Այս մեծ, փառահեղ Հայը …
Օրերս Հայաստանում էր գտնվում մոսկվաբնակ հայտնի  քանդակագործ, մեր հայրենակից  Ֆրիդ Սողոյանը, ով հյուրընկալվել էր ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում: Ներկայացնում ենք անվանի քանդակագործի  հետ  «Հայերն  այսօր»-ի  թղթակիցի հարցազրույցը:
-Բարի ´ գալուստ Հայաստան և ՀՀ սփյուռքի  նախարարություն: Ձեր այցելությունը գործնակա՞ն է, թե՞ եկել եք հայրենիք` վայելելու երևանյան  տաք աշունը:
-Շնորհակալություն իմ բոլոր հայրենակիցներին  ջերմ վերաբերմունքի համար: Աշունն, իրոք,  տաք է, սակայն ես նպատակադրված չեմ եկել. Արցախի կառավարության կողմից հրավեր  ունեի` մասնակցելու այդ չքնաղ երկրի անկախացման 20-րդ տարեդարձին: Մասնակցեցի տոնակատարությանը, եկա Երևան, վաղը մեկնում եմ: Շատ տխուր եմ. չհասցրեցի լինել     իմ հարազատ  օրրանում` Գյումրիում: Թերևս կարող էի կարճ  ժամանակով   Գյումրի     այցելել, բայց դա, իրոք, ընդամենն այցելություն կլիներ: Ես կուզեի երկար մնալ այնտեղ, շփվել իմ հարազատների, ընկերների, ծանոթների հետ: Այսպես  ստացվեց:
-Պարո´ն  Սողոյան, ասացե´ք,  խնդրեմ, քանի՞ քանդակի, արձանի, հուշարձանի հեղինակ եք:
-Օ՜, շատ դժվար է թվել…Շատ գործեր ունեմ, չեմ էլ կարող դրանք առանձնացնել, բոլորն իմ զավակներն են… Ուղղակի թվարկեմ մի քանիսը` Երևանում Ստեփան Շահումյանի կիսանդրին՝  Մալաթիա-Սեբաստիա  թաղապետարանի վարչական շենքի մոտ, Մերգելյանի ինստիտուտի սրահի ամբողջ պատի երկայնքով արված քանդակաշարը, «Կժերով աղջիկը» ՝  այժմյան  «Շողակաթ»  հեռուստաստուդիայի շենքի  առաջին հարկի սրահում, Ոստիկանության քաղաքային վարչության շենքի ճակատային մասի բարձրաքանդակը: Կառուցել եմ նաև Գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի բակի ցայտաղբյուրը, Էջմիածնում անցյալ տարվա նոյեմբերին  դրվել է իմ սիրելի գործերից մեկը`  Վազգեն Առաջինի հուշարձանը, Վաշինգտոնում  1991-ին  Սպիտակ տան հարևանությամբ տեղադրված է իմ գործերից մեկը` Սպիտակի և Լենինականի  երկրաշարժի  զոհերի հիշատակին: Գյումրիում ևս կառուցել եմ նույնանուն  հուշարձան-կոթող` «Անմեղ զոհերին» վերնագրով:  Գյումրիում ունեմ Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված՝   Գուլպայագործության ֆաբրիկայի  աշխատողների հիշատակին նվիրված հուշարձան,  որը երկրաշարժից  խարխլվել է, սակայն միտումնավոր  չենք ուզում վերանորոգել, որ այդ տեսքով մնա` իբրև լուռ վկա ահեղ երկրաշարժի: Կիևում   ունեմ բանվորի բրոնզաձույլ  արձան, Արխանգելսկում , Մոսկվայում ունեմ աշխատանքներ…Արթիկ քաղաքի մուտքի մոտ` բանվորի հուշարձանը, Ախուրյանի մուտքի մոտ  ևս: Մի շատ տպավորիչ քանդակ ունեմ Գյումրիում,որի մասին առանձնակի սիրով եմ խոսում. այն պատկերում է  գյումրեցի հին դուդուկահարին` շուրջը բոլորված թոռներով: Այդ աշխատանքը երկու տղաներիս հետ եմ իրագործել և նվիրել իմ հայրենի եզերքին` Շիրակին: Արցախի Մարտակերտի Թալիշ գյուղում ունեմ հուշարձան` նվիրված Հայրենական պատերազմում զոհվածներին, Շահումյանի շրջանի Չայլու գյուղում…Այս վերջին գործերը ստեղծել եմ երիտասարդ տարիներիս:
-Ովքե՞ր են  եղել Ձեր առաջին ուսուցիչները:
-Առաջին ուսուցիչներս եղել են Գյումրվա քարտաշ- վարպետները, որոնցից շատ բան եմ սովորել: Կանգնում էի նրանց կողքին, նայում, քարը տալիս էին ձեռքս և սովորեցնում աշխատել:Իհարկե, արվեստը նաև մեր տանն էր. մայրս՝ Ելիզավետ Ստեմպելը, Լենինականի առաջին թատրոնի տնօրենն էր, հայրս ` Մկրտիչ Սողոյանը, կապավոր էր և արվեստի մեծ սիրահար:  Գիտեք` Գյումրին արհեստների և արվեստների մեծ շտեմարան է:
-Ի՞նչ եք սովորել Ձեր ընտանիքից, գյումրեցիներից:
-Սովորել եմ մարդկություն: Հիշումեմ` Հայրենական մեծ պատերազմից հետո Լենինական եկան շատ փախստականներ: Մենք 3 սենյակ ունեինք, երկուսը տվեցինք նրանց ու մեր ընտանիքով տեղավորվեցինք մեկում: Ամեն առավոտ հարևաններից մեկը ճաշ էր պատրաստում` հերթով, ու բոլորս միասին, հաշտ ու համերաշխ ուտում էինք, ապրում նույնկերպ:  Այդպիսի անկեղծ, ջերմ մթնոլորտում եմ մեծացել:
-Պարո´ն Սողոյան, ի՞նչը առիթ դարձավ, որ հաստատվեցիք Ռուսաստանում` Մոսկվայում:
-Ինձ հրավիրեցին Կիև` աշխատելու   Հայրենական պատերազմում զոհված զինվորների հուշահամալիրի վրա: Դա հսկայական, մեծածավալ աշխատանք էր, ժամանակատար: Ես հեղինակ էի և պետք է մի մեծ, կարևոր հատված ինքս քանդակեի: Երևանից հրավիրեցի երիտասարդ քանդակագործ Ալիկ Ավետիսյանին`ինձ  օգնելու: Տարիներ տևեց, բայց իմ վաստակը   բարձր գնահատվեց,  և արժանացա Լենինյան մրցանակի: Իհարկե, մինչ այդ էլ ստացել եմ շատ պատվոգրեր, շքանշաններ, մեդալներ:
-Պատմե´ք, խնդրեմ , Ձեր ընտանիքի մասին:
-Երկու տղաներ ունեմ` Վահեն և Միքայելը: Քանդակագործներ են: Կինս մահացավ1981-ին, երեխաներս դպրոցականներ էին,  որոշ ժամանակ մնացինք Կիևում, հետո տեղափոխվեցինք Մոսկվա: Տղաներս կայացած մարդիկ են: Միքայելը ստացել է ՀՀ վաստակավոր  քանդակագործի կոչում, որը  Մոսկվայի հայկական դեսպանատանը նրան է հանձնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, իսկ մյուս տղաս` Վահեն, արժանացել է ՌԴ-ի  վաստակավոր  քանդակագործի կոչման:Այսպիսին է իմ ընտանիքը, ուր ավանդույթները շարունակում են թոռնիկներս.նրանք  նկարում են, ստեղծագործում:
-Քանդակագործների սիմպոզիումների մասնակցե՞լ եք…
-Ո´չ, պարզապես Իջևանում կայացած սիմպոզիումի հանձնաժողովի նախագահն եմ եղել:
-Արտերկրում մշտապես ապրելու և աշխատելու հրավեր ունեցե՞լ եք:
_Այո´, սակայն  հրաժարվել եմ,որովհետև իմ գործերի մեծ մասը Հայաստանում և Ռուսաստանում են, ես չեմ կարող և չեմ ուզում նրանցից հեռու ապրել:
-Հնարավո՞ր է, որ վերահաստատվեք և ստեղծագործեք Ձեր հայրենի Գյումրիում:
-Չի բացառվում: Վերանորոգում   ենք իմ հայրական տունը Գյումրիում, որը երկրաշարժից  քանդվել էր: Շատ կուզենայի Գյումրիում ունենալ թանգարան:
-Ձեր մեծ փորձն ու մասնագիտական հմտությունը փոխանցու՞մ եք երիտասարդներին, դասավանդու՞մ եք որևէ բուհում:
-Չեմ դասավանդում, սակայն միշտ օգնում եմ ինձ դիմող երիտասարդներին: Իմ արվեստանոցը Մոսկվայի կենտրոնում է, մոտակայքում խուլ-համրերի դպրոց կա, կապված եմ այդ դպրոցի  երեխաների հետ, ներկա եմ լինում նրանց նկարչության դասերին, խորհուրդներ եմ տալիս:
-Պարո´ն Սողոյան, ինչպես տեսնում եք, Երևանում շատ  հուշարձաններ, քանդակներ կան, շատ քանդակագործներ ունենք…Նրանցից ու՞մ եք տեսնում առաջատարի դերում…
-Ես այդ հարցին չեմ պատասխանի: Միայն  կասեմ, որ  ինձ  շատ է դուր գալիս  Քոչարի «Սասունցի Դավիթը» և  Արտաշես Հովսեփյանի  կառուցած Ալ. Թամանյանի արձանը: Շատ լավ քանդակագործ եմ համարում  Ղուկաս Չուբարյանին, բարձր եմ գնահատում Մատենադարանի բակում տեղադրված նրա գործը` Մեսրոպ Մաշտոցի արձանը: Ես սովորել եմ Գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի քանդակի բաժնում, ուր դասանանդում էին մեծերը` Արա Սարգսյանը, Գրիգորի Ահարոնյանը, Կարո Մեծատուրյանը, Շաքարյանը…Նրանք Գյումրվա իմ քարտաշ-վարպետներից հետո հաջորդ ուսուցիչներս էին:
-Պատվերով աշխատելը չի՞  խանգարում արվեստագետին…
-Կարելի է աշխատել պատվերով, բայց արվեստագետն ինքը պիտի որոշի կառուցվածքը, ոճը, ձևը… Ցավոք, այդ ամենը հաճախ թելադրվում է:
-Ի՞նչ տպավորություն ստացաք նորօրյա Երևանից:
-Չափից շատ ու խիտ են  սրճարանները, շատ են և հոգնեցնող գովազդային վահանակները: Ժամանակիս սղության պատճառով քիչ եմ քայլել քաղաքում:  Ցավում եմ, որ մեր հայկական հին ճարտարապետության ավանդույթները չեն պահպանվում: Իհարկե, Երևանը շատ է փոխվել:
-Չե՞ք զղջում, որ ընտրել եք արվեստագետի ` արտաքուստ թվացյալ երջանիկ ուղին, մասնագիտությունը:
-Այո´, դժվար է արվեստի ճանապարհը: Արվեստագետն ամենախոցելի  և գերզգայուն մարդն է, բայց նաև` երջանիկ: Չեմ զղջում իմ ընտրության համար. ես իրականացրել եմ մորս երազանքը : Երբեք չեմ հոգնում.  դա իմ կյանքն է, իմ աշխարհը: Արվեստագետը երբեք չպետք է հոգնի. հոգնել` նշանակում է  ավարտվել, վերջանալ:
-ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ Ձեր կապերը նո՞ր են ձևավորվում…
-Շատ ուրախ եմ, որ կա այսպիսի նախարարություն` Սփյուռքի հայերի տուն: Շատ կուզենայի, որ Սփյուռքի նախարարությունը  գտնի , հայտնաբերի և ուսումնասիրի օտարածին  անուններով, ազգանուններով  անվանի, մեծ հայերի արմատները:
-Ի՞նչ կմաղթեք  հայերին:
-Երբ  աշխատում էի Սամարղանդում,ուր պատվիրել էին  Արևելքի 18 հին   և 5 նոր մտածողների  քանդակները  կերտել, ես շատ հայերի հետ ծանոթացա, ովքեր ոչ մի կապ չունեին  Հայաստանի հետ…Մեծ  ցավ ապրեցի: Ես հայերին մաղթում եմ լինել միաբան, միասնական, չմոռանալ մայրենի լեզուն, հավատքը, իրենց Հայրենիքը: Ուզում եմ, որ  հայերն ապրեն անվտանգ, ապահով , բարեկեցիկ կյանքով:
-Պարո´ն Սողոյան, ինձ հուշեցին, որ հոկտեմբերի 2-ին    Ձեր ծննդյան 75-ամյակն է,   նշվելու է Մոսկվայում:
-Այո´, լսել եմ, որ Մոսկվայում  որոշել են նշել մեծ մասշտաբներով, բայց մի´ գրեք ` 75…
-Եկե´ք թվերի տեղերը փոխենք`5 և 7…
Ի վերուստ արվեստագետի դրոշմով, փառահեղ արտաքինով  նշանավոր, վաստակաշատ քանդակագործն իմ  առաջարկից հետո լիաթոք ծիծաղում է, կատակում գյումրեցիներին բնորոշ անուշ, դիպուկ  բառերով, իսկ նրան ուղեկցող   քրոջորդին` ճարտարապետ, երիտասարդ  գիտնական     Տիգրան Մանուկյանը,  հավելում է, որ քեռին` Ֆրիդ Սողոյանը, մշտապես կենսախինդ է, կատակասեր: Տիգրանն իր մասնագիտական կողմնորոշման համար երախտապարտ է քեռուն` նրա տված անգնահատելի խորհուրդների համար:
Այս մեծ Հայը` մի կողմից լեհական, մյուս կողմից  հայկական ընդգծված   խառնվածքով, ի վերուստ տրված մեծ շնորհով, մերթ սարոյանական, մերթ էլ ջրհեղեղից վերածնված  Նոյի  կերպարով, ապրում ու արարում է գյումրեցի հին վարպետների նման` համառորեն   փափկացնելով    քարը և  ժպիտով նայելով  աշխարհին ու մարդկանց:

Этот большой, роскошный армянин… | Hayern Aysor
На днях в Армении находился известный скульптор, живущий в Москве наш соотечественник Фрид Согоян, гостивший в Министерстве Диаспоры РА. Предлагаем вниманию читателей беседу с известным скульптором корреспондента «Армяне сегодня».
– Добро пожаловать в Армению и Министерство Диаспоры РА. Ваш приезд деловой или приехали на родину насладиться теплой ереванской осенью?
– Благодарен за теплое отношение ко всем  моим соотечественникам. Осень, действительно, теплая, однако я приехал с конкретной целью: от правительства Арцаха получил приглашение участвовать в праздновании 20-летия независимости этой прекрасной страны. Участвовал в празднествах, приехал в Ереван, завтра улетаю. Грустно очень: не успел побывать в моем родном Гюмри. Хотя мог бы на очень короткое время  съездить в Гюмри, но это действительно было бы всего лишь визитом. Я бы хотел подольше остаться там, пообщаться с родными, друзьями, знакомыми. Так получилось.
– Господин Согоян, скажите пожалуйста, автором скольких скульптур, памятников Вы являетесь?
– О. Очень трудно перечислить. У меня много произведений, не могу даже выделить какие-либо, все они мои детища… Просто перечислю некоторые: в Ереване – бюст Степана Шаумяна около административного здания префектуры Малатия-Себастия,  скульптурное панно во всю стену вестибюля �?нститута Мергеляна, «Девушка с кувшинами» в вестибюле первого этажа здания нынешней телестудии «Шогакат», мозаика по фронтону здания городского управления полиции. �?зготовил также фонтанчики во дворе Художественно-театрального института, в Эчмиадзине в ноябре прошлого года была установлена одна из любимых моих работ – памятник Вазгену Первому, в Вашингтоне в 1991 году неподалеку от Белого дома установлено одно из моих произведений, посвященное жертвам землетрясения в Спитаке и Ленинакане. Такого же типа памятник-стелу под названием «Невинным жертвам» соорудил и в Гюмри.  В Гюмри есть мой же памятник в память о погибших в Великой Отечественной войне работниках чулочной фабрики. Во время землетрясения он пострадал, но специально не хотим его   ремонтировать – пусть в таком виде и остается как молчаливый свидетель ужасного землетрясения.  В Киеве – отлитый в бронзе памятник рабочему, есть мои работы в Архангельске, в Москве. Памятник рабочему у въезда в город Артик, еще один – у въезда в Ахурян. Одна запоминающаяся работа есть в Гюмри, о которой рассказываю всегда с особой любовью: на ней изображен старый гюмрийский дудукист в окружении внуков. Эту работу я сделал с двумя своими сыновьями и подарил родной земле – Шираку.  В селе Талиш арцахского Мартакерта есть мой памятник, посвященный павшим в Великую Отечественную войну,  в селе Зайлу Шаумянского района. Два последних создал еще в молодые годы.
– Кто были Вашими первыми учителями?
– Первыми моими учителями были гюмрийские мастера-каменотесы, у которых многому научился. Становился рядом с ними, смотрел, давали мне в руки камень и учили работать. Конечно, искусство было и у нас дома: мама, Елизавета Стемпель, была первым директором театра в Ленинакане, отец, Мкртич Согоян, был связистом и  большим любителем искусства. Гюмри ведь – большая энциклопедия мастеровых и искусств.
– Чему Вы научились у своей семьи, у гюмрийцев?
– Научился человечности. Помню, после Великой Отечественной войны в Ленинакан приехало много беженцев. У нас было 3 комнаты, две отдали им и всей семьей поместились в одной. Каждой утро кто-либо из соседей варил обед –  по очереди, и все вместе, мирно обедали. �? жили точно так же. В такой вот искренней, душевной атмосфере я вырос.
– Господин Согоян, что послужило причиной, что поселились в России, в Москве?
– Меня пригласили в Киев – работать на мемориале воинов, павших в Великой Отечественной. Это была огромная по масштабам работа, отнимала много времени. Я был автором и большой, важный фрагмент должен был изготовить сам. Пригласил из Еревана себе в помощь молодого скульптора Алика Аветисяна. Работа растянулась на годы, но мои заслуги оценили высоко – я удостоился Ленинской премии. Конечно, и до этого получал много Грамот, орденов, медалей.
– Расскажите, пожалуйста, о своей семье.
– У меня два сына – Ваге и Микаел. Скульпторы. Жена скончалась в 1981-м, дети были еще школьниками. Какое-то время оставались в Киеве, потом перебрались в Москву. Сыновья мои – состоявшиеся люди. Микаел получил звание Заслуженного скульптора РА, которое в армянском посольстве в Москве ему вручил Президент РА Серж Саргсян. Другой сын, Ваге, удостоился звания Заслуженного скульптора РФ. Такова моя семья, где традиции продолжают уже внуки – они рисуют, творят.
– В симпозиумах скульпторов участвовали?..
– Нет, просто был председателем жюри симпозиума, состоявшегося в �?джеване.
– Получали приглашение работать и постоянно жить за рубежом?
– Да, но отказался, потому что большая часть моих произведений в Армении и в России. Не хочу и не могу жить вдали от них.
– Возможно, что снова возвратитесь и будете творить в своем родном Гюмри?
– Не исключено. Мы сейчас ремонтируем отцовский дом в Гюмри, сильно пострадавший от землетрясения. Очень хотел бы иметь в Гюмри музей.
– Свой богатый опыт и профессиональные навыки передаете молодым, преподаете в каком-либо вузе?
– Не преподаю, но всегда помогаю молодым, когда обращаются. У меня мастерская в центре Москвы, неподалеку есть школа глухонемых, связан с детьми из этой школы, бываю на их уроках рисования, даю советы.
– Господин Согоян, как видите, в Ереване много памятников, скульптур, много скульпторов… Кого из них видите в роли лидера?..
– Я на этот вопрос не отвечу. Скажу только, что мне очень нравятся «Давид Сасунский» Кочара и памятник Ал.Таманяну, построенный Арташесом Овсепяном.  Очень хорошим скульптором считаю Гукаса Чубаряна, высоко ценю его памятник Месропу Маштоцу, установленный во дворе Матенадарана. Я учился на отделении скульптуры Художественно-театрального института, где преподавали великие – Ара Саркисян, Григорий Агаронян, Каро Мцатурян, Шакарян… Они были следующими после гюмрийских мастеров-каменотесов моими учителями.
– Работа по заказу не мешает человеку искусства?..
– Можно работать по заказу, но человек искусства сам должен определить структуру, стиль, форму… Увы, все это зачастую диктуется…
– А каковы Ваши впечатления от сегодняшнего Еревана?
– Слишком много и плотно заставлены кафе, много рекламных щитов – это утомляет. В свое время из-за недостатка времени мало ходил по городу. Жаль, что традиции нашей старой армянской архитектуры не сохраняются. Конечно, Ереван очень изменился.
– Не сожалеете, что избрали кажущуюся внешне счастливой специальность, судьбу человека искусства?
– Да, дорога в искусстве тяжела. Человек искусства – самый уязвимый и сверхчувствительный. Но в то же время – и самый счастливый… Не жалею о своем выборе, я исполнил мечту своей матери. Никогда не устаю – это моя жизнь, мой мир. Человек искусства никогда не должен уставать: устать – значит завершить, закончиться.
– Ваши связи с Министерством Диаспоры РА только формируются?..
– Очень рад, что есть такое Министерство – дом армян Диаспоры. Очень хотел бы, чтобы Министерство Диаспоры, нашло, выявило и изучило корни известных, великих армян с иностранными именами, фамилиями.
– Что пожелаете армянам?
– Когда работал в Самарканде, где заказали изваять скульптуры 18 древних и 5 новых мыслителей, познакомился со многими армянами, не имевшими никаких связей с Арменией… Большую боль пережил. Я желаю армянам быть сплоченными. едиными, не забывать родной язык, веру, свою Родину. Хочу, чтобы армяне жили безопасной, обеспеченной жизнью.
– Господин Согоян, мне подсказали, что 2 октября вам исполнится 75 лет, будет отмечаться в Москве.
– Да, слышал, что в Москве решили отметить масштабно, но не пишите – 75…
– Давайте переставим местами: 5 и 7…
Отмеченный печатью человека искусства, отличающийся роскошной внешностью заслуженный скульптор от дыши смеется над моим предложением, шутит с присущими гюмрийцам сочными, меткими словечками, а пришедший вместе с ним племянник – архитектор, молодой ученый Тигран Манукян добавляет, что дядя, Фрид Согоян, всегда жизнерадостен, ироничен, любит пошутить. Своей профессиональной ориентацией Тигран тоже обязан дяде –  его бесценным советам.
Этот большой армянин с наполовину армянской, наполовину польской внешностью, обладающий данным свыше большим талантом, внешним видом напоминающий то Сарояна, то возрожденного потопом Ноя, живет и созидает подобно старым гюмрийским мастеровым – упорно подчиняя своей воле камень и глядя с улыбкой на мир и на людей.