Սուրիահայ կանայք սիրով կը մասնակցին ցուցահանդէս-վաճառքներուն
Մեր զրուցակիցները  սուրիահայ  երկու Անիներն են` Անի Արթինեանը եւ Անի Տէրտէրեանը: Անոնց հետ մենք ծանօթացանք վերջերս կայացած «Գիւղական կեանքի եւ աւանդոյթներուն» փառատօնին, որուն կը մասնակցէին նաեւ Հայաստանի մէջ  հաստատուած մեր հայրենակիցները Սուրիայէն,-  կը գրէ womennet.am-ը:
Անի Արթինեան  կը մասնակցէր փառատօնին որդիին` Արթօ Քաֆագեանի հետ:
-Արդէն  3 տարի է, որ ընտանիքիս` ամուսնուս եւ երեք որդիներուս հետ Հայաստանի մէջ ենք: Հալէպի մէջ կը զբաղէի հուլունքագործութեամբ, այնուհետեւ Գազայի մէջ  յաճախեցի  խոհարարական  դասընթացներու եւ վարպետանալով` կրնայի քաղցրաւէնիքի վաճառքով քիչ թէ շատ վաստակել: Այստեղ  հիմնաւորուելէ  յետոյ ամուսինս  տեղաւորուեցաւ աշխատանքի,  մասնագիտութեամբ  զօդող է,  ես ալ  իմ երկու մասնագիտութիւններուս շնորհիւ  կրնամ թեթեւցնել ընտանիքիս  հոգը: Սիրով կը մասնակցիմ ցուցահանդէս-վաճառքներուն, որդիներս այդ հարցով կ’օգնեն ինծի: Ժամանակիս մեծ մասը կը յատկացնեմ հուլունքագործութեան, ձեռագործ աշխատանքներս կը ներկայացնեմ Վերնիսաժի մէջ: Չեմ դժգոհիր, կ’ընդունեմ քաղցրաւէնիքի, մսեղէն կերակրատեսակներու եւ ձեռագործ աշխատանքներու պատուէրներ, – կ’ըսէ ան` աւելցնելով, որ  նման  ձեռնարկներու կազմակերպումը մեծ աջակցութիւն է սուրիահայերուն:
Ani-Artinyan Ani-Artinyan-Joland
Անի Արթինեանի նպատակը որդիներուն իրենց նպատակին հասցնելն է, եթէ ոչ բարձրագոյն  կրթութեան,  ապա  արհեստներու մէջ վարպետանալու ձգտումը կայ ու կայ: Սուրիա վերադառնալու ցանկութիւն չկայ,  անգամ  մտքերնէն  չանցնիր. «Հոն ծնանք,  մեծցանք, բայց  հոս  կը մեռնինք»,- կ’ըսէ Անին:
Ի դէպ, փառատօնին կը մասնակցէին նաեւ մեր վաղեմի ծանօթներ` Եոլանտ եւ Րաֆֆի Ռշտունիները, որուն  տաղաւարէն  դարձեալ  կը բուրէր համեղ ու հիւթալի տեսքով անուշեղէնն ու զանազան  թխուածքաբլիթները:
սիրիահայ
Արեւելեան անուշեղէնի, ձեռագործ աշխատանքերու ու զարդերու տեսականիով առատ է  նաեւ Մարաշի ասեղնագործ տարազով ներկայացուած 20-ամեայ Անի Տէրտէրեանի տաղաւարը: Անին իր քոյրերուն հետ դեռ Սուրիոյ մէջ ապրած տարիներուն սիրով կը սորվէր Մարաշի ասեղնագործութիւնը: Այդ  հարցով անոնց ուսուցիչը մայրն էր, որ  դուստրերուն հետ ասեղնագործութիւն կ’ընէր ու կը կարէր Մարաշի ասեղնագործ տարազներ: Անոնք այդ տարազներով ալ  ներկայացած էին  փառատօնին:
Ani-Terteryan
Անին Երեւանի Ֆիզիքական կուլտուրայի հայկական  պետական  ինստիտուտի բնաբուժութեան բաժինը ուսանելու հետ մէկտեղ քոյրերուն կ’օգնէ  մօրը թխուածքներու պատրաստման  գործին: Թէեւ օրուան  ընթացքին շատ  զբաղած է, սակայն ժամանակ կը  գտնէ  նաեւ զարդերու պատրաստման  համար: Իսկ  նրբագեղ ու ճաշակով թեւնոցներու,  շղթաներու ու փափուկ  խաղալիքներու պահանջարկը բաւականին մեծ է,  որ կ’ոգեւորէ Անիին: Ճիշդ է,  տարազներու պատուէրներ դեռ  չունին, այցելուները միայն  կը հիանան  մօր եւ աղջիկներու հիասքանչ տարազներով, սակայն, ով գիտէ, գուցէ   օր մըն ալ  տարազներու կամ թէ Մարաշի ասեղնագործ հագուստներու պահանջարկ կ’ըլլայ:
-Մեր ընտանիքով  որոշած ենք  ստեղծել ձեռքի աշխատանքերու արտադրամաս, կը ցանկամ զբաղիլ նաեւ զարդերու վաճառքով, ինչ-որ կերպ ընտանիքիս պէտք է աջակցիմ, թէ ոչ,-կ’ըսէ Անին:
Նմանատիպ փառատօններուն սուրիահայերու մասնակցութիւնը թերեւս անհնար ըլլար առանց ՄԱԿ-ի ՓԳՀ-ի,  միջազգային  եւ տեղական   շարք մը  կազմակերպութիւններու աջակցութեան:
– Այսպիսի փառատօններ տասնեակ կազմակերպութիւններու համատեղ աշխատանքի արդիւնքն են, մէջը ըլլալով սուրիահայերուն աջակցող ,-կ’ըսէ ՄԱԿ ՓԳՀ-ի արտաքին  կապերու  համակարգող Անահիտ Հայրապետեանը ու կ’աւելցնէ,- Փառատօններու ու ցուցահանդէսներու մէջ սուրիահայերու աշխուժութիւնը գովելի է,  անոնք  կ’ոգեւորուին,  երբ իրենց  գործերուն մէջ յառաջընթաց կը տեսնեն, անոնց  ժպիտը ատիկա կը փաստէ: Իսկ  մենք  ուրախ ենք, որ այս  գործին մէջ մեր լուման ունինք: Մրցակցութիւնը, որ կը  բացակայէր Սուրիոյ մէջ, այստեղ կայ, ինչն ալ  խթան կը հանդիսանայ քաջատեղեակ ըլլալու օրէնսդրութեան ու շուկայի պահանջարկին: Ուստի կը կատարելագործեն իրենց արտադրանքի որակն ու արտաքին ձեւաւորումը` յարմարեցնելով այն տեղական շուկային: ՄԱԿ ՓԳՀ-ն ալ իր գործընկերներուն հետ միասին  միշտ  պատրաստ է աջակցելու ու խրախուսելու անոնց բոլոր նախաձեռնութիւններուն մէջ:

Женщины из числа сирийских армянок охотно участвуют в выставках-продажах
Наши собеседницы – две Ани из числа сирийских армянок – Ани Артинян и Ани Тертерян. Познакомились мы с ними на недавно состоявшемся фестивале «Сельская жизнь и традиции», в котором участвовали также наши соотечественники из Сирии, обосновавшиеся в Армении, пишет womennet.am.
Ани Артинян участвовала в фестивале вместе с сыном, Арто Кафагяном.
– Уже три года вместе с семьей – супругом и тремя сыновьями, – находимся в Армении. В Алеппо занималась вышивкой бисером, затем в Газе посещала кулинарные курсы, наберясь опыта, могла зарабатывать кое-какие деньги на продаже сладостей. Здесь супруг устроился на работу – он по профессии сварщик, мне же с помощью двух моих специальностей удается как-то облегчать семейное бремя. Охотно участвую в выставках-продажах, в этом вопросе сыновья помогают мне. Большую часть времени отвожу вышиванию бисером, работы представляю на вернисаже. Не жалуюсь – принимаю заказы на изготовление сладостей, мясных блюд, а также рукоделий, – говорит она, добавляя, что организация подобных мероприятий является большим подспорьем для сирийских армян.
Цель Ани Артинян – поставить на ноги сыновей – стремление есть если не к высшему образованию, то к обретению к мастерства в ремесле. Желания возвратиться в Сирию нет, даже мысли такой не возникает: «Там родились, выросли, но умрем здесь», – говорит Ани.
Кстати, в фестивале участвовали также давние наши знакомые Йоланд и Раффи Рштуни, в павильоне которых также витал аромат сладостей.
Богат ассортиментом восточных сладостей, рукодельных работ и украшений и павильон 20-летней Ани Тертерян, представшей в вышитом марашском наряде. Ани вместе с сестрами еще в годы жизни в Сирии охотно изучала марашскую вышивку. Наставницей в этом вопросе была мать, которая вместе с дочерями шила и вышивала. На фестиваль они явились именно в этих нарядах.
Наряду с учебой на отделении физиотерапии Армянского государственного института физической культуры, Ани вместе с сестрами помогает матери при изготовлении кондитерских изделий. При всей своей занятости находит время и на изготовление украшений. А спрос на со вкусом сделанные браслеты, цепочки, мягкие игрушки достаточно высок, что и вдохновляет Ани. Правда, заказов на наряды пока нет, посетители лишь восхищаются замечательными произведениями матери и дочерей, Но кто знает – возможно, однажды появится спрос на наряды или марашскую вышивку.
– Мы решили создать семейный цех по производству рукоделий, хотим заняться также продажей украшений, каким-либо образом надо помогать семье, – говорит Ани.
Участие сирийских армян в подобных фестивалях, пожалуй, было бы невозможно без поддержки ВКДБ ООН, ряда международных и местных организаций.
– Такие фестиваля – результат совместной работы десятков организаций, в том числе содействующих сирийским армянам, – говорит координатор по внешним связям ВКДБ ООН Анаит Айрапетян, и добавляет. – Активность сирийских армян на фестивалях и выставках похвальна, они воодушевляются, видя прогресс в своих творениях, свидетельством чему служат их улыбки. Мы же рады, что смогли внести свой вклад в это дело. Конкуренция, отсутствовавшая в Сирии, здесь есть, что и служит стимулом к хорошему знанию законодательства и рыночного спроса. Посему они совершенствуют качество, оформление своей продукции, приспосабливая его к местному рынку. ВКДБ ООН вместе со своими партнерами всегда готовы поддерживать и поощрять их в любых начинаниях.