«Իմ Հայաստան-2014». Ծիծեռնակաբերդի հուշահամլիրում հնչեց «Կանք ու կլինենք» ստեղծագործությունը
Օգոստոսի 1-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում մեծ հանդիսությամբ բացվեց «Իմ Հայաստան» համահայկական երկրորդ փառատոնի Խմբերգային արվեստի օրերը` նվիրված ՀՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, խմբավար Հովհաննես Չեքիջյանի 85-ամյակին: Երեկոյի ավարտին առաջին անգամ հնչեց Արա Գևորգյանի և Լևոն Բլբուլյանի հեղինակած «Կանք ու կլինեք» ստեղծագործությունը Հայաստանի պետական երգչախմբի և Խմբերգային արվեստի օրերին մասնակից սփյուռքյան երգչախմբերի մասնակցությամբ: Ստեղծագործությունը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 2-ին, «Կանք ու կլինենք» ստեղծագործությունը, այս անգամ միայն փառատոնին մասնակից սփյուռքյան երգչախմբերի մասնակցությամբ («Մակար Եկմալյան», «Ներսես Շնորհալի» «Աղբյուր» (Վրաստան), «Զվարթնոց», «Արարատ» (Իրան), «Կոմիտաս» (ԱՄՆ), «Արցախ» (Եգիպտոս), «Ովսաննա» (Սիրիա), «Ովսաննա», «Նորահրաշ», «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» (ՌԴ), հնչեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում: Միաժամանակ տեղի ունեցավ երգի նկարահանումը: Առաջիկայում նախատեսվում է նկարահանել երգի տեսահոլովակը, որին մասնակցություն կունենան ոչ միայն սփյուռքյան երգչախմբերը, այլև Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախումբն ու Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը:

“My Armenia-2014”. “We are and we will be” song performed at Tsitsernakaberd Memorial Complex
On August 1, the solemn opening of the Days of Choral Arts in scope of the 2nd “My Armenia” Pan-Armenian Festival dedicated to the 85th birth anniversary of People’s Artist of RA and USSR, Merited Master of the Arts of RA, conductor Hovhannes Chekijian, was held at Aram Khachatryan Concert Hall. At the end of the event, “We are and we will be” song (words by Levon Blbulyan and music by Ara Gevorgyan), dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, was performed for the first time by the Armenian State Academic Choir and Diaspora choirs participating in the Days of Choral Arts.
The next day, on August 2, “We are and we will be” song was performed at Tsitsernakaberd Memorial Complex by only Diaspora choirs participating in the Festival (″Makar Yekmalyan″, ″Nerses Shnorhali″, ″Aghbyur″ (Georgia); ″Zvartnots″ and ″Ararat″ choirs (Iran); “Komitas” (USA), “Artsakh” (Egypt); “Ovsanna” (Syria); “Ovsanna”, “Norahrash” and “St. Grigor Lusavorich” (the RF). In the near future, it has been envisaged to shoot a video clip to the song with the participation of not only the Diaspora choirs, but also the Armenian Symphony Orchestra and the Armenian State Academic Choir.