«Իմ Հայաստանը» մեր միասնության գրավականն է
Մեկնարկել է Սփյուռքի նախարարության խոշորագույն ծրագրերից մեկը՝ «Իմ Հայաստան» փառատոնը, որն արդեն ավանդական է դարձել և որի կայացմանը սրտատրոփ են սպասում Սփյուռքում և Հայաստանում: Սրտատրոփ, որովհետև փառատոնը հրաշալի առիթ է Սփյուռքի երիտասարդության համար՝ լինել Հայասստանում, իրենց գեղարվեստական ձեռքբերումները ներկայացնել հայրենակիցներին, ստանալ ծափեր, դրվատանքի խոսքեր: Ավելին, փառատոնը ևս մեկ կարևոր քայլ է հայապահպանության ճանապարհին, ազգային ինքնության պահպանման ճանապարհին:
Ամեն տարի ընդլայնվում է փառատոնին մասնակցել կամեցողների ցանկը, տարեցտարի նոր համայնքներ են ընդգրկվում փառատոնում, ինչը նշանակում է, որ այն արդեն քաղաքացիություն ու մեծ ճանաչում է ձեռք բերում, սոսկական մշակութային իրողությունից վերաճում համազգային իրողության, համախմբումի իրադարձության: Այո՛, իրադարձության, քանզի Սփյուռքի ու Հայաստանի կյանքում կարևոր նշանակություն ունի այս փառատոնը: Այն Սփյուռքում գոյավորված գեղարվեստական կուտակումների հանրահռչակումն ու ներկայացումն է, ազգային մշակույթի հանդեպ սփյուռքյան հետաքրքրության ընդլայնումի արտահայտությունն է: Անժխտելի է, որ ազգային ինքնության պահպանման կարևորագույն գրավականը մշակույթն է, ժողովրդի գեղարվեստական կուտակումներն են, որոնք միշտ մոտ ու սերտ են պահում արմատներին, ազգային պատմությանն ու հոգեկերտվածքի, երգի, պարի, ասմունքի միջոցով հաստատում ոչ միայն հավերժության գաղափարը, այլև ամեն մի ունկնդրի ու ակնդրի մեջ արթնացնում հայեցին, ցեղային այն գրգիռները, որոնք երբեմն մատնվում են ուծացման ու կորստի: Իսկ ուծացման վտանգն այսօր կախված է Սփյուռքի գլխին, հետևաբար ամեն մի նախաձեռնություն դառնում է ուշագրավ ու արժեքավոր, նպաստում այն բանին, որ հատկապես հեռավոր արտասահմանում մեր լեզուն ու ոգին չկորչեն, որ ամեն մի հայի հարկից ներս մայրենին հնչի, որ հայ երգն ու պարը չկորցնեն իրենց ազդեցության ու ներգործության ուժը:
«Իմ Հայաստանը» հետևաբար, ոչ միայն մեր միասնության, Հայրենիք-Սփյուռք փոխգործակցության երաշխավորն է, այլև հայապահպանության կարևորագույն հանգրվաններից մեկը:

The “My Armenia” Pan-Armenian Festival is the guarantee for our unity
The already traditional “My Armenia” Pan-Armenian Festival has kicked off. It is one of the major programs of the RA Ministry of Diaspora and one that is highly anticipated by Armenians in Armenia and the Diaspora. The festival is highly anticipated because it serves as a wonderful opportunity for Diaspora Armenian youth to visit Armenia, perform for Armenian audiences in Armenia, as well as receive rounds of applause and words of appraisal. Moreover, the festival also serves as an important step for the preservation of the Armenian identity.
More and more people and communities participate in the festival, and this goes to show that the festival is already becoming popular and is going from being a cultural event to becoming a pan-national event. Yes, an event since this festival is of important significance for Armenians in Armenia and the Diaspora. It helps present and popularize artistic groups of the Diaspora and spark more interest among Diaspora Armenians in culture. The fact that culture is the guarantee for preservation of the national identity is irrefutable. The fact that the people stay true to their roots and history through performing arts is also irrefutable. Through Armenian song, dance and poetry they affirm not only the idea of eternity, but awaken in every viewer and listener the Armenian identity and the incentives that they sometimes lose and forget. Today, the Armenian Diaspora faces the danger of assimilation. Therefore, every initiative becomes valuable and interesting and helps preserve the Armenian language and spirit of Armenians abroad so that every Armenian speaks Armenian and so that Armenian song and dance continue to have an impact on all Armenians.
Thus, the “My Armenia” Pan-Armenian Festival is not only the guarantee for our unity and the Homeland-Diaspora partnership, but also one of the important milestones for preservation of the Armenian identity.