«Արի տուն-2014». «Իմ Հայրենիքը գանձ է, որը շատերս չենք գնահատում կամ միայն հեռանալուց հետո ենք արժևորում»
«Հայերն այսօրը» շարունակում է ներկայացնել արիտունցիների կարծիքներն ու տպավորությունները:
Աննա Մկրտչյան, 17 տարեկան , Հոլանդիա
Հայաստանում շատ անգամ եմ եղել, սակայն այս ծրագրին մասնակցում եմ առաջին անգամ, եղբորս՝ Ազատի հետ: Ութ ամսականից ապրում եմ Հոլանդիայում: Հիմնական նպատակը Հայրենիք գալու՝ բարեկամներին տեսնելն է, քանի որ շատ ենք կարոտուն նրանց: Այնտեղ՝ Հոլանդիայում, շատ են զարմանում, երբ գալիս ենք այստեղ, մեկ ամիս մնում: Իրենց համար դա ապշեցուցիչ է: Հոլանդիայում շատ է պակասում մարդկանց պարզությունը, իրար օգնության ձեռք մեկնելը: Հարևանները միմյանց տուն չեն գնում, չեն շփվում, իսկ այստեղ կարծես բարեկամներ լինեն միմյանց:
Շատ-շատ լավն է Հայաստանը, կուզեմ գալ այստեղ ապրել: Երբ Եռաբլուրում, Ծիծեռնակաբերդում լսում էի իմ ժողովրդի պատմությունը, անցած ճանապարհը, մարմնովս դող էր անցնում, նույնիսկ չէի կարողանում լաց լինել, կարծես սառել էի: Պապիկս նույնպես մասնակցել է Արցախյան հերոսամարտերին, շատ է պատմում մեզ այդ ամենի մասին:
Հովհաննես Գևորգյան, 13 տարեկան, Նիժնի Նովգորոդ
Ամեն տարի գալիս եմ Հայաստան, այստեղ տատիկս ու պապիկս են ապրում, ունեն հողատարածք, իրենց օգնում եմ այդտեղի գործերում: Շատ մեծ սիրով եմ անում, քանի որ իմ երկրի հողն է, կարծես կարոտս այդպես եմ առնում:
Այս ծրագրի մասին իմացել եմ հայրիկիս ընկերոջից, շատ էի ցանկանում նորից Հայրենիքս տեսնել, դիմեցի և արդեն այստեղ եմ: Ամենից շատ ինձ դուր է եկել Նորավանքը՝ իր երկար ճանապարհով, բնությամբ, եկեղեցիով: Եռաբլուրում առաջին անգամ էի լինում ու ևս մեկ անգամ հպարտացա իմ հայ լինելով:
Հակոբ Քեշկերյան, 17 տարեկան, Լիբանան
Առաջին անգամ եմ լինում Հայաստանում: Շատ լավ է, որ այս ծրագրի միջոցով կարողանում ենք գալ Հայրենիք, այցելել հիասքանչ վայրեր: Եղանք Ծիծեռնակաբերդում և Եռաբլուրում. ուրախ եմ, որ իմ հոգու պարտքը կատարեցի՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի և հայ զոհված հերոսների հիշատակին:
Ծրագրին շատ պատահական եմ մասնակցել. երբ դպրոցն ավարտեցի գերազանց, ինձ իմ դպրոցը, որպես նվեր, ուղարկեց այստեղ: Մեզ շատ են պատմում հայերի մասին՝ իրենց հզորության, քաջության, նաև շատ գրքեր ենք կարդում: Չեմ առանձնացնի ոչին և ոչ մի տեղ: Իմ Հայրենիքը գանձ է, որը շատերս չենք գնահատում կամ միայն հեռանալուց հետո ենք արժևորում:

«Ари тун-2014»: «Моя Родина сокровище, которое многие из нас не ценят или ценят после того, как покинули»
«Армяне сегодня» продолжает представлять мнения и впечатления аритунцев.
Анна МКРТЧЯН, 17 лет, Голландия: – В Армении бывала много раз, но в этой программе участвую впервые вместе с братом Азатом. С восьмимесячного возраста живу в Голландии. Основной целью было приехать на родину, повидать родственников, поскольку очень скучаем по ним. Там. В Голландии, очень удивляются, когда приезжаем и целый месяц остаемся здесь. Для них это поразительно.
В Голландии людям очень нехватает простоты, способности протянуть друг другу руку помощи. Соседи не заходят домой друг к другу, не общаются. А здесь все будто родственники друг другу.
Армения очень-очень хорошая, хочу приехать жить здесь. Когда на Ераблуре, Цицернакаберде слушала историю моего народа, пройденный им путь, по телу проходила дрожь, не могла даже плакать, будто заледенела. Мой дедушка тоже участвовал в Арцахской битве, много рассказывал нам об этом.
Ованес ГЕВОРГЯН, 13 лет, Нижний Новгород: – В Армению приезжаю каждый год, здесь живут мои дедушка и бабушка, есть земельный участок, и я помогаю им. Выполняю эту работу с большой охотой, поскольку это земля моей Родины. Будто тем самым утоляю свою тоску.
Об этой программе узнал от друга моего отца, очень хотел снова увидеть Родину, и я снова здесь. Больше всего мне понравился Нораванк – долгой дорогой к нему, природой, церковью. На Ераблуре побывал впервые и еще раз гордился тем, что я армянин.
Акоп КЕШ�?ШЯН, 17 лет, Ливан: – В Армению приехал впервые. Очень хорошо, что посредством этой программы мы можем приехать на родину, посетить замечательные места. Побывали в Цицернакаберде и Ераблуре. Рад, что выполнил долг сердца, воздав дань уважения памяти жертв Геноцида армян и павших армянских героев.
В программе участвовал совершенно случайно: когда окончил школу с отличными оценками, в качестве подарка, школа направила меня сюда. Нам много рассказывают об армянах, их могуществе и отваге, читаем также много книг. Не могу выделить ничего, ни одно место. Моя Родина сокровище, которое многие из нас не ценят или ценят после того, как покинули.