Սփիւռքի Նախարարութեան Մէջ Տեղի Ունեցաւ Գործակարգավարական Խորհրդակցութիւն
Մայիս 2-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի ղեկավարութեամբ տեղի ունեցաւ գործակարգավարական խորհրդակցութիւն, որուն կը մասնակցէին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնեան եւ Վահագն Մելիքեան, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարեան, կառուցուածքային ստորաբաժանումներու, «Հայրենիք-Սփիւռք կեդրոն» ՊՈԱԿ-ի, «Իմ Հայաստան» փառատօնի, «Հայերն այսօր» ելեկտրոնային պարբերականի ղեկավարները:
Նախարարը անդրադարձաւ ներկայ իրավիճակին եւ խօսեցաւ յառաջիկայ ընելիքներուն մասին` կարեւոր համարելով նախարարութեան ծրագիրներու իրականացման նախապատրաստական փուլի վերջին հատուածին  առաւել հետեւողականօրէն ու արդիւնաւէտ աշխատիլը` ընդլայնելով կապն ու համագործակցութիւնը  համայնքներուն հետ:
Կառուցուածքային ստորաբաժանումներու ղեկավարները ներկայացուցին Արցախի մէջ տեղի ունեցող իրադարձութիւններուն հետ կապուած Սփիւռքի կառոյցներու ու կազմակերպութիւններու, համայնքներուն կողմէն իրականացուող ձեռնարկները:
Ներկայացուեցան շաբթուան ընթացքին նախարարութեան ծրագիրներու ծիրէն ներս  կատարուած ընթացիկ աշխատանքները: Քննարկուեցան նախարարութեան ծրագիրները համայնքներէն ներս տեղայնացնելու, եւ յառաջիկայ ձեռնարկներու կազմակերպման առնչուող հարցեր:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան կարեւոր համարեց «Արի տուն» ծրագիրի եւ Սուրիահայերու հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական խորհուրդներու նիստերու, ինչպէս նաեւ Սփիւռքի նախարարին կից հասարակական խորհուրդի անդրանիկ նիստի յաւուր պատշաճի կազմակերպումը:

Под руководством Министра Диаспоры РА Грануш Акопян 2 мая состоялось делопроизводственное совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян и Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители структурных подразделений, ГНКО «Центр Родина-Диаспора», фестиваля «Моя Армения», электронного издания «Армяне сегодня».
Министр коснулась нынешней ситуации и говорила о предстоящих задачах, отметив важность более последовательной и эффективной работы на завершающем этапе подготовки к реализации программ министерства, расширяя связи и сотрудничество с общинами.
Руководители структурных подразделений представили мероприятия, предпринимаемые структурами и организациями, общинами Диаспоры в связи с событиями в Арцахе.
Были представлены текущие работы, выполненные в течение недели в рамках программ Министерства. Были обсуждены вопросы, касающиеся распространения программ Министерства в общинах и организации предстоящих мероприятий.
Министр Грануш Акопян отметила важность организации на должном уровне программы «Ари тун», заседаний межведомственного  совета по координации проблем сирийских армян, а также первого заседания Общественного совета при министре Диаспоры.