Օր 9-րդ. Կոտայքի մարզը նույնպես միացավ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը ճախրեց նաև Կոտայքի մարզում՝ քաղաքը լցնելով սփյուռքից ժամանած մեր երիտասարդ հայրենակիցների խինդ ու ծիծաղով, մարդկային անկեղծ ու ջերմ շփումներով: Փառատոնի մասնակիցներն այս օրերի ընթացքում ելույթներից հետո բնավ չէին կորցրել իրենց առույգությունը. առանց որևէ հոգնածության նշույլների՝ մինչև Կոտայքի մարզ հասնելը բարձր տրամադրությամբ ողջ ճանապարհին կատակում էին միմյանց հետ, ծիծաղում, նույնիսկ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի մասին երգ էին հորինել, որն էլ  խմբով երգում էին:
Առաջին կանգառը Աբովյան քաղաքի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում էր: Մտնելով եկեղեցի՝ բոլորը միանգամից համակվեցին այնտեղ տիրող անբացատրելի հոգևոր զգացումով, ամեն մեկն իր տեղը գտավ եկեղեցու անկյունում և կարծես առանձնացան իրենք իրենց հետ, իրենց մտքերի, առ Աստված առաքված աղոթքների հետ: Լռություն էր տիրում Սբ. Հովհաննես եկեղեցում: Թերևս պատճառներից մեկն էլ այնտեղ անընդմեջ հնչող Լուսինե Զաքարյանի հոգեթով, սիրտ քամող հոգևոր երգերն էին: Այսպիսի խաղաղ հոգեվիճակով պարուրված՝ նրանք քայլերն ուղղեցին դեպի Աբովյանի մշակույթի պալատ, որտեղ ելույթ էին ունենալու Մոսկվայի «Հայասա», Սանկտ Պետերբուրգի «Նոյյան», Ախալքալաքի «Վաչիան», Մայկոպի «Նաիրի» պարախմբերը: Համերգային ծրագրի սկսվելուն պես հանդիսավարները սփյուռքից ժամանած փառատոնի մասնակիցներին փոխանցեցին Աբովյանի քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանի ողջույնի խոսքը, որտեղ մասնավորապես ասվում էր. «Փառատոնի սիրելի´ մասնակիցներ, իբրև հայ մշակույթի կրողներ՝ դուք մի փոքրիկ Հայաստան եք աշխարհի բոլոր մայրաքաղաքներում: Ձեր առաքելությունը անգնահատելի է Սփյուռքում հայկական մշակույթի պահպանման և ազգը ճանաչելի դարձնելու գործում: Ես համոզված եմ, որ արվեստի նկատմամբ ունեցած ձեր վերաբերմունքով, սփյուռքում ազգային նկարագիրը պահպանելու ձգտումով` նպաստում եք ցանկացած պետության մշակութային բազմազանության հարստացմանը: Աբովյան քաղաքը, որը հայտնի է սփյուռքահայերի նկատմամբ ունեցած հատուկ վերաբերմունքով, ուրախ է ձեզ հյուրընկալելու համար, շարունակե´ք հայ մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանն ուղղված ձեր առաքելությունը»:
Պարախմբերին ողջունելուց անմասն չմնացին քաղաքի տաղանդավոր երգիչ-երգչուհիները, ովքեր իրենց գեղեցիկ կատարումները նվիրեցին նրանց: Հանդիսատեսի շարքում էր նաև Կոտայքի մարզպետարանի մշակույթի և սպորտի բաժնի պետ Արա Սիմոնյանը: Ուրախ մթնոլորտում տեղի ունեցած համերգը Կոտայքի մարզում նույնպես իր տրամաբանական ավարտն ունեցավ: Համերգի ավարտից հետո բնակիչները մոտեցան պարողներին, գոհունակության, ողջույնի խոսքեր ասացին և լուսանկարվեցին նրանց հետ: Աբովյանի քաղաքապետարանը պարախմբերին անակնկալ էր պատրաստել. նրանց արտոնվեց անվճար օգտվել քաղաքային զբոսայգու կարուսելներից:
Համերգային ելույթներից հետո սա նրանց համար լիցքաթափման լավագույն միջոցը դարձավ: Անակնկալը վայելելուց հետո ճանապարհ ընկան դեպի  Երևան: Առջևում մեր երիտասարդներին մնում է միայն մասնակցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի «Պարարվեստ օրեր»-ի փակման հանդիսավոր արարողությանը:
Այս ամենից հետո նրանք  նորից կվերադառնան օտար ափեր՝ հոգում տանելով այն վառ ապրումներն ու հիշողությունները, որոնք հասցրեցին ունենալ իրենց  Հայաստանից, կշարունակեն հայրենիքից ուժ առած՝ ավյունով ու եռանդով աշխատել՝ նորից Հայաստան աշխարհի գիրկն ընկնելու և «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին մասնակցելու նախապայմանով…

Котайкская область также присоединилась в Общеармянскому фестивалю «Моя Армения»
Общеармянский фестиваль «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА достиг и Котайкской области, наполнив город радостью и смехом наших молодых соотечественников из Диаспоры, искренним и теплым человеческим общением. Участники фестиваля в эти дни, после выступлений, совершенно не утратив своей энергии, по дороге в Котайкскую область громко шутили между собой, даже придумали песню о фестивале «Моя Армения» и хором пели ее.
Первая остановка – в церкви Сурб Ованес города Абовян. Войдя в церковь, все сразу преисполнились царящим здесь необъяснимым духовным ощущением, каждый нашел себе место в одном из уголков церкви, уединился со своими мыслями и молитвой к Богу. В церкви царило молчание. Одной из причин, пожалуй, звучавшие духовные песнопения в исполнении Лусине Закарян. Погруженные в состояние духовного  покоя, они направились во Дворец культуры, где предстояло выступать танцевальным группам «Айаса» из Москвы, «Ноян» из Санкт-Петербурга, «Вачиан» из Ахалкалаки», «Наири» из Майкопа. Перед началом концерта ведущие  огласили приветственное послание мэра Абовяна Карапета Гулояна, в котором, в частности, говорится: «Дорогие участники фестиваля, как носители армянской культуры, вы являетесь маленькими Армениями во всех столицах мира.  Ваша миссия неоценима в деле сохранения армянской культуры в Диаспоре и пропаганде нашей нации. Убежден, что своим отношением к искусству, стремлением сохранить национальный облик в Диаспоре вы способствуете обогащению культурного разнообразия в любом государстве. Город Абовян, славящийся особым отношением к армянам Диаспоры, рад приветствовать вас. Продолжайте вашу миссию по сохранению и   распространению армянской культуры».
Танцевальные группы приветствовали талантливые певцы и певицы города, которые посвятили им свое прекрасное исполнение. На концерте присутствовал также начальник отдела культуры и спорта областной администрации Ара Симонян. Концерт, состоявшийся в радостной атмосфере, в Котайкской области также имел свое логическое завершение. После концерта жители подошли к танцорам, высказали слова благодарности и приветствия, сфотографировались с ними. А мэрия подготовила для танцевальных групп сюрприз: они бесплатно прокатились на каруселях городского парка, что стало для них прекрасным средством разрядки.
Участникам остается только принять участие в церемонии торжественного закрытия «Дней танцевального искусства» Общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА.
А затем они снова возвратятся на чужбину, увозя в душе яркие впечатления и воспоминания, накопленные на Родине, и продолжат работать, воодушевленные  полученным на Родине зарядом энергии, чтобы вновь участвовать в Общеармянском фестивале «Моя Армения»…