ՀՀ սփյուռքի նախարարը պարգևատրեց Պերճ Ջամբազյանին
Հունիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը վերապատվելի Պերճ Ջամբազյանին պարգևատրեց Սփյուռքի նախարարության «Պողոս Նուբար» մեդալով:
Պերճ Ջամբազյանը ծնվել է Երուսաղեմում, 1966թ.-ին Շվեյցարիայում ավարտել է Բիթենբերգ դպրոցի առաքելությունների և աստվածաբանության բաժինը, ինչպես նաև Լիբանանի Մերձավոր Արևելքի Աստվածաբանական դպրոցը: 1981թ.-ին ստանձնել է Հոլիվուդում Միացյալ հայկական կոնգրեգացիոնալ եկեղեցու  հոգևոր հովվի պաշտոնը և որոշ ժամանակ անց դարձել է ավագ հովիվ Միացյալ հայկական կոնգրեգացիոնալ եկեղեցում և ծառայել այնտեղ շուրջ տասը տարի: 1984թ.-ին Ջամբազյանը ստեղծել է հոգևոր-մշակութային հեռուստաժամ հայ համայնքի համար: Նա մեծ ուշադրություն է դարձնում համայնքի գործերին: Ջամբազյանը հանդիսացել է Glendale Memorial Hospital-ի տնօրենների խորհրդի անդամ, ինչպես նաև երիտասարդական քրիստոնեական միության տնօրենների խորհրդի անդամ:2006թ.-ից  Սուրբ Երրորդություն Հայ Ավետարանական եկեղեցու հիմնադիր հովիվն է: Հայրենիքի հետ կապերը սկսվել են դեռևս 1988 թվականին, երբ վերապատվելի Ջամբազյանը  մարդասիրական օգնություն է կազմակերպել Սպիտակի երկրաշարժի տուժածների համար:
Բարձր  գնահատելով Պերճ Ջամբազյանի ներդրումը Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության ամրապնդման և զարգացման գործում՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Որպես մարդ և քաղաքացի Պերճ Ջամբազյանը մեծ  ներդրում ունի հայապահպանության  գործում. իր որակով, իր տեսակով, իր արժեհամակարգով նա կարողանում է շրջապատին ոգևորել, հավատ ներշնչել հայի, հայության և Հայաստանի նկատմամբ: Վերապատվելին, ավետարանական եկեղեցու հովիվ լինելով, մեծարում է Հայ Առաքելական Եկեղեցուն և մեծ գործընկերն է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի»:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար՝ պարոն Ջամբազյանը խոստովանեց, որ պարգևն իր համար անակնկալ էր. «Ես չէի կարող ակնկալել նման բարձր պարգև, քանի որ Հայրենիքի հանդեպ իմ  ծառայությունը եղել է բացառապես  որպես նվիրում: Շատ ուրախ եմ, որ այս ոսկե առիթը եղավ: Որպես հայ ավետարանական եկեղեցու հովիվ՝ իմ նվիրումը, զորակցությունը մշտապես բերել եմ Հայրենիքին և Մայր եկեղեցուն: Հայրենասիրությունը պետք է ունենա նկարագիր՝ հոգևոր և բարոյական: Առանց նկարագրի՝ այն վնաս կբերի Հայրենիքին», – ասաց նա:

On June 26, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan awarded the Rev. Berj Jambazian the Boghos Nubar Medal.
Berj Jambazian was born in Jerusalem. In 1966, he graduated from the Department of Missions and Theology of the School of Beatenberg in Switzerland, after which he graduated from the Near East School of Theology in Lebanon. In 1981, he became spiritual pastor of the United Armenian Congregational Church in Hollywood and went on to serve for ten years as senior pastor at the same church. In 1984, Jambazian started a spiritual and cultural television program for the Armenian community, and his main focus is on the community’s activities. Jambazian has been a member of the Board of Directors of Glendale Memorial Hospital and a member of the board of directors of the Christian Youth Association. Since 2006, he has been the founding pastor of the Holy Trinity Armenian Evangelical Church. Jambazian’s relations with the Homeland trace back to 1988 when the Reverend provided humanitarian assistance to the Armenians devastated by the Spitak Earthquake.
Praising Berj Jambazian’s contributions to the strengthening and development of the Homeland-Diaspora relations, Minister Hranush Hakobyan particularly mentioned: “As a citizen and a human being, Berj Jambazian makes great contributions to the preservation of the Armenian identity. With his type, attributes and value system, he is able to inspire the people around him and instill faith in Armenians and Armenia. Being a pastor of the Armenian Evangelical Church, the Reverend exalts the Armenian Apostolic Church and is a great partner of the Mother See of Holy Etchmiadzin.”
Expressing gratitude for the high award, Mr. Jambazian confessed that the award came as a surprise. “I couldn’t expect such an award because I have simply served the Homeland. I’m very happy for this golden opportunity. As a pastor of the Armenian Evangelical Church, I have always supported and have been dedicated to the Homeland and the Mother Church. Patriotism should be described as moral and spiritual. If there is no description, that will cause harm to the Homeland,” Jambazian said.