Էրդողանը մի բան մոռանում է` օսմանյան արխիվները նաև հայերի արխիվներն են
Պոլսահայ լրագրող Ալիս Նալջըն, ի պատասխան Հայկական սփյուռքին ուղղված` Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը, թե` «որքա՞ն արխիվ ունեք», T24-ում հոդված է գրել, որը ներկայացնում է yerkir.am-ը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ` Թուրքիայի նախագահը մի կողմից չի վարանում կրկնել իր հին ` «պատմությունը թողեք պատմաբաններին» խոսքը, իսկ մյուս կողմից` փորձում է Ցեղասպանության նկատմամբ քաղաքականություն ստեղծել` իրեն ծիծաղելի դրության մեջ գցող, ակադեմիկոսներին և պատմաբաններին անգամ զզվեցնող նոր` «դուք որքա՞ն փաստաթուղթ ունեք» հարցով:
Նախագահի այս հայտարարություններից հետո զրուցեցի մի շարք պատմաբանների հետ` այդ հարցում նրանց տեսակետն իմանալու համար: Ստացածս պատասխանները միշտ «զզվեցնող» և «մեկնաբանելն անգամ անիմաստ է» էին: Եվ իրապես, չէ՞ որ նրանց փաստաթղթերը շատ են…
«Եթե այդպես է` ինչո՞ւ են լքված կալվածքների մասին արխիվները փակ»,- ասում է երիտասարդ պատմաբան Ումիթ Քուրթը: Անգլիայում Կոմիտասի անվան ինստիտուտի տնօրեն Արա Սարաֆյանն ասաց. «Այս հարցում լուրջ մեկնաբանություն չի կարող արվել: Սրանք հռետորական հնարքներ են: Մենք շատ փաստաթղթեր ունենք հայերի անհիմն տեղահանության և մեծ կոտորածների ենթարկված լինելու մասին: Բաթման, որն այն վայրերից մեկն է, որտեղ կոտորածներ են եղել, այցելելու ենք ապրիլին: Գուցե Էրդողանն էլ մեզ կմիանա: Իրականում, օսմանյան արխիվներն անգամ բացատրություն չեն տալիս 1915 թվականին հայերի անհետացման մասին: Նրանք պաշտոնապես ուղարկվել են Դեյր Զոր` վերահաստատվելու համար: Սակայն օսմանյան արխիվներում մարդկանց` ամայի վայրերում հաստատվելու մասին անգամ չի խոսվում: Հազարավոր մարդիկ ուղարկվեցին այնտեղ, և ոչ մեկը ողջ չմնաց»: 1917 թվականին Թալեաթ փաշան օսմանյան հայերի մասին մի զեկույց պահանջեց, որի համաձայն` Դեյր Զորում գրեթե մեկը ողջ չէր մնացել: 1917-ին Դեյր Զորում արված այդ ուսումնասիրության արդյունքները պահում են ԱԳ նախարարության արխիվներում և հասանելի չեն:
Սակայն Թալեաթ փաշայի հատուկ զեկույցում (Մուրաթ Բարդաքչըի կողմից հրապարակված) ասվում է, որ ամբողջ Դեյր Զորում 6778 հայ էր մնացել: Այս զեկույցը հասանելի է և անվանվել է «Թալեաթ փաշայի` Հայոց ցեղասպանության մասին զեկույցը» Բեռլինում Թալեաթ փաշայի սպանության, զեկույցի` նրա ընտանիքում պահվելու (այլ ոչ թուրքական արխիվներում) և դրա` հատուկ հրատարակչության կողմից հրապարակված լինելու պատճառով: Այնպես որ` եթե Էրդողանը լուրջ է (թեկուզև սխալ է) պետք նրան Դեյր Զոր ուղարկված հազարավոր հայերի` ուր լինելու մասին հարցնել:
Թուրքիայի նախագահը գիտակցո՞ւմ է, որ շատ մտավորականներ, պատմաբաններ, ակադեմիկոսներ և անգամ` իր ժողովուրդը իրեն լուրջ չեն ընդունում: Արդյոք նախագահը տեղյա՞կ է, որ այս ամենին զուգահեռ Փարիզում Հայոց ցեղասպանության մասին քննարկումներ են տեղի ունենում և այս տարի կազմակերպված, գուցե և ամենաընդգրկուն գիտաժողովը կայանալու է իրենց մասնագիտությանը սիրահար հազարավոր թուրք, հայ, քուրդ, հրեա, եվրոպացի և ամերիկացի պատմաբանների մասնակցությամբ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հովանու ներքո կազմակերպված այդ գիտաժողովը կրում է «Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Հայոց ցեղասպանությունը» խորագիրը: Գրեթե բոլոր պատմաբանները, ովքեր մինչ այսօր Հայոց ցեղասպանության մասին ուսումնասիրություններ են արել, այնտեղ կլինեն: (Նրանք, ովքեր հետաքրքրված են, կարող են այցելել այստեղ` http://centenaire.org/fr/espace-scientifique/colloquesseminaires/le-genocide-des-armeniens-de-lempire-ottoman-dans-la-grande):
Պատմության մասին պատմաբաններն արդեն վաղուց են խոսում: Անգամ` օսմանյան արխիվների փաստաթղթերով են խոսում: Ձեր ասած այդ «միլիոնավոր» փաստաթղթերով… Մի բան կա, որ Էրդողանը մոռանում է. օսմանյան արխիվները միևնույն ժամանակ հայերի արխիվներն են: Ցեղասպանության ամենամեծ փաստն էլ այդ արխիվների փաստաթղթերն են:

Эрдоган забывает одно: османские архивы являются также и армянскими архивами
Константинопольский журналист Алис Налчэ, в ответ на адресованное армянской Диаспоре заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана «сколько у вас есть архивов?» написала статью в T24, которую представляет yerkir.am.
В канун 100-летия Геноцида армян президент Турции, с одной стороны, не гнушается повторять свой старый призыв «Оставьте историю историкам», с другой пытается создать политику в отношении Геноцида новым вопросом, ставящим его в смешное положение, надоедающим даже академикам и историкам: «Сколько у вас есть документов?»
После этих заявлений президента побеседовала с рядом историков, чтобы узнать их точку зрения по этому вопросу. Полученные ответы были таковы: «надоедливо» и «комментарий просто бессмысленен». �? действительно – ведь документов у них много…
«Если это так, почему архивы о брошенных имениях закрыты», – задается вопросом молодой историк Умит Курт. Директор �?нститута им. Комитаса в Англии Ара Сарафян сказал: «Серьезного комментария по этому вопросу быть не может. Это ораторские уловки. У нас есть много документов относительно необоснованной репатриации и великого истребления армян. Батман – одно из тех мест, где проходили истребления, посетим в апреле. Может, и Эрдоган присоединится к нам. В действительности, даже османские архивы не дают разъяснения об исчезновении армян в 1915 году. Они официально были отправлены на переселение в Дейр Зор. Однако в османских архивах нет ни слова об обосновании армян в безлюдных местах. Тысячи человек были отправлены туда, и ни один не остался в живых». В 1917 году Талаат паша затребовал доклад об османских армянах, согласно которому в Дейр Зоре никто не остался в живых. Результаты исследований, проведенных в 1917г. в Дейр Зоре, хранятся в архивах министерства �?Д и недоступны.
Однако в специальном докладе Талаат паше (опубликованном Мурадом Бардакчи) говорится, что во всем Дейр Зоре осталось 6778 армян. Этот доклад доступен и назван «Доклад Талаат паши о геноциде армян» по причине убийства Талаат паши в Берлине, хранения доклада в его семье (а не в турецких архивах) и тем обстоятельством, что он был тиражирован специальным изданием. Так что если Эрдоган серьезен (хотя и не прав), у него следует поинтересоваться судьбой тысяч отправленных в Дейр Зор армян.
Президент Турции сознает, что многие представители интеллигенции, историки, академики и даже свой народ не воспринимают его всерьез. �?звестно ли президенту, что наряду со всем этим в Париже проходят обсуждения по Геноциду армян, и организованный в этом году, пожалуй, самый масштабный симпозиум состоится с участием влюбленных в свою специальность тысяч историков турецкой, армянской, курдской, еврейской, национальностей, европейцев и американцев.
Этот симпозиум, организованный под патронатом президента Франции Франсуа Олланда, проходит под девизом «Геноцид армян в период Первой мировой войны». Почти все историки, которые до сего дня проводили исследования по поводу Геноцида армян, будут присутствовать на нем. (�?нтересующиеся могут посетить сайт http://centenaire.org/fr/espace-scientifique/colloquesseminaires/le-genocide-des-armeniens-de-lempire-ottoman-dans-la-grande).
�?сторики давно уже говорят об истории. Говорят даже на основе документов османских архивов. Указанными Вами «миллионами» документов… Об одном Эрдоган забывает: османские архивы являются также и армянскими архивами. �? самым большим свидетельством о факте Геноцида являются документы именно этих архивов.