Շարունակվում է սիրիահայ ընտանիքներին ցուցաբերվող սոցիալական աջակցությունը
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ շարունակվում է Երևանում բնակվող սիրիահայ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին ցուցաբերվող աջակցությունը:
2013 թվականի առաջին կիսամյակի ամփոփ տվյալներով՝ աջակցություն է ստացել սիրիահայ շուրջ 850 ընտանիք, որից 352-ը՝ միայն վերջին ամսվա ընթացքում: Տարբեր ծրագրերի շրջանակում սիրիահայերին ցուցաբերվում է սոցիալական, կրթական կարիքների աջակցություն, իրավական խորհրդատվություն և համապատասխան օգնություն: Այդ ամենի արդյունքում զգալիորեն հեշտացել է վերջիններիս մշակութային ու հասարակական կյանքում լիարժեք ներգրավելու գործընթացը:
Քաղաքապետարանի ենթակայության բուժհաստատություններում բժշկական օգնությունը և սպասարկումը սոցիալապես անապահով սիրիահայ ընտանիքների համար իրականացվում է անվճար: Կարիքավորները հնարավորություն ունեն նաև օգտվելու «Գթության խոհանոցներից»:
Նորածին երեխաներ ունեցող սիրիահայ ընտանիքներին քաղաքապետարանի կողմից նվիրաբերվում են մանկասայլակներ, մանկական իրեր և անհրաժեշտ այլ պարագաներ:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը տեղեկացրել է, որ հատուկ ուշադրություն է դարձվում սիրիահայերի զբաղվածության հարցին: Վարչական շրջանների աշխատակազմերի աջակցությամբ 13 սիրիահայ աշխատանք է ձեռք բերել: Նշելով, որ սիրիահայերի հետ կապված հարցերը գտնվում են քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի մշտական ուշադրության կենտրոնում, Երևանի քաղաքապետարանի սոցիալական ապահովության վարչության պետը նաև նշել է, որ վարչության կողմից անապահովության գնահատման համակարգում սիրիահայ ընտանիքների հաշվառում է իրականացվում, որից հետո համապատասխան միավոր ունեցող ընտանիքներին հատկացվում են ընտանեկան նպաստներ:
Կարիքավոր սիրիահայ ընտանիքներին աջակցության ծրագրերը շարունակվելու են: Քննարկվում են նաև հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները,- տեղեկացնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:

By the assignment of Mayor of Yerevan Taron Margaryan, social assistance to socially disadvantaged Syrian-Armenian families in Yerevan continues.
Based on the brief data provided in the first semester of the year, nearly 850 Syrian-Armenian families have received support, of which only 352 in the past month alone. Syrian-Armenians receive support to solve their social issues and problems with education and provided with legal consulting. As a result, it has become easier for them to fully integrate into the country’s social and cultural life.
Medical institutions under Yerevan Municipality subordination provide free medical assistance and services to socially disadvantaged Syrian-Armenian families. The families in need can also visit the Soup Kitchens.
The municipality donates carriages, children’s accessories and other necessary items to Syrian-Armenian families with newborns.
Head of the Department for Social Security at Yerevan Municipality Ruzanna Zakaryan informed that the municipality pays special attention to Syrian-Armenians’ employment issue. The staffs in the districts have already helped 13 Syrian-Armenians find jobs. Mentioning that the problems facing the Syrian-Armenians are always in Mayor Taron Margaryan’s focus, the head of the Department for Social Security noted that the Department is registering Syrian-Armenian families for safety assessment and allocates family benefits to the Syrian-Armenian families with adequate points.
The municipality will continue the support programs for Syrian-Armenian families in need and is currently discussing the opportunities of carrying out joint programs with non-governmental organizations, reports the Department of Information and Public Relations at Yerevan Municipality.