Թրքական ջարդերը հայերի և ասորիների նկատմամբ
1915թ. հայերի և ասորիների ոչնչացման փորձը կանխամտածված ևհետեւողականորեն իրագործված ակտ էր Օսմանյան կայսրության կողմից, որը դեռևս շարունակվեց առաջին աշխարհամարտի ավարտից հետո: Այն իրականացվեց ջարդերի և բռնի տեղահանումների միջոցով: Ըստ հետազոտությունների հայ զոհերի քանակը կազմում է 1 000 000 – 1 500 000: Այլ քրիստոնեական էթնիկ խմբեր ևս կոտորվեցին այդ ժամանակահատվածում, որը ըստ որոշ պատմաբանների դա ընդհանուր ոչնչացման քաղաքականության մաս է կազմում:
Հայոց եղեռնը համարվում է նորագույն պատմության առաջին ցեղասպանությունը: Աշխարհում 21 երկիր ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, որոնք են ՝ Հայաստան, Արգենտին, Բելգիա, Կանադա, Չիլի, Կիպրոս, Ֆրանսիա, Հունաստան, Իտալիա, Լիտվա, Լիբանան, Նիդեռլանդներ, Բոլիվիա, Ռուսաստան, Սլովակիա, Շվեդիա, Շվեյցարիա, Ուրուգվայ, Վատիկան և Վենեսուելա: Ինչպես նաև Ամերկիայի միացիալ նահանգներից 42-ը, Իսպանիայում Բասկերի երկիր և Կատալոնիա ինքնավար համայնքները, Ուկրաինայում Ղրիմի ինքնավար պետությունը, Ավստրալիայում Հարավային Ավստրալիա և Նոր Հարավային Ուելս նահանգները և Կանադայում Քվեբեկ նահանգը:
Մի շարք միջազգային կազմակերպություններ ևւս ընդունել են այդ նախճիրը, ինչպես օր.՝ Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը, Եվրամիությունը, Եվրախորհուրդը, Մարդու իրավունքների լիգան, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը, Թուրքիայի Մերկոսուրի Մարդու իրավունքների կազմակերպությունը,և այլն: Որոշ լրատվամիջոցներ նույնպես միացել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին, ինչպես օր.՝ Նյու Յորք Թայմսը, Ասոշիեյթիդ Պրեսը, և Լոս Անջելես Թայմսը:
2005 թ. հունիսի 15-ին գերմանական խորհուրդը մի բանաձեւ ընդունեց, որի համապատասխան այն ընդունում է հայերի տեղահանման եւ ոչնչացման գործընթացը եւ ներողություն է հայցում Ռեյխի բռնած դիրքի համար:
Աշխարհի 25 տարբեր երկրներում 135 հուշակոթող կա, որտեղ զետեղված են հայ զոհերի աճյունները:
Ապրիլի 24-ը համարվում է Հայոց ցեղասպանության հիշատակման օր, որը նաև Ասորիների ցեղասպանության հիշատակման օրն է. այն նաև կոչվում է Սայֆո, որը արամերենից թարգմանաբար նշանակում է՝ սպանել Ասորի ժողովուրդը: Ասորիների ցեղասպանության զոհ է դառնում 500 000-750 000 մարդ:
Աշխարհում ընդամենը 3 երկիր ճանաչել են Ասորիների ցեղասպանությունը՝ Ֆրանսիան, Շվեդիան և Ամերիկայի միացյալ նահանգները:
Հարկ է նշել, որ Կանադայում Հայերի և Ասորիների ցեղասպանությունները հատուկ ներկայացված են դասագրքերում:

The Turks’ massacres against the Armenians and Assyrians
The attempt to annihilate the Armenians and Assyrians in 1915 was an act that was planned and persistently perpetrated by the Ottoman Empire, and it continued after the First World War. It was perpetrated through massacres and forceful deportations. Based on studies, there were 1,000,000-1,500,000 Armenian victims. Other Christian ethnic groups were massacred in that period, and according to some historians, that was part of the policy of total annihilation.
The Armenian Genocide is considered the first genocide in modern history. Twenty countries, including Armenia, Argentina, Belgium, Canada, Chile, Cyprus, France, Greece, Italy, Lithuania, Lebanon, the Netherlands, Bolivia, Russia, Slovakia, Sweden, Switzerland, Uruguay, the Vatican and Venezuela, as well as 42 States of the United States of America, the Land of the Basques and the autonomous communities of Catalonia in Spain, the Autonomous State of Crimea in Ukraine, South Wales and New South Wales of Australia and Canada’s Quebec have recognized the Armenian Genocide.
Several international organizations, including the United Nations, the European Union, the Council of Europe, the Human Rights League, the World Council of Churches, MERCOSUR Institute for Human Rights Policies and other organizations have also recognized the crime. Some media outlets such as The New York Times, Associated Press and The Los Angeles Times have also recognized the Armenian Genocide.
On June 15, 2005, the German Council passed a resolution that recognized the process of deportations and annihilation of the Armenians and apologized for the position of the Reich.
There are 135 monuments to the Armenian victims in 25 different countries around the world.
April 24th is considered the day of remembrance of the Armenian Genocide. It is also the day of remembrance of the Assyrian genocide and is referred to as “Sayfo”, which means “to kill the Assyrian people” in Aramean. The genocide of the Assyrians took the lives of 500,000-750,000 people.
There are only 3 countries that have recognized the Assyrian genocide, including France, Sweden and the United States of America.
It should be mentioned that the Armenian Genocide and the Assyrian genocide are specially presented in textbooks in Canada.