Հանդիպում Եւրոպական Միութեան Պատուիրակութեան Ղեկավար, Դեսպան ` Ն.Գ. Թրայեան Հրիսթայի Հետ
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի հրաւէրով Յուլիս 17-ին կայացաւ Հայաստանի Հանրապետութեան մօտ Եւրոպական Միութեան պատուիրակութեան ղեկավար, դեսպան ` Ն.Գ. Թրայեան Հրիսթայի հետ հանդիպումը: Հանդիպման ներկայ էին նաեւ «Սուրիահայերու հիմնախնդիրները համակարգող կեդրոն» հասարակական կազմակերպութեան նախագահ Լենա Հալաճեան, ՀՀ-ի մէջ ԵՄ պատուիրակութեան եւ ՀՀ ՍՆ Սուրիահայերու հիմնախնդիրներով զբաղող աշխատանքային խումբի անդամներ:
Սփիւռքի նախարարը ներկայացուց Սուրիոյ մէջ քաղաքացիական պատերազմի հետեւանքով Հայաստան տեղափոխուած հայերու հիմնախնդիրներու լուծման ուղղութեամբ ՀՀ իշանութիւններու դիրքորոշումն ու իրականացուած ծրագիրները: Նախարարը մասնաւորապէս անդրադարձաւ ՀՀ իրաւական օրէնքներու փոփոխութիւններուն, կրթութեան, առողջապահութեան, գործարարութեան ոլորտներուն մէջ, ինչպէս նաեւ` աշխատանքով եւ կացարաններով ապահովման ուղղութեամբ կատարուած աշխատանքներուն:
Հրանոյշ Յակոբեան ներկայացուց Աշտարակ քաղաքին մէջ «Նոր Հալէպ» թաղամասի հիմնադրման ծրագիրը, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսեանի յանձնարարականի համաձայն` արդէն մեկնարկած է եւ անոր վերաբերեալ ընդունուած է ՀՀ կառավարութեան որոշումը: Թաղամասը պիտի կառուցուի ՀՀ մշտական բնակութեան տեղափոխուած սուրիահայերու համար: Ծրագիրը պիտի իրականացուի պետութեան, հովանաւորներու, բարերարներու աջակցութեամբ:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը շեշտեց նաեւ այն հանգամանքը, որ Հայաստանի մէջ սուրիահայերու աջակցութեան ծրագիրները 2012-2013 թուականներուն ընթացքին իրականացուած են հիմնականին մէջ պետական պիւտճէի ծիրէն ներս եւ համահայկական կազմակերպութիւններու աջակցութամբ եւ դիմեց ԵՄ պատուիրակութեան ղեկավարին` Հայաստան տեղափոխուած սուրիահայերու հիմնախնդիրներու լուծման ծրագիրները, մասնաւորապէս բնակարանաշինութեան ծրագիրը ԵՄ-ի կողմէ համաֆինանսաւորելու խնդրանքով` քաղաքացիական պատերազմի հետեւանքով հարկադրաբար երկրէն այլ պետութիւններ արտագաղթած Սուրիոյ քաղաքացիներուն յատկացուող հսկայածաւալ գումարներու ծիրէն ներս: Հաշուի առնելով Յորդանանի, Լիբանանի եւ Թուրքիոյ մէջ ապաստանած սուրիացիներու աջակցութեան փորձը, որուն ծիրէն ներս միլիոնաւոր տոլարներ յատկացուած են նշուած երկիրներուն:
Հրանոյշ Յակոբեան Թրայեան Հրիսթային յանձնեց նաեւ տեղեկանք սուրիահայերու հիմնախնդիրներու լուծման ուղղութեամբ իրականացուող աշխատանքներուն, առկայ հիմնախնդիրներուն եւ անոնց լուծման մեխանիզմներուն վերաբերեալ, ինչպէս նաեւ` աջակցութեան խնդրանքով գրութիւն:
Յաջորդ կարեւոր հարցը, որուն անդրադարձաւ նախարարը Սուրիոյ մէջ եւ յատկապէս Հալէպի մէջ տիրող ճգնաժամային իրավիճակն է: Երկրի երբեմնի տնտեսական մայրաքաղաքը մօտ 10 օր կը գտնուի շրջափակման մէջ եւ հոսանքազրկուած, որուն հետեւանքով յառաջացած է սննդամթերքի, առողջապահական պարագաներու, դեղօրայքի սուր պակաս: Քաղաքի բնակիչները կրնան մատնուիլ սովի: Ուստի վտանգուած է քաղաքացիներու, մէջը ըլլալով հայութեան ֆիզիքական գոյութիւնը:
Նախարարը դիմեց Թրայեան Հրիսթային` խնդրելով բարձրացնել Հալէպի շրջափակման վերացման, երկրին մէջ կայունութեան հաստատման հարցերը, ինչպէս նաեւ` մարդասիրական օգնութիւնը Սուրիոյ մէջ խաղաղ բնակչութեան հասցնելու անհրաժետութիւնը Եւրոպական Միութեան անդամ երկիրներու եւ միջազգային կառոյցներու առջեւ:
ԵՄ պատուիրակութեան ղեկավարը իր կարեկցանքը յայտնեց ստեղծուած իրավիճակին վերաբերեալ եւ պատրատակամութիւն յայտնեց նշուած խնդիրները բարձրաձայնել համապատասխան մարմիններուն:

Министр Диаспоры РА встретилась с руководителем делегации ЕС, Его Превосходительством послом Траяном Христеа
17 июля министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла руководителя делегации Европейского Союза в Республике Армения, Его Превосходительство посла Траяна Христеа. На встрече присутствовали также руководитель общественной организации «Центр координации проблем сирийских армян» Лена Галаджян, члены делегации ЕС в РА и рабочей группы Министерства Диаспоры РА, занимающейся проблемами сирийских армян.
Министр Диаспоры представила позицию властей РА по решению проблем сирийских армян, переехавших в Армению в следствие гражданской войны в Сирии, и осуществленные программы. Министр, в частности, коснулась изменений, внесенных в правовые акты РА, работ, осуществленных в сфере образования, здравоохранения, предпринимательства, а также обеспечения работой и жильем.
Грануш Акопян представила программу основания в Аштараке квартала «Новый Алеппо», которая по поручению Президента РА Сержа Саргсяна уже стартовала и в отношении ее правительством РА принято решение. Квартал строится для сирийских армян, переехавших на постоянное жительство в Армению. Программа будет осуществляться при содействии государства, спонсоров, благотворителей.
Министр Диаспоры РА подчеркнула также то обстоятельство, что программы содействия сирийским армянам в Армении в течение 2012-2013гг. в основном осуществлялись в рамках государственного бюджета и при содействии общеармянских организаций, и обратилась к руководителю делегации ЕС с просьбой о софинансировании программ решения проблем переехавших в Армению сирийских армян, в частности, программы жилищного строительства в рамках колоссальных сумм, выделяемых на содействие гражданам Сирии, вследствие Гражданской войны эмигрировавших из страны в другие государства, учитывая опыт содействия сирийцам, нашедшим приют в �?ордании, Ливане и Турции, в рамках которых указанным странам выделены миллионы долларов.
Грануш Акопян передала также Траяну Христеа справку о проделанной работе по решению проблем сирийских армян, о существующих проблемах и механизмах их решения, а также ходатайство о содействии.
Другой важный вопрос, которого коснулась министр – кризисная ситуация, царящая в Сирии, особенно в Алеппо. Город, некогда бывший экономической столицей страны, около 10 дней находится в блокаде, обесточен, вследствие чего возникла острая нехватка продовольствия, предметов гигиены, медикаментов. Жителям города угрожает голод. Возникла угроза физическому существованию граждан, в том числе армян.
Министр обратилась к Траяну Христеа с просьбой озвучить в странах-членах Европейского Союза и международных структурах вопросы ликвидации блокады Алеппо, утверждения в стране стабильности, а также необходимости доставки гуманитарной помощи мирному населению Сирии.
Руководитель делегации ЕС высказал сожаление по поводу сложившейся ситуации и выразил готовность озвучить указанные проблемы в соответствующих органах.