ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Արի տուն 2013» ծրագրի երկրորդ փուլի բացումը
Հունիսի 24-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության` հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2013 թթ. ծրագրի երկրորդ փուլի բացումը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Վահե Ջիլավյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալ ընտանիքներին ջերմ ընդունելության համար, կարևորեց նրանց դերը «Արի տուն» ծրագրի կայացման գործում:
Ծրագիրը ներկայացրեց Համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը:
Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեցին նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Դավիթ Կարապետյանը, հյուրընկալ ընտանիքների ներկայացուցիչներ, Հայաստան ժամանած խմբերի ղեկավարներ:
Իր ելույթում Շենգավիթ վարչական շրջանի բնակիչ, 11 երեխայի մայր Գոհար Ավետիսյանը նշեց, որ հյուընկալել է մեկ երեխայի և պատրաստվում է հաջորդ փուլերին նույնպես երեխա հյուրընկալել:
Ելույթ ունեցան նաև ծրագրի մասնակիցները, շնորհակալություն հայտնեցին կազմակերպիչներին՝ ծրագրում ընդգրկվելու հնարավորություն ընձեռելու համար: Նրանք հանդես եկան հայրենասիրական երգերով ու ասմունքով:
«Արի տուն» ծրագրի երկրորդ փուլին մասնակցության հայտ էր ներկայացրել 96 երիտասարդ աշխարհի 10 երկրից: Նրանց համար ևս այս փուլում Ստ. Շահումյանի անվան դպրոցում կկազմակերպվեն հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ: Ծրագրի վերջին 4 օրերը սփյուռքահայ պատանիները կանցկացնեն Աղավնաձորի «Արի տուն» ճամբարում, որտեղ կիրականացվի ակտիվ հանգստի, ժամանցի և ճանաչողական միջոցառումների ծրագիր, մասնակիցները հանդիպումներ կունենան պետական այրերի, մշակույթի անվանի գործիչների հետ, կկազմակերպվեն ազգային երգի ու պարի, հայրենագիտության դասեր, մարզումներ, սպորտային այլ միջոցառումներ:

RA Ministry of Diaspora holds opening ceremony for second stage of 2013 “Ari Tun” Program
On June 24, the RA Ministry of Diaspora held an opening ceremony for the second stage of the 2013 “Ari Tun” Program, which is aimed at helping Diaspora Armenian youth get to know the homeland.
The event began with opening remarks by RA Deputy Minister of Diaspora Vahe Jilavyan, who expressed gratitude to the host families for their warm reception and attached importance to their role in helping make the “Ari Tun” Program a success.
The program of events was presented by Head of the Division for Pan-Armenian Programs Sirvard Hambaryan.
RA Deputy Minister of Diaspora David Karapetyan, the members of the host families and leaders of groups in Armenia also greeted the participants of the program.
In his speech, resident of Shengavit district, mother of two Gohar Avetisyan mentioned that her family had already hosted a child and was getting ready to host another child in the upcoming stages of the program.
In their speeches, the participants of the program expressed their gratitude to the organizers for providing them with the opportunity to participate in the program, after which they recited poems and performed songs.
Ninety six Diaspora Armenian youth from 10 countries had applied to participate in the second stage of the “Ari Tun” Program. They will also be attending advanced Armenian language courses at Shahumyan School and will be spending their last four days at the “Ari Tun” Camp in Aghavnadzor where they will relax, participate in cognitive programs, have meetings with state officials and cultural figures, learn Armenian songs, dances and participate in lessons on native studies and athletic events.