Տեղի ունեցավ «Արի տուն» 2014թ ծրագրի երկրորդ փուլի բացման արարողությունը
Հունիսի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» 2014թ ծրագրի երկրորդ փուլի բացման արարողությունը: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը. «Որախ եմ, որ կատարվեց ձեր երազանքը, և այսօր Հայաստանում եք, ոտք եք դրել հայրենի հողի վրա և ավելի եք ուժեղացել: Հայաստանը համայն հայության հայրենիքն է: Բարով եք եկել Հայրենիք: Եկել եք, որ հիանաք Արարատով ու Սևանով, այցելեք Մատենադարան, խոնարհվեք Ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին, մոմեր վառեք Սուրբ Էջմիածնում, լինեք Խոր վիրապում, Գառնիում, Գեղարդում, Նորավանքում, Սարդարապատում: Բայց ամենակարևորն այն է, որ սովորելու եք հայերեն, խոսելու եք հայերեն: Համոզված եմ, որ հեռանալու եք Հայաստանից այն հաստատ համոզմամբ, որ ռուսերենին, անգլերենին, ֆրանսերենին զուգահեռ պետք է իմանաք մայրենի լեզուն»: Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց երեխաների ծնողներին, հյուրընկալ ընտանիքներին, ուսուցիչներին, վարչական շրջանների պատասխանատուներին, կարևորեց նրանց դերը «Արի տուն» ծրագրի կայացման գործում: Հրանուշ Հակոբյանը ծրագրի մասնակիցներին սիրով հրավիրեց մասնակցելու հուլիսի 1-ին «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի բացման արարողությանը, որին մասնակցելու են պարախմբեր աշխարհի 34 երկրներից:
Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեցին նաև ԱՄՆ-ից բարերարներ Վարդգես և Մերի Նաջարյանները:
Բանասիրական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր, «Տավուշ» հայրենակցական միության նախագահի տեղակալ Լավրենտի Միրզոյանը ողջունեց ծրագրի մասնակիցներին, կարևորեց «Արի տուն» ծրագիրը, նրա դերը հայրենաճանաչության գործում: Նա նշեց, որ ինքը հյուրընկալել է ծրագրի երեք մասնակցի և պատրաստ է հյուրընկալել ծրագրի ևս 15 մասնակիցների: Լ. Միրզոյանը հավելեց, որ «Տավուշ» հայրենակցական միությունը հանդես է եկել ծրագրի մասնակիցներին հյուրընկալելու պատրաստակամությամբ և կոչ արեց մյուս հ/կ-ներին և հայրենակացական միություններին միանալ այդ նախաձեռնությանը:
Ելույթով հանդես եկավ և ծրագրի կազմակերպիչներին իր շնորհակալական խոսքն ասաց Երևանի թիվ 118 դպրոցի տնօրեն Կարինե Հովակիմյանը, ով իր տանը հյուընկալել է ծրագրի երկու մասնակցի:
Ելույթ ունեցան նաև ծրագրի մասնակիցները՝ «Հայաստանի ձայն» մրցույթի հաղթող Աննա Խանչալյանը՝ Թբիլիսիից, Ալեքսան Հնչեյանը՝ Փարիզից, Նաիրա Եփրեմյանը՝ Ռիգայից, Վիոլետա Ղարագյոզյանը՝ Նինոծմինդայից:
Մասնակիցներն ըստ ծրագրի 9 օրվա ընթացքում կծանոթանան Հայաստանի պատմական և արդի տեսարժան վայրերին, կունենան բազմաբնույթ հանդիպումներ պետական, հասարակական և մշակութային գործիչների հետ, հայրենագիտության դասեր կառնեն Հայրենիքում, կսովորեն ազգային պարեր և երգեր: Ծրագրի վերջում ճամբարային 5 օրերը մասնակիցները կանցկացնեն Ծաղկաձորում:
Նշենք, որ «Արի տուն» ծրագրի երկրորդ փուլին մասնակցում են 130 պատանիներ և աղջիկներ 8 երկրից՝ ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Շվեդիայից, Լատվիայից, Սիրիայից:

Opening ceremony of second stage of the 2014 “Ari Tun” Program
The opening ceremony of the second stage of the “Ari Tun” Program for homeland recognition fo Diaspora Armenian youth was held at the RA Ministry of Diaspora on June 23 and began with a welcome speech by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan. “I’m pleased with the fact that your dream of visiting Armenia has turned into a reality. You have set foot on the native land and feel more empowered. Armenia is the homeland of all Armenians. Welcome to Armenia! You have come to admire Mount Ararat and Lake Sevan, visit the Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran), bow in memory of the victims of the Armenian Genocide at the Armenian Genocide Memorial, light candles at Holy Etchmiadzin, as well as visit Khor Virap, Garni-Geghard, Noravank and Sardarapat, but most importantly, you are here to learn and speak in Armenian. I’m certain that you will leave Armenia with the conviction that in addition to knowing foreign languages, you must also have knowledge of the native language.” The minister thanked the parents of the children and youth, the host families, teachers and representatives of the districts and attached importance to their role in making the “Ari Tun” Program a success. Hranush Hakobyan invited the participants of the program to take part in the opening ceremony of the “My Armenia” (Im Hayastan) Pan-Armenian Festival set to kick off on June 1st and to be held with the participation of dance ensembles from 34 countries around the world.
Armenian American benefactors Vardges and Mary Navasardian also greeted the participants of the program.
Candidate of philological sciences, Professor, Deputy Head of “Tavush” Compatriotic Union Lavrenti Mirzoyan greeted the participants and attached importance to the “Ari Tun” Program and its role in homeland recognition. Mirzoyan mentioned that he has hosted three participants and is ready to host another 15. Mirzoyan added that “Tavush” Compatriotic Union has expressed the willingness to host the participants and urged other compatriotic unions and non-governmental organizations to join the initiative.
Director of School N 118 of Yerevan Karine Hovakimyan gave a speech and expressed her words of gratitude to the organizers, adding that she is hosting two participants.
Among other speakers were the participants of the program, including winner of the Voice of Armenia competition Anna Khanchalyan from Tbilisi, Alexan Hncheyan from Paris, Naira Yepremyan from Riga and Violeta Gharagyozyan from Ninotsminda.
During their 9-day stay, the participants will become familiar with the historic and modern sites worth seeing in Armenia, will have meetings with state, public and cultural figures, will take courses on native studies in the Homeland and will learn Armenian songs and dances. In the end, the participants will spend five days at the “Ari Tun” Camp in Tsakhkadzor.
Let us mention that in the second stage there are 130 participants from 8 countries, including the Russian Federation, Ukraine, Georgia, the USA, France, Sweden, Latvia and Syria.