ՀՀ սփյուռքի նախարարը պարգևատրեց Պերճ Ջամբազյանին
Հունիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը վերապատվելի Պերճ Ջամբազյանին պարգևատրեց Սփյուռքի նախարարության «Պողոս Նուբար» մեդալով:
Պերճ Ջամբազյանը ծնվել է Երուսաղեմում, 1966թ.-ին Շվեյցարիայում ավարտել է Բիթենբերգ դպրոցի առաքելությունների և աստվածաբանության բաժինը, ինչպես նաև Լիբանանի Մերձավոր Արևելքի Աստվածաբանական դպրոցը: 1981թ.-ին ստանձնել է Հոլիվուդում Միացյալ հայկական կոնգրեգացիոնալ եկեղեցու  հոգևոր հովվի պաշտոնը և որոշ ժամանակ անց դարձել է ավագ հովիվ Միացյալ հայկական կոնգրեգացիոնալ եկեղեցում և ծառայել այնտեղ շուրջ տասը տարի: 1984թ.-ին Ջամբազյանը ստեղծել է հոգևոր-մշակութային հեռուստաժամ հայ համայնքի համար: Նա մեծ ուշադրություն է դարձնում համայնքի գործերին: Ջամբազյանը հանդիսացել է Glendale Memorial Hospital-ի տնօրենների խորհրդի անդամ, ինչպես նաև երիտասարդական քրիստոնեական միության տնօրենների խորհրդի անդամ:2006թ.-ից  Սուրբ Երրորդություն Հայ Ավետարանական եկեղեցու հիմնադիր հովիվն է: Հայրենիքի հետ կապերը սկսվել են դեռևս 1988 թվականին, երբ վերապատվելի Ջամբազյանը  մարդասիրական օգնություն է կազմակերպել Սպիտակի երկրաշարժի տուժածների համար:
Բարձր  գնահատելով Պերճ Ջամբազյանի ներդրումը Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության ամրապնդման և զարգացման գործում՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Որպես մարդ և քաղաքացի Պերճ Ջամբազյանը մեծ  ներդրում ունի հայապահպանության  գործում. իր որակով, իր տեսակով, իր արժեհամակարգով նա կարողանում է շրջապատին ոգևորել, հավատ ներշնչել հայի, հայության և Հայաստանի նկատմամբ: Վերապատվելին, ավետարանական եկեղեցու հովիվ լինելով, մեծարում է Հայ Առաքելական Եկեղեցուն և մեծ գործընկերն է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի»:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար՝ պարոն Ջամբազյանը խոստովանեց, որ պարգևն իր համար անակնկալ էր. «Ես չէի կարող ակնկալել նման բարձր պարգև, քանի որ Հայրենիքի հանդեպ իմ  ծառայությունը եղել է բացառապես  որպես նվիրում: Շատ ուրախ եմ, որ այս ոսկե առիթը եղավ: Որպես հայ ավետարանական եկեղեցու հովիվ՝ իմ նվիրումը, զորակցությունը մշտապես բերել եմ Հայրենիքին և Մայր եկեղեցուն: Հայրենասիրությունը պետք է ունենա նկարագիր՝ հոգևոր և բարոյական: Առանց նկարագրի՝ այն վնաս կբերի Հայրենիքին», – ասաց նա:

Министр Диаспоры РА наградила Перча Джамбазяна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 26 июня наградила высокочтимого Перча Джамбазяна медалью «Погос Нубар».
Перч Джамбазян родился в 1966 году в �?ерусалиме, в Швейцарии окончил отделение миссии и богословия школы Битенберга, а также школу Богословия Ближнего Востока в Ливане. В 1981-м вступил в должность духовного пастыря объединенной Армянской конгрегациональной церкви Голливуда и спустя некоторое время стал стал старшим пастырем той же церкви, где прослужил около 10 лет. В 1984 году Джамбазян создал духовно-культурный телечас для армянской общины. Он уделяет большое внимание общинным делам. Джамбазян являлся членом совета директоров Glendale Memorial Hospital, а также членом совета директором Молодежного христианского союза. С 2006 года является основателем Армянской Евангелистской церкви Сурб Еррордутюн. Связи с Родиной начались еще в 1988 году, когда высокочтимый Джамбазян организовал гуманитарную помощь для пострадавших от Спитакского землетрясения.
Высоко оценив вклад Перча Джамбазяна в укрепление и развитие взаимодействия Родина-Диаспора министр Грануш Акопян в частности отметила: «Как человек и гражданин, Перч Джамбазян имеет большой вклад в дело сохранения армянства, своими качествами, типом и системой ценностей умеет воодушевить окружающих, вдохнуть веру в армян, Армению и армянство. Высокочтимый, будучи духовным пастырем Евангелистской церкви, с почтением относится к Армянской Апостольской церкви и является большим партнером Первопрестольной Святой церкви».
Выразив благодарность за высокую награду, господин Джамбазян признался, что она для него стала неожиданностью: «Я не мог ожидать столь высокой награды, поскольку мое служение Родине было исключительно в качестве слуги. Очень рад что появился такой золотой повод. Как пастырь Армянской Евангелистской церкви, я предан Родине и Матери-Церкви, всегда содействую им. Патриотизм должен иметь облик – духовный и нравственный, без чего он нанесет вред Родине», – сказал он.