Լիոնի Սուրբ Հակոբ եկեղեցին 50 տարեկան է
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության Եվրոպայի հայ համայնքների վարչությունից, հունիսի 30-ին Լիոնի Սբ. Հակոբ Հայաստանյայց  եկեղեցին կնշի իր 50-ամյակը: 1954 թ-ին եկեղեցական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ և Շինարար տիկնանց հանձնախմբի Հայաստանյայց եկեղեցու երիտասարդ միության գործակցությամբ Լիոնում  սկսեց  կառուցվել առաջնորդանիստ Ս. Հակոբ եկեղեցին: Եկեղեցին օծվել է 1963 թ-ին: Կից գործում է հայկական մեկօրյա դպրոց:
Լիոնի հենց կենտրոնում է գտնվում Սբ. Հակոբ հայ առաքելական եկեղեցին, որտեղ պարբերաբար, հատկապես ազգային տոների օրերին մեծ միջոցառումներ են կազմակերպվում հայկական համայնքի մասնակցությամբ:

The St. Hakob Armenian Church will be marking its 50th anniversary on June 30th, as reported by the Department of Armenian Communities of Europe of the RA Ministry of Diaspora to “Hayern Aysor”. Construction of the church was launched in 1954 at the initiative of the church committee and through the combined efforts of the Women Builders’ Committee and the youth union of the Armenian Church and was consecrated in 1963. The church also has an Armenian Sunday school.
The St. Hakob Armenian Apostolic Church is located in the heart of Lyon and members of the Armenian community regularly participate in grand events on national holidays.