Սուրիահայ կանայք սիրով կը մասնակցին ցուցահանդէս-վաճառքներուն
Մեր զրուցակիցները  սուրիահայ  երկու Անիներն են` Անի Արթինեանը եւ Անի Տէրտէրեանը: Անոնց հետ մենք ծանօթացանք վերջերս կայացած «Գիւղական կեանքի եւ աւանդոյթներուն» փառատօնին, որուն կը մասնակցէին նաեւ Հայաստանի մէջ  հաստատուած մեր հայրենակիցները Սուրիայէն,-  կը գրէ womennet.am-ը:
Անի Արթինեան  կը մասնակցէր փառատօնին որդիին` Արթօ Քաֆագեանի հետ:
-Արդէն  3 տարի է, որ ընտանիքիս` ամուսնուս եւ երեք որդիներուս հետ Հայաստանի մէջ ենք: Հալէպի մէջ կը զբաղէի հուլունքագործութեամբ, այնուհետեւ Գազայի մէջ  յաճախեցի  խոհարարական  դասընթացներու եւ վարպետանալով` կրնայի քաղցրաւէնիքի վաճառքով քիչ թէ շատ վաստակել: Այստեղ  հիմնաւորուելէ  յետոյ ամուսինս  տեղաւորուեցաւ աշխատանքի,  մասնագիտութեամբ  զօդող է,  ես ալ  իմ երկու մասնագիտութիւններուս շնորհիւ  կրնամ թեթեւցնել ընտանիքիս  հոգը: Սիրով կը մասնակցիմ ցուցահանդէս-վաճառքներուն, որդիներս այդ հարցով կ’օգնեն ինծի: Ժամանակիս մեծ մասը կը յատկացնեմ հուլունքագործութեան, ձեռագործ աշխատանքներս կը ներկայացնեմ Վերնիսաժի մէջ: Չեմ դժգոհիր, կ’ընդունեմ քաղցրաւէնիքի, մսեղէն կերակրատեսակներու եւ ձեռագործ աշխատանքներու պատուէրներ, – կ’ըսէ ան` աւելցնելով, որ  նման  ձեռնարկներու կազմակերպումը մեծ աջակցութիւն է սուրիահայերուն:
Ani-Artinyan Ani-Artinyan-Joland
Անի Արթինեանի նպատակը որդիներուն իրենց նպատակին հասցնելն է, եթէ ոչ բարձրագոյն  կրթութեան,  ապա  արհեստներու մէջ վարպետանալու ձգտումը կայ ու կայ: Սուրիա վերադառնալու ցանկութիւն չկայ,  անգամ  մտքերնէն  չանցնիր. «Հոն ծնանք,  մեծցանք, բայց  հոս  կը մեռնինք»,- կ’ըսէ Անին:
Ի դէպ, փառատօնին կը մասնակցէին նաեւ մեր վաղեմի ծանօթներ` Եոլանտ եւ Րաֆֆի Ռշտունիները, որուն  տաղաւարէն  դարձեալ  կը բուրէր համեղ ու հիւթալի տեսքով անուշեղէնն ու զանազան  թխուածքաբլիթները:
սիրիահայ
Արեւելեան անուշեղէնի, ձեռագործ աշխատանքերու ու զարդերու տեսականիով առատ է  նաեւ Մարաշի ասեղնագործ տարազով ներկայացուած 20-ամեայ Անի Տէրտէրեանի տաղաւարը: Անին իր քոյրերուն հետ դեռ Սուրիոյ մէջ ապրած տարիներուն սիրով կը սորվէր Մարաշի ասեղնագործութիւնը: Այդ  հարցով անոնց ուսուցիչը մայրն էր, որ  դուստրերուն հետ ասեղնագործութիւն կ’ընէր ու կը կարէր Մարաշի ասեղնագործ տարազներ: Անոնք այդ տարազներով ալ  ներկայացած էին  փառատօնին:
Ani-Terteryan
Անին Երեւանի Ֆիզիքական կուլտուրայի հայկական  պետական  ինստիտուտի բնաբուժութեան բաժինը ուսանելու հետ մէկտեղ քոյրերուն կ’օգնէ  մօրը թխուածքներու պատրաստման  գործին: Թէեւ օրուան  ընթացքին շատ  զբաղած է, սակայն ժամանակ կը  գտնէ  նաեւ զարդերու պատրաստման  համար: Իսկ  նրբագեղ ու ճաշակով թեւնոցներու,  շղթաներու ու փափուկ  խաղալիքներու պահանջարկը բաւականին մեծ է,  որ կ’ոգեւորէ Անիին: Ճիշդ է,  տարազներու պատուէրներ դեռ  չունին, այցելուները միայն  կը հիանան  մօր եւ աղջիկներու հիասքանչ տարազներով, սակայն, ով գիտէ, գուցէ   օր մըն ալ  տարազներու կամ թէ Մարաշի ասեղնագործ հագուստներու պահանջարկ կ’ըլլայ:
-Մեր ընտանիքով  որոշած ենք  ստեղծել ձեռքի աշխատանքերու արտադրամաս, կը ցանկամ զբաղիլ նաեւ զարդերու վաճառքով, ինչ-որ կերպ ընտանիքիս պէտք է աջակցիմ, թէ ոչ,-կ’ըսէ Անին:
Նմանատիպ փառատօններուն սուրիահայերու մասնակցութիւնը թերեւս անհնար ըլլար առանց ՄԱԿ-ի ՓԳՀ-ի,  միջազգային  եւ տեղական   շարք մը  կազմակերպութիւններու աջակցութեան:
– Այսպիսի փառատօններ տասնեակ կազմակերպութիւններու համատեղ աշխատանքի արդիւնքն են, մէջը ըլլալով սուրիահայերուն աջակցող ,-կ’ըսէ ՄԱԿ ՓԳՀ-ի արտաքին  կապերու  համակարգող Անահիտ Հայրապետեանը ու կ’աւելցնէ,- Փառատօններու ու ցուցահանդէսներու մէջ սուրիահայերու աշխուժութիւնը գովելի է,  անոնք  կ’ոգեւորուին,  երբ իրենց  գործերուն մէջ յառաջընթաց կը տեսնեն, անոնց  ժպիտը ատիկա կը փաստէ: Իսկ  մենք  ուրախ ենք, որ այս  գործին մէջ մեր լուման ունինք: Մրցակցութիւնը, որ կը  բացակայէր Սուրիոյ մէջ, այստեղ կայ, ինչն ալ  խթան կը հանդիսանայ քաջատեղեակ ըլլալու օրէնսդրութեան ու շուկայի պահանջարկին: Ուստի կը կատարելագործեն իրենց արտադրանքի որակն ու արտաքին ձեւաւորումը` յարմարեցնելով այն տեղական շուկային: ՄԱԿ ՓԳՀ-ն ալ իր գործընկերներուն հետ միասին  միշտ  պատրաստ է աջակցելու ու խրախուսելու անոնց բոլոր նախաձեռնութիւններուն մէջ:

Syrian-Armenian women love to participate in exhibition-sales
We sat down for an interview with two Syrian-Armenian girls named Ani, including Ani Artinian and Ani Terterian. We met them at the recent Rural Life and Traditions Festival that also brought together Syrian-Armenians living in Armenia, writes womennet.am.
Ani Artinian was participating with her son, Arto Kafagian.
Ani Artinian: My husband and our three sons have been living in Armenia for the past three years now. When we were living in Aleppo, we would make beads and sell them. Later, I took culinary courses in Gaza, mastered the culinary arts and earned more or less by selling pastry. After settling in Armenia, my husband found a job. He is a wielder by profession. Thanks to my two professions, I can ease the burden. It’s my pleasure to participate in the exhibition-sales, and my sons help me. I spend most of my time making beads and presenting my handmade items at the Vernisazh market. I have no complaints. I take orders and make pastry, dishes with meat and handmade items,” says Ani, adding that such events are a great help for Syrian-Armenians.
Ani Artinian’s goal is to help her sons achieve their goals. If they don’t get accepted to a university, at least they have the aspiration to become master craftsmen. The family doesn’t want to go back to Syria and aren’t even considering it. “We were born and raised in Syria, but we’ll die here,” says Ani.
The festival had also brought our longtime acquaintances, Yoland and Raffi Rshtuni, whose pavilion showcased the juicy and tasty pastry and various kinds of biscuits.
Dressed in the embroidered national costume of Marash, Ani Terterian, 20, presented a variety of jewels, oriental pastry and handmade items. Ani and her sisters loved learning about the embroidery of Marash when they lived in Syria. They were taught by their mother, who would embroider and sew the embroidered costumes of Marash with her daughters. They came to the festival in those costumes.
Alongside studying in the Department of Physiotherapy at the Armenian State Institute of Physical Culture of Yerevan, Ani also helps her mother and sisters make pastry. Although she is very busy during the day, she always finds time to make jewels. There is quite a high demand for elegant and tasteful chains, bracelets and soft toys, and that excites Ani. True, the family doesn’t have orders for costumes yet and the visitors simply admire the costumes of the mother and her daughters, who knows, perhaps one day there is a demand for those costumes or the embroidered costumes of Marash.
“My family and I have decided to create a factory for handmade items. I also want to sell jewels. I have to support my family somehow, right?” says Ani.
The participation of Syrian-Armenians in such festivals would perhaps be impossible, if it wasn’t for the support from the UNHCR, as well as several local and international organizations.
“Such festivals are the result of the joint efforts of dozens of organizations, including organizations supporting Syrian-Armenians,” says Foreign Relations Coordinator of the UNHCR Anahit Hayrapetyan and adds: “The active participation of Syrian-Armenians in festivals and exhibitions is commendable. They get excited when they see progress, and evidence of that is the smile on the face of a Syrian-Armenian. As for us, we’re happy to make our contribution. They didn’t have competition in Syria, but they do in Armenia, and that stimulates them to be well aware of the legislation and the demand in the market. So, they improve the quality of their products and make them look better, adapting them to the local market. The UNHCR and its partners are always ready to support and encourage them in all their initiatives.”