«Հայրենիքն ինձ համար սրբություն է». Սոսի Գևոնյան
Օրերս ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Սոսի Ղազարյան-Գևոնյանի «Կեսարիոյ նախճիրները» գրքի շնորհանդեսը: Այդ առիթով հեղինակի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր» թղթակիցը:
Տիկի́ն Սոսի, շնորհավորում եմ գրքի հրատարակման և շնորհանդեսի առիթով. կարծում եմ, որ դեռ երկար պիտի շարունակեք այս հայրենանվեր գործունեությունը, և տա Աստված, որ հաջորդ գիրքն այլևս ահասարսուռ նախճիրի պատմությունը չլինի, այլ` իր Պատմական Հայրենիքին արդեն տեր կանգնած հայ մարդու:
– Շնորհակալ եմ շնորհավորանքի, լավատեսության համար. շատ բան կա գրելու, հրատարակելու, և ես դեռ անելիք ունեմ:
– Ե՞րբ եք հայրենադարձվել:
–  10 տարի առաջ են հայրենադարձվել: Մինչև 2004թ. 8 անգամ եղել էի Հայաստանում: 2004-ին որոշեցի մնալ և ապրել Հայրենիքում:
– Ի՞նչը դարձավ Ձեր այդ որոշման պատճառը:
– Սկսեցի ավելի մոտիկից ծանոթանալ Հայաստանի ժողովրդի սոցիալական տարբեր շերտերին: Ամերիկայում ես սոցիալական աշխատանքով էի զբաղված. ամեն անգամ, որպես զբոսաշրջիկ լինելով Հայաստանում, տեսնում էի իմ հայրենակիցներից ոմանց ապրելակերպը, կարիքները և որոշեցի օգնել իմ ժողովրդի անապահով խավերին: Մտածեցի, քանի դեռ եռանդ ունեմ, ավելի լավ է գնամ և Հայաստանի իմ ազգակիցներին օգնեմ, քան թե` օտարներին:
–  Տիկի́ն Սոսի, սոցիալական ո՞ր շերտերը, ո՞ր խմբերը հայտնվեցին Ձեր գթա-սրտության, բարեգործության, հոգածության կենտրոնում:
–  Սոցիալապես անապահով, խոցելի մարդիկ` միակողմանի, երկկողմանի ծնողազուրկ երեխաները, զոհված ազատամարտիկների ընտանիքները, մտային խանգարում ունեցողները և այլևայլ ծանր հիվանդություններով տառապողները…
–  Որտեղի՞ց Ձեր մեջ այդչափ գթասրտություն, ովքե՞ր են եղել Ձեր ծնողները:
–  Ծնվել եմ Սիրիայի Դամասկոս քաղաքում, հետո ընտանիքով գաղթել ենք Բեյրութ: Հայրս Տրդատ Ղազարյանն է, մայրս` Մելինե Հալաճեանը. նրանք երկուսն էլ Կեսարիայից են: Մանկուց եմ տեսել բարություն, դրանով էր շաղախված մեր ընտանեկան մթնոլորտը: Բեյրութում շարունակել եմ ուսումս ֆրանսիական քոլեջում, ստացել եմ ֆրանսերեին ուսուցչի դիպլոմ և սկսել եմ դասավանդել ֆրանսերեն լեզու լիբանանյան դպրոցում: Երբ Բեյրութում էլ սկսվեցին պատերազմական գործողությունները, տեղափոխվեցինք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ: Այդ ժամանակ արդեն ամուսնացած էի Նազարեթ Գևոնյանի հետ, երկու երեխա ունեի, իսկ երրորդը ծնվեց Ամրիկայում:
–  Տիկի́ն Գևոնյան, Ձեր ամուսինը օգնե՞լ է Ձեզ կայանալու որպես գրող, հասարակական գործիչ, երբևէ խոչընդոտներ չի՞ ստեղծել
–  Անշո́ւշտ, ստեղծել է… Զբաղված էի մեր բիզնեսում, սակայն բաժանվելուց հետո ես ինձ գտա և սկսեցի հասարակական գործունեությունը: Շատ մեծ ցանկություն ունեի Հայաստանի անկախացումից հետո գալ Հայրենիք, սակայն միայն իմ ցանկությունը բավարար չէր. ընտանիքի տեր էի, երեք փոքր երեխաներ, ամուսին… Ամերիկայում ապրած ժամանակ հասարակական աշխատանքներ եմ տարել դպրոցում, եկեղեցում, եղել եմ Տիկնանց միության նախագահուհի, բայց միշտ ճնշումի տակ… Հետագայում ես իմ ինքնությունը գտա և քանի որ միշտ ձգտել եմ ծառայել ազգիս, մեր համայնքին, սկսեցի ծավալել այդօրինակ գործունեություն:
–  Ասացիք, որ մինչև հայրենադարձվելը 8 անգամ եղել եք Հայաստանում. որպես զբոսաշրջի՞կ եք եկել, թե՞ եկել էիք ուսումնասիրելու` Ձեր հետագա աշխատանքի նախադրյալների ստեղծման համար:
–  Գալիս էի, որովհետև շատ էի սիրում Հայաստանը, ինձ այստեղ լավ էի զգում, հատկապես` Ծաղկաձորում, ուր 3-4-շաբաթյա այցելության ընթացքում մնում էի անապահով երեխաների համար կազմակերպված ամառային ճամբարում և զբաղվում էի այդ երեխաների հետ: Ես Երևանում ինձ այդքան լավ չէի զգում, նախընտրում էի լինել մարզերում, գյուղերում:
–  Տիկի՞ն Սոսի, խոսենք Ձեր գրած և Ձեր հովանավորությամբ հրատարակված գրքերի մասին:
–  Դրանք բոլորն էլ իմ հոգեզավակներն են և կյանքիս կարևոր մասն են կազմում: Առաջին գիրքը Արմեն Տոնոյանի «Ազատագրության ոգին» է, երկրորդը` ԼՂՀ Ստեփանակերտ քաղաքի համալսարանի դասախոս, պատմաբան Վահրամ Բալայանի «Արցախի պատմություն»-ն է, երրորդը`«Մինչ հոգիներու աճուրդը» գիրքն է, որը 2008-ին լույս տեսավ անգլերենով, իսկ 2011-ին` հայերենով: Այդ գրքի պատկերապատման հեղինակը ես եմ: Հաջորդը` «Հայուհին պատմության առջև» գիրքն է, մյուսը` «Կեսարիոյ նախճիրները» գիրքն է, որի շնորհանդեսին Դուք ներկա էիք: Եղել եմ թե́ գրքերի հրատարակման մեկենաս, թե́ հեղինակ: Հաջորդ գիրքս կազմելու համար պիտի գնամ Լիբանան, Ստամբուլ և արխիվներում փնտրեմ մեծ հայրիկիս նյութերը, հոդվածները: §Կեսարիոյ նախճիրները¦, որը հրատարակել է ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտը, ընդգրկում է 1915-1922թթ. ժամանակահատվածում Ցեղասպանության և գաղթականության պատմության դրվագները: Գրքում զետեղված են մեծ հորս` Հայկ Ղազարյանի ձեռագրով գրված օրագրի պատմությունները, իսկ մինչ օրագիրը կարդալը հորս պատմածներն էի լսել մեծ հորս կրած տառապանքների, տեղահանության, ջարդի մասին: Մեծ հայրս այդ օրագիրը գրել է 1937—ին, և ես այն ամբողջացրել եմ` օգտվելով Արշակ Ալպօյաճեանի «Պատմութիւն Հայ Կեսարիոյ» ծավալուն գրքից:
–  Գիրքը նվիրում է Եղեռնի զոհերի և Ձեր մեծ հոր հիշատակի՞ն, թե՞ այն ունի մեկ այլ` երրորդ նպատակ:
–  Անշո́ւշտ, կան առաջին և երկրորդ հանգամանքները և, իհարկե, երրորդը: Այժմ, երբ վերապրողներն այլևս մեզ հետ չեն, Թուրքիայի ջանքերը` ապագա սերունդներին մոռացության տալու Հայոց ցեղասպանությունը, ավելի հեշտ է, ուստի մեր ողջ ուշադրությունն ու ջանքերը պետք է ուղղենք անցյալին և պայքարենք, քանի որ հիշողությունը վերանորոգում է պահանջում, որպեսզի հաջորդ սերունդները երբեք չմոռանան հրեշավոր նախճիրը:
–  Ո՞վ է եղել Ձեր մեծ հայրը` Հայկ Ղազարյանը, ի՞նչ գործով է զբաղվել:
–  Սկզբում որոշել էր բժշկության բնագավառում կայանալ, սակայն մի դիպվածի պատճառով հրաժարվել է այդ մտադրությունից: «Սեր», «Շեփոր», «Առաքեալ» վերնագրերով թերթերի հրատարակիչ, լրագրող Մերսիմի որբանոցի տնօրեն ու մեծ հայրենասեր է եղել:
–  Դժվար չէ՞ր կարդալ Ձեր մեծ հոր օրագիրը` ասես ակամայից դառնալով նրա տառապանքների, Կեսարիո ջարդերի ականատեսը:
–  Անշուշտ, հեշտ չէր, սակայն ես ունեի բաղձալի նպատակ` թղթին հանձնել և հասարակությանը ծանոթացնել այդ մեծ մարդու կերպարին: Երկու տարի տևեց աշխատանքս, որի ընթացքում, անշուշտ, ունեցա հոգեկան մեծ տառապանքներ:
–  Ովքե՞ր են Ձեր ընթերցողները, ո՞ր լսարանի համար է գիրքը նախատեսված:
–  Նախատեսված է հասարակության լայն շրջանակների, ուսանողության, պատմության այդ ժամանակահատվածն ուսումնասիրողների, իմ թոռների, ապագա սերունդների համար:
–  Տեղյակ եմ, որ Դուք նաև բարեգործությամբ եք զբաղվում և Ձեր եռահարկ տան մի բաժինը հատկացրել եք անապահով ուսանողներին. մի փոքր կպատմե՞ք այդ մասին:
–  10 տարի ես ամեն ինչ լռելյայն եմ արել, ոչ մեկից ոչինչ չեմ ակնկալել, ոչ մի աջակցություն չունենալով` իմ սեփական միջոցներով եմ արել այդ ամենը: Իմ տանն ապրում են անապահով ուսանողներ, ովքեր վարձով ապրելու հնարավորություն չունեն. նրանք ինձ շատ հարազատ են, փոխադարձ հարգանք, անկեղծություն ու սեր կա:
–  Ձեր ծավալած ազգանվեր գործունեության համար որևէ ձևով քաջալերվե՞լ եք, ունե՞ք պարգևատրումներ:
–  Ո՞չ: Այսօր առաջին անգամ պարգևատրվեցի. ինձ համար անակնկալ էր մեր սիրելի նախարարուհու կողմից տրված պարգևը §Նուբար Փաշա¦ մեդալը, որն ինձ ավելի շատ է պարտավորեցնում:
–  Երբևէ չե՞ք զղջացել Ձեր ծավալած գործունեության համար, հայրենադարձվելու համար:
–  Բնա́վ: Ես Ամերիկայում ասես Հայաստանի մի յուրօրինակ պաշտպան եմ և բողոքողներին ասում եմ, որ Հայաստանը չհամեմատեն Ամերիկայի հետ, թո́ղ համեմատեն Լիբանանի, Սիրիայի հետ, և իրենց ձայնը Հայաստանում բարձրացնեն, իսկ ամենակարևորը` գործ անեն:
–  Ձեր բարեկամությունը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ ե՞րբ սկիզբ առավ:
–  Նախարարության ստեղծման երկրորդ տարում արդեն բարեկամացանք, կապի մեջ եղանք:
–  Տիկի́ն Սոսի, ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը:
–  Հայրենիքն ինձ համար սրբություն է:
–  Հավատո՞ւմ եք, թե կգա այն բաղձալի օրը, երբ Պատմական Հայրենիք կորցրած հայը տեր կկագնի իր նախնյաց երկրին:
–  Հավատո́ւմ եմ. այս հազարամյակը հայերի́նն է, Հայաստանը պիտի́ զորանա, կյանքը պիտի փոխվի, աշխարհը պիտի փոխվի: Ես չեմ տեսնի դա, եկող սերունդները կտեսնեն, եթե հավատանք հոգու վերածննդին, գուցե ես էլ տեսնեմ:
– Շնորհակալություն  բովանդակալից, անչափ հետաքրքիր զրույցի համար: Մաղթում եմ, որ Աստծո օրհնությամբ շարունակեք Ձեր հայրենանվեր, ազգանպաստ գործունեությունը:

Sossi Gevonian: “For me, the Homeland is sacred”
“Hayern Aysor”’s correspondent sat down for an interview with Sossi Ghazarian-Gevonian, who recently presented her book “Carnages of Kesaria” at the RA Ministry of Diaspora.
“Hayern Aysor”: Mrs. Gevonian, I congratulate you on the release of your book and the presentation. I believe you will continue your pro-national efforts for many years and hope the next book won’t be about the horrible carnages, but the Armenian who has stood up for his Historic Homeland.
Sossi Ghazarian-Gevonian: Thank you for your congratulatory remarks and your optimism. There is a lot to write about, and I still have a lot to do.
“Hayern Aysor”: When did you repatriate?
S. G. G.: I repatriated 10 years ago. I had visited Armenia eight times before 2004, but that year I decided to settle in the Homeland.
“Hayern Aysor”: What made you decide to repatriate?
S. G. G.: I started getting to know the different layers of Armenian society better. I was a social worker in the USA. Whenever I visited Armenia as a tourist, I would see how my compatriots were living, what they needed, and I decided to help the socially disadvantaged. I thought as long as I have the energy, it would be better for me to go and help my compatriots in Armenia than have foreigners do that.
“Hayern Aysor”: Mrs. Gevonian, which layers and groups of society have you helped?
S. G. G.: I have helped the vulnerable and socially disadvantaged people, including children with a single parent and orphans, the families of deceased freedom fighters, people with mental disorders and people suffering from other heavy illnesses…
“Hayern Aysor”: How is it that you are so kind? Who were your parents?
S. G. G. I was born in Damascus. Later, my family and I migrated to Beirut. My father, Trdat Ghazarian and mother, Meline Halajian, were from Kesaria. I have seen kindness since childhood, and that’s how our family was. In Beirut I continued my studies at the French College, received my diploma as a French language teacher and started teaching at the French language school in Lebanon. When the war broke out in Beirut, we moved to the United States of America. At the time, I was married to Nazareth Gevonian and had two children, and my third child was born in America.
“Hayern Aysor”: Mrs. Gevonian, did your husband help you become a writer and public figure? Hasn’t he ever created obstacles?
S. G. G.: Of course, he has. I was busy with our business, but after our divorce, I discovered myself and started getting involved in community service. I really wanted to visit the Homeland after Armenia’s independence, but wanting was not enough. I had a family, three little children and a husband…During my years in America, I was involved in community service at schools and churches and was a member of the Women’s Union, but I was always under pressure…Later, I discovered my identity, and since I have always strived to help my nation and the community, I started doing that.
“Hayern Aysor”: You said you had visited Armenia eight times before repatriating. Were you here as a tourist, or were you here to do some research on preconditions for your future activities?
S. G. G.: I would visit because I loved Armenia. I felt good here, especially in Tsakhkadzor where I would stay at the summer camp for children of socially disadvantaged families and would work with the children during my 3-4-week stay. I didn’t feel too good in Yerevan and preferred to be in the villages and the provinces.
“Hayern Aysor”: Let’s talk about the books that you have written and published.
S. G. G.: They’re all like my children and are an important part of my life. The first book is Armen Tonoyan’s Spirit of Liberation, followed by the book History of Artsakh by Professor of Stepanakert University of the NKR, historian Vahram Balayan and the book Before the Auction of Souls, which was released in English in 2008 and in Armenian in 2011. I was the illustrator.
The other books are Armenian Women in History and Carnages of Kesaria, and you attended the presentation. I have authored books and have helped publish books. For my next book, I’ll be traveling to Lebanon and Istanbul to search for my grandfather’s articles and materials in the archives. The Carnages of Kesaria, which was published by the Institute of History of the National Academy of Sciences of Armenia, includes episodes from the Genocide and the migration between the years of 1915 and 1922. The book includes stories from the diary of my grandfather, Haig Ghazarian. Before reading the diary, I had heard stories from my father about my grandfather’s sufferings, the massacres and the deportations. My grandfather kept a diary in 1937, and I integrated it by referring to Arshak Alboyadjian’s extensive book History of the Armenians of Kesaria.
Is the book dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide and your grandfather, or is there another purpose?
S. G. G.: Of course, there are three factors. Now that the survivors are no longer with us, it will be easier for Turkey to make the future generations forget about the genocide. Thus, we have to be focused on the past and struggle since memory needs to be refreshed so that the future generations never forget that monstrous carnage.
“Hayern Aysor”: Who was your grandfather, Haig Ghazarian? What has he done?
S. G. G.: First, he decided to become a doctor, but he changed his mind after an incident. He published the newspapers entitled “Love” (Ser), “Trumpet” (Shepor) and “Apostle” (Arakyal), was the director of journalist Mersim’s orphanage and was a great patriot.
“Hayern Aysor”: Wasn’t it hard for you to read your grandfather’s diary? It seems as though you become the eyewitness of his sufferings and the massacres in Kesaria.
S. G. G.: Of course, it wasn’t easy, but I had set a goal to introduce people to that great person. It took me two years to write the book, and of course, it was a great pain for me.
“Hayern Aysor”: Who are your readers? Whom is the book designed for?
S. G. G.: The book is designed for the public at large, students, people conducting research on that period in history, my grandchildren and the future generations.
“Hayern Aysor”: I know that you also carry out charity acts and have given a part of your three-story house to socially disadvantaged students. Could you tell us a little about that?
S. G. G.: I have done everything without asking for help for a decade. I host socially disadvantaged students at my house. They can’t afford to pay rent. They are very close to my heart. We love and respect each other and are honest to each other.
“Hayern Aysor”: Have you been awarded for your pro-national activities?
S. G. G.: Yes, I have. I was awarded for the first time today when I was granted the Nubar Pasha Medal by the Minister of Diaspora. It is very binding for me.
“Hayern Aysor”: Have you ever regretted doing what you do and repatriating?
S. G. G.: Not at all. In America I feel like Armenia’s special defender. To those who complain, I tell them not to compare Armenia with America. Let them compare Armenia with Lebanon and Syria, speak out in Armenia and, most importantly, take action.
“Hayern Aysor”: When did you start collaborating with the RA Ministry of Diaspora?
S. G. G.: I started collaborating with the ministry after the second year of its establishment.
“Hayern Aysor”: What does the Homeland mean to you?
S. G. G.: For me, the homeland is sacred.
“Hayern Aysor”: Do you believe there will come a day when Armenians having lost the Historic Homeland will stand up for the land of their ancestors?
S. G. G.: I do believe in that. This millennium is the millennium of the Armenians. Armenia will become strong, life will change and the world will change. I won’t see it, but the future generations will. If we believe in the rebirth of the spirit, I might also see it.
“Hayern Aysor”: Thank you for this very interesting conversation. I wish you continue your patriotic and pro-national activities by the blessing of God.