համերգի աւարտին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի անունէն մասնակիցներուն ողջունեց ու բարի երթ մաղթեց նախարարի տեղակալ Սերժիկ Սրապիոնեան. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ,  ողջունում ենք ձեզ Հայրենիքում: Ուրախ ենք ձեր աչքերում տեսնել այսքան մեծ ոգեւորութիւն, բարո՛վ էք եկել: Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետութիւնների անկախութեան 25-ամեայ յոբելեաններին նուիրուած փառատօնը Հայրենիքում նոր ուժ եւ հոգեւոր սնունդ ստանալու հնարաւորութիւն է ընձեռում ձեզ: Հայաստանում ձեր ելոյթները ոչ միայն տաղանդն ու գիտելիքները ներկայացնելու, լայն ճանաչում ձեռք բերելու, միմեանց հետ աւելի սերտօրէն յարաբերուելու հնարաւորութիւն են, այլեւ`  կատարած հայրենանուէր աշխատանքի իւրօրինակ հաշուետուութիւն»:

Стартовали Дни хорового искусства 3-го общеармянского фестиваля «Моя Армения»
В большом концертном зале имени Арама Хачатряна 5 августа состоялась торжественная церемония открытия Дней хорового искусства 3-го общеармянского фестиваля «Моя Армения», посвященного 25-летию независимости Республики Армения, в которой участвовали хоровые коллективы из России, Грузии, Ливана, Египта, Эстонии, Сирии, �?рана, Нагорного Карабаха, Армении.
Первым сцена была предоставлена хору «Шогер» из России, за которым последовали «Нерсес Шнорали (Грузия), детский хор Артика, молодежный «Айг» (Ливан), «Варанда» (Арцах), «Аракс» (Египет), «Еразанк» (Эстония), «Овсанна» (Сирия), «Татев» (�?ран), Ванадзорский камерный хор, ансамбль «Зоракан» Министерства обороны.
Своим выступлением концертную программу завершила Национальная государственная академическая капелла Армении. Под управлением художественного руководителя и главного дирижера Ованеса Чекиджяна была исполнена песня Комитаса «Кали ерг», после чего на сцены вышли все хоры-участники мероприятия и вместе исполнили песню Александра Арутюняна «Айреникис ет».
По завершении концерта от имени министра Диаспоры РА Грануш Акопян участников приветствовал и пожелал доброго пути заместитель министра Сержик Саркисян: «Дорогие соотечественники, приветствую вас на Родине. Рад видеть в ваших глазах такое воодушевление, добро пожаловать. Фестиваль на Родине, посвященный юбилеям 25-летия независимости Армении и Нагорного Карабаха, предоставляет вам возможность получить мощную силу и духовную подпитку. Ваши выступления в Армении не только возможность продемонстрировать таланты и знания, приобрести широкую известность, теснее общаться друг с другом, но и своеобразный отчет о проделанной патриотической работе».