ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Արի տուն 2013» ծրագրի երկրորդ փուլի բացումը
Հունիսի 24-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության` հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2013 թթ. ծրագրի երկրորդ փուլի բացումը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Վահե Ջիլավյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալ ընտանիքներին ջերմ ընդունելության համար, կարևորեց նրանց դերը «Արի տուն» ծրագրի կայացման գործում:
Ծրագիրը ներկայացրեց Համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը:
Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեցին նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Դավիթ Կարապետյանը, հյուրընկալ ընտանիքների ներկայացուցիչներ, Հայաստան ժամանած խմբերի ղեկավարներ:
Իր ելույթում Շենգավիթ վարչական շրջանի բնակիչ, 11 երեխայի մայր Գոհար Ավետիսյանը նշեց, որ հյուընկալել է մեկ երեխայի և պատրաստվում է հաջորդ փուլերին նույնպես երեխա հյուրընկալել:
Ելույթ ունեցան նաև ծրագրի մասնակիցները, շնորհակալություն հայտնեցին կազմակերպիչներին՝ ծրագրում ընդգրկվելու հնարավորություն ընձեռելու համար: Նրանք հանդես եկան հայրենասիրական երգերով ու ասմունքով:
«Արի տուն» ծրագրի երկրորդ փուլին մասնակցության հայտ էր ներկայացրել 96 երիտասարդ աշխարհի 10 երկրից: Նրանց համար ևս այս փուլում Ստ. Շահումյանի անվան դպրոցում կկազմակերպվեն հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ: Ծրագրի վերջին 4 օրերը սփյուռքահայ պատանիները կանցկացնեն Աղավնաձորի «Արի տուն» ճամբարում, որտեղ կիրականացվի ակտիվ հանգստի, ժամանցի և ճանաչողական միջոցառումների ծրագիր, մասնակիցները հանդիպումներ կունենան պետական այրերի, մշակույթի անվանի գործիչների հետ, կկազմակերպվեն ազգային երգի ու պարի, հայրենագիտության դասեր, մարզումներ, սպորտային այլ միջոցառումներ:

В Министерстве Диаспоры РА состоялось открытие второго этапа программы «Ари тун-2013»
24 июня состоялось открытие второго этапа программы знакомства с Родиной Министерства Диаспоры РА «Ари тун-2013».
Со вступительной речью выступил заместитель министра Диаспоры РА Ваге Джилавян. Он выразил благодарность принимающим семьям за теплый прием, отметил важность их роли в становлении программы «Ари тун».
Программу представила начальник отдела общеармянских программ Сирвард Амбарян.
Участников программы приветствовали также заместитель министра Диаспоры РА Давид Карапетян, представители принимающих семей, руководители прибывших в Армению групп.
В своем выступлении жительница административного района Шенгавит, мать 11 детей Гоар Аветисян отметила, что принимала в гости одного ребенка и готовится в последующих этапах также принимать детей.
Выступили также участники программы, выразившие благодарность организаторам за предоставленную возможность принять участие в программе. Они выступили с патриотическими песнями и декламацией.
Заявки на участие во втором этапе программы «Ари тун» представили 96 молодых людей из 10 стран мира. Для них на этом этапе также будут организованы ускоренные курсы армянского языка в школе им. Степана Шаумяна. Последние четыре дня программы молодые армяне из Диаспоры проведут в Ахавнадзорском лагере «Ари тун», где будет осуществлена программа активного отдыха, досуга и познавательных мероприятий, участники встретятся с государственными мужами, видными деятелями культуры, будут организованы уроки национальной песни и танца, страноведения, соревнования, другие спортивные мероприятия.