Նոր Ջուղան՝ Համայնքների օրերի շրջանակում
ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը շարունակում է այն բարի ավանդույթները, որոնք հիմնավորել է՝ հայաստանյան հանրությանը ներկայացնելով մեր հնագույն հայկական օջախները, գաղթավայրերը: Այս գաղթավայրերի շարքում իր առանձնահատուկ տեղն ունի Նոր Ջուղան, որը ձևավորվել է տակավին 17-րդ դարում՝ արտացոլելով Շահ Աբբասի զավթողական քաղաքականությունը, Նախիջևանին տեր դառնալու ձգտումները: Չորս դարից ավելի գոյություն ունի Նոր Ջուղայի համայնքը, որը դարձել է մեր ազգային պատմության բաղադրիչներրից մեկը, վերածվել հոգևոր-մշակութային հզոր ազդակներ պարունակող հանգրվանի: 1620 թվականից սկսած՝ Նոր Ջուղան հոգևոր խոշոր կենտրոն էր, որը յուրատեսակ կամուրջ էր դարձել Հնդկաստանի և Պարսկաստանի հայկական եկեեցիների միջև: Նոր Ջուղայում նաև ազգային կրթության ու դպրության խոշոր ձեռքբերումներ կան, որոնք ոչ միշտ են դարձել հետազոտման և հանրահռչակման նյութ:
Սփյուռքի նախարարության նպատակն էր գիտաժողովի, ցուցահանդեսի և մշակութային հայտագրի միջոցով ձևավորել որոշակի պատկերացումներ Նոր Ջուղայի և իրանահայության մի զգալի զանգվածի մասին, հարյուրամյակներ ձգվող անջրպետը վերացնել, Նոր Ջուղան դարձնել ազգային մշակույթի ու հոգևոր իրականության կենսունակ օղակներից մեկը: Ինչպես նախկինում կազմակերպված Ստամբուլի օրերը, այնպես էլ Նոր Ջուղայի օրերը վկայեցին, որ ապրելով կողք կողքի, նույն մշակույթի կրողները լինելով, մենք շատ հաճախ վատ գիտենք մեր ազգային հանգրվանների ու գաղթավայրերի պատմությունը, քիչ ենք ծանոթ հատկապես պատմության մասունքներին: Եվ ահա ամեն ինչ արվեց, որպեսզի ցուցահանդեսի միջոցով հատկապես մենք ծանոթանանք Նոր ջուղայի ձեռագրերին, Աստվածաշնչին ու Ավետարանին, որոնց միջոցով հնագույն բնակավայրը վերածվել է գրչության կենտրոնի: Նոր Ջուղայից զատ, գրչության ավանդույթներ են ձևավորվել նաև Սպահանում, որի մասին ևս մենք տակավին քիչ բան գիտեինք: Սպահանի մանրանկարչության դպրոցի հարուստ ավանդույթներից այս անգամ շատ քիչ մաս ներկայացվեց, բայց այդ ամենն էլ բավական էր, որպեսզի մեկ անգամ հայացք հառենք պատմությանը, հիշենք այն ահռելի ներդրման մասին, որն ունեցավ Սպահանի դպրոցը: Նոր Ջուղայի օրերի յուրատեսակ գնահատականը տվեց ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր ողջույնի խոսքում.
«Ողջունում եմ «Նոր Ջուղայի օրեր» ծրագրի բոլոր մասնակիցներին: Հպարտություն է ինձ համար Մայր հայրենիքում` գիտության այս կաճառում խոսել մի կենսունակ համայնքի մասին, ինչպիսին Նոր Ջուղան  է, որի անվանումն արդեն հուշում է, որ գործ ունենք դարեր շարունակ հայապահպանության բացառիկ կառուցակարգեր մշակած, հայն ու հայեցին անաղարտ պահած մի հզոր  և ինքնահաստատված համայնքի հետ: Դեռ Պարսից շահ Աբասը հայ արհեստավորների ու վաճառականների միջոցով իր երկիրը շենացնելու նպատակով ավելի քան 300 հազար հայի Հայաստանից ստիպեց տեղափոխել Պարսկաստան, ովքեր Սպահանի մոտ հիմնեցին Նոր Ջուղա քաղաքը: Օգտվելով դավանանքի իրեն տված ազատությունից՝ նորջուղայեցին իր համայնքային կյանքի կազմակերպումը սկսեց եկեղեցիների և դպրոցների հիմնադրմամբ՝ առաջնորդվելով այն գիտակցությամբ, որ հավատի ու կրթության յուրօրինակ այդ դարբնոցները հայ ազգային կյանքի, հայկականության հարատևության կարևոր հիմնասյուներից են: «Նոր Ջուղայի օրեր» ծրագրի իրականացումն առիթ է ևս մեկ անգամ նշանավորելու Նոր Ջուղան` որպես ազգային մշակույթի պահպանման կարևորագույն կենտրոն: Հայ մշակույթի և գրչարվեստի պատմության մեջ Ջուղան կմնա որպես նշանավոր գանձանակ` շնորհիվ Սուրբ Ամենափրկիչ վանքի, Սուրբ Սարգիս, Սուրբ Աստվածածին, Սուրբ Գևորգ, Սուրբ Հովհաննես եկեղեցիների հովանու ներքո մանրանկարված ու բազմացված բազմաթիվ ձեռագրերի։ Ցավոք, այստեղ գրչագրված ձեռագրերից քիչ բան է հասել մեր օրերը: Մենք այսօր ականատես ենք հազվագյուտ ձեռագրերի, հնատիպ գրքերի, որոնք հայազգի նվիրյալների շնորհիվ ոչնչացումից փրկվել ու հանգրվանել են Մատենադարանում: Օգտվելով առիթից` շնորհակալություն եմ հայտնում մեր սիրելի Ավոյին` մեծ բարերարին, ով գիտակցելով դրանց կարևորությունն ու պատմական նշանակությունը, իր անմնացորդ ջանքերի շնորհիվ ձեռագրեր ու արժեքավոր շատ գրքեր հասցրեց Հայրենիք` հարստացնելով Հայաստանի թանգարաններն ու գրադարանները:  Իրապես, բացառիկ է հայերի դերը  Նոր Ջուղայի ազգային, հոգևոր-մշակութային կյանքի զարգացման գործում: Դարեր շարունակ Նոր Ջուղայում կենտրոնացած բազմաթիվ ոսկերիչների, գորգագործների, մանրանկարիչների, ընդհանրապես արվեստասեր հայի շնորհիվ մանրանկարչությունն  ու որմնանկարչությունը դարձավ Նոր Ջուղայի հայկական մշակույթի ինքնատիպ դրսևորումներից մեկը: Մասնագետները կվկայեն, որ որմնակարչության բացառիկ գոհարներից են Սուրբ Ամենափրկիչ վանքի որմնակարները: Վստահ եմ, որ Սուրբ Ամենափրկիչ վանքի և նրա հոգևոր հայրերի դերակատարությունը հայ համայնքի կյանքում և համաշխարհային մշակույթի հարստացման գործում ըստ արժանվույն գնահատելու և ներկայացնելու համար դեռ շատ ուսումնասիրողների կարիք կլինի…
Նոր Ջուղայում հայերն իրենց կենսակերպով հարստացրեցին տեղի հոգևոր ու մշակութային կյանքը: Համայնքի նկարագրի բացառիկությունը ձևավորվեց ջուղայեցու դարավոր կենսակերպի, կենցաղային և  հոգևոր  ապրելաձևի դրսևորումների  արդյունքում: Դեռ 1638 թ. իրենց ջանքերով նրանք ստեղծեցին տպարան` Աստվածաշնչի հրատարակման նպատակով, որը, դժբախտաբար, կիսատ մնաց: Այստեղ ցուցադրվող հնատիպ գրքերի մի մասն էլ  հրատարակվեց ինքնաշեն այդ տպարանում: Արտագաղթի ժամանակ սովորաբար մարդիկ իրենց հետ վերցնում են առաջին անհրաժեշտության իրերն ու հարստությունը, իսկ նորջուղայեցին  18-րդ դարի արտագաղթի ժամանակ իր հետ Հնդկաստան` նախ` Մադրաս, ապա` Կալկաթա տարավ  հայկական տպագրությունը:  Թեհրանում, Սպահանում, Թավրիզում հայ համայնքի կառուցած եկեղեցիները ժամանակային առումով դարձան իրանահայության պատմության ողջ ընթացքի անաչառ վավերագրերը և հռչակվեցին որպես ազգային ինքնության և հայապահպանության գլխավոր հենարան՝ իրենց շուրջ համախմբելով  կուսակցություններին, հասարակական, բարեսիրական և մշակութային կազմակերպություններին:  Նոր Ջուղայի հոգևոր ու աշխարհիկ կառույցների նվիրյալների ահռելի ջանքերի շնորհիվ մեզ է հասել այս բացառիկ ազգային հարստությունը: Մեզ` ժամանակակիցներիս, մնում է պահպանել, հարստացնել, փոխանցել, տարածել ու հանրահռչակել համամարդկային այդ արժեքները, որոնց մի մասնիկն այսօր ցուցադրված է այստեղ, մի զգալի մասն էլ կներկայացվի մեր հետագա միջոցառումների ընթացքում: Սրբազա´ն հայր, կառույցի պատասխանատունե´ր, փառք ու պատիվ ձեզ, որ, հաղթահարելով բազում դժվարություններ, արժանապատվորեն շարունակում եք կյանքի կոչել նոր ազգանպաստ ծրագրեր` առաջնորդվելով Նոր Ջուղայի բազմաթիվ ազգային գործիչների անանձնական կյանքի օրինակներով: Ահա թե ինչպես է այսօր հանրահռչակվում և զարգանում Նոր Ջուղան` վայելելով իր երբեմնի փառքը: Տեղին է վերստին հաստատել, որ մեր պատմության ամենափառավոր էջերը գրվել են հայոց հոգևոր ու աշխարհիկ իշխանությունների համատեղ գործակցությամբ, որ Հայոց Եկեղեցու և հայ ժողովրդի պատմություններն այնպես սերտորեն են միահյուսված, որ առանձին-առանձին վերցրած այն անընկալելի է:  Ուրախ եմ, որ այսօր ևս Նոր Ջուղայի հոգևոր ու աշխարհիկ կառույցները թև թևի տված գործակցում են` ձևավորելով Նոր Ջուղայի նորօրյա պատմությունը: Նրանք Հայրենի պետության աջակիցն են ու զորավիգը` պահպանելով ազգային նկարագիրն ու վավերացնելով հայ ինքնությունը: Մնում է մեզ պահպանել, հարստացնել ու փոխանցել սերունդներին այն, ինչ ունենք այսօր, ինչով հպարտանում ենք ու ներկայանում օտարներին, ինչը համարում ենք ազգային և համամարդկային հարուստ ժառանգություն»:
Նախարարի ողջույնի խոսքը ձեռք է բերում ծրագրային արժեք, որովհետև այստեղ ինչպես պատմական հայացքն է առկա, այնպես էլ գնահատականները: Ուրեմն, Նոր Ջուղայի օրերը դեռ կարձագանքվեն մեր հիշողություններում և նոր դուռ կբացեն մեր սերտակցման, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման համար:

Новая Джуга – в рамках Дней общин
Министерство Диаспоры РА продолжает заложенные им добрые традиции, представляя армянской общественности наши старейшие армянские очаги, колонии. Среди них особое место занимает Новая Джуга, которая сформировалась еще в XVII веке, отражая захватническую политику Шах Аббаса, его стремление стать хозяином Нахичевани. Более четырех веков существует община Новой Джуги, ставшая одним из компонентов нашей истории, превратившаяся в источник мощных духовно-культурных импульсов. Начиная с 1620 года Новая Джуга была крупным духовным центром, служившим своеобразным мостом между армянскими церквями �?ндии и Персии. В Новой Джуге есть также крупные достижения в национальном образовании, которые, увы, не всегда становились предметом изучения и пропаганды.
Целью министерства Диаспоры было посредством симпозиума, выставки и концертных программ сформировать определенное представление о Новой Джуге и значительной массе иранского армянства, преодолеть длившийся столетиями водораздел, превратить Новую Джугу в одно из жизнеспособных звеньев культуры и духовных реалий. Как организованные ранее Дни Стамбула, так и Дни Новой Джуги свидетельствовали, что, живя бок о бок, будучи носителями одной культуры, мы порой плохо знаем историю наших национальных колоний, мало знакомы с реликвиями истории.
�? вот было сделано все возможное, чтобы, особенно посредством выставки, мы смогли познакомиться с рукописями Новой Джуги, Библией и Евангелием, превратившими старейшее поселение в центр письменности. Помимо Новой Джуги, традиции письменности формировались также в �?сфагане, о чем мы также до сих пор мало что знали. На этот раз мало что было представлено из богатой традициями �?сфаганской школы миниатюристов, но и этого было достаточно, чтобы единожды взглянуть на историю, вспомнить о том колоссальном вкладе, который внесла �?сфаганская школа. Своеобразную оценку Дням Новой Джуги дала министр Диаспоры РА Грануш Акопян в своей приветственной речи:
«Приветствую всех участников программы «Дни Новой Джуги». Для меня гордость на Родине, в этом храме науки говорить о жизнеспособной общине, какой является Новая Джуга, уже само название которой подсказывает, что мы имеем дело с общиной, на протяжении веков выработавшей исключительные структуры сохранения армянства, сохранившей в чистоте армянина и армянственность, с могучей и самоутвердившейся общиной. Еще Шах Аббас, с целью благоустроить свою страну посредством армянских ремесленников и купцов, вынудил более 300 тысяч армян переселиться из Армении в Персию, которые неподалеку от �?сфагана основали город Новая Джуга. Пользуясь предоставленной им свободой вероисповедания, новоджугинцы организацию своей общинной жизни начали со строительства школ и церквей, руководствуясь осознанием того, что эти своеобразные кузницы веры и знаний являются важными столпами вечности армянской национальной жизни, армянственности. Осуществление программы «Дни Новой Джуги» еще один повод оценить Новую Джугу как важнейший центр сохранения национальной культуры. В истории армянской культуры и письменности Джуга останется как значительная копилка, благодаря многочисленным миниатюрам и рукописям, созданным под патронатом монастыря Святого Всеспасителя, церквей Сурб Саркис, Святой Богородицы, Сурб Геворг, Сурб Ованес. К сожалению, мало что из созданных здесь рукописей дошло до наших дней. Мы сегодня видим редчайшие рукописи, старинные книги, спасенные от уничтожения благодаря преданным представителям армянской нации и хранящиеся в Матенадаране. Пользуясь случаем, выражаю благодарность нашему дорогому Аво, большому благотворителю, который, сознавая их важность и историческую значимость, своими усилиями доставил на Родину ценные рукописи и книги, обогатив библиотеки и музеи Армении. Воистину исключительна роль армян в развитии национальной, духовно-культурной жизни Новой Джуги. На протяжении веков благодаря сосредоточенным в Новой Джуге многочисленным ювелирам, ковроделам, миниатюристам, вообще благодаря любящему искусство армянину миниатюра и фрески стали одним из своеобразных проявлений армянской культуры Новой Джуги.
Специалисты подтвердят, что исключительными жемчужинами искусства фрески является оформление монастыря Святого Всеспасителя. Уверена, что для оценки по достоинству и представления роли монастыря Святого Всеспасителя и его духовных отцов в жизни армянской общины и деле обогащения мировой культуры потребуется еще участие многих исследователей…
Своим образом жизни армяне Новой Джуги обогатили местную духовную и культурную жизнь. �?сключительность облика общины сформировалась в результате многовекового образа жизни джугинца, проявлений бытового и духовного образа жизни. Еще в 1638 году своими силами они создали типографию с целью издания Библии, которое, к сожалению, не было завершено. Часть демонстрируемых здесь книг была издана в этой самодельной типографии. Во время миграции люди как правило берут с собой ценности и предметы первой необходимости, а новоджугинцы во время эмиграции XVIII века увезли с собой в �?ндию – в Мадрас, затем Калькутту, – армянское книгопечатание. Церкви, построенные армянской общиной в Тегеране, �?сфагане, Тебризе во временном плане стали беспристрастными свидетельствами всего хода истории иранского армянства и провозглашены главными столпами национальной идентичности и сохранения армянства, сплачивая вокруг себя партии, общественные, благотворительные и культурные организации.
Благодаря колоссальным усилиям преданных духовных и светских структур Новой Джуги до нас дошло это исключительное национальное достояние. Нам, современникам, остается сохранить, приумножить, передать, распространять и пропагандировать эти общечеловеческие ценности, частица которых сегодня демонстрируется здесь, значительная же часть будет представлена на наших последующих мероприятиях.
Святейший отец, ответственные структуры – честь и слава вам, кто, преодолевая множество трудностей, с достоинством продолжаете претворять в жизнь новые патриотические программы, руководствуясь примерами жизни многих национальных деятелей Новой Джуги. Вот как сегодня развивается и пропагандируется Новая Джуга, пользуясь своей былой славой. Уместно вновь утверждать, что самые славные страницы нашей истории писались во взаимодействии наших духовных и светских властей, что истории Армянской Церкви и армянского народа столь тесно переплетены, что, взятые по отдельности, они просто не воспринимаются.
Рада, что и сегодня духовные и светские структуры Новой Джуги сотрудничают рука об руку, формируя новейшую историю Новой Джуги. Они содействуют и поддерживают родное государство, сохраняя национальный облик и армянскую идентичность. Нам остается сохранить, обогатить и передать поколениям то, что имеем сегодня, чем гордимся и предстаем перед чужестранцами, что считаем богатым национальным и общечеловеческим наследием».
Приветственная речь министра приобретает программную ценность, ибо здесь присутствует как исторический взгляд, так и оценки. Так что Дни Новой Джуги еще откликнутся в нашей памяти и распахнут новую дверь к нашему сближению, укреплению связей Родина-Диаспора.