«Սուրիոյ Հայութիւնը Կը Մնայ Կառչած Սուրիական Հայրենիքին». Արամ Ա. Կաթողիկոս
Երեքշաբթի, 11 Մարտ 2014-ի առաւօտուն World Watch Monitor կազմակերպութեան տնօրէնին հետ ունեցած իր հարցազրոյցի ընթացքին Արամ Ա. Կաթողիկոս շեշտեց, թէ հակառակ Սուրիայէն ներս ստեղծուած ծանր կացութեան, Սուրիոյ հայութիւնը կը մնայ ամրօրէն կառչած Սուրիոյ։ “Մենք երբեք չենք մոռնար ցեղասպանութենէն յետոյ սուրիացի ժողովուրդին ցուցաբերած եղբայրական ոգին հայ ժողովուրդին նկատմամբ։ Տարիներ շարունակ Սուրիոյ հայութիւնը իր մասնակցութիւնը բերաւ սուրիական հայրենիքի վերելքին։ Այսօր, երբ սուրիացի ժողովուրդը լուրջ վտանգներու ու մարտահրաւէրներու դիմաց է, մենք չենք կրնար մոռնալ անցեալը եւ հեռանալ Սուրիայէն։ Ճիշդ է, որոշ թիւով հայեր ժամանակաւորապէս հեռացան եւ աւելի ապահով վայրեր հաստատուեցան, սակայն վստահ ենք որ անոնք շուտով պիտի վերադառնան անմիջապէս որ ապահովութիւնը վերահաստատուի Սուրիայէն ներս”, ըսաւ Վեհափառ Հայրապետը։
Վեհափառ անդրադարձաւ ընդհանրապէս քրիստոնէութեան ու յատկապէս հայ համայնքին քաղաքական կեցուածքին սուրիական տագնապի լուծման գծով։ Այս ծիրէն ներս Վեհափառ Հայրապետը շեշտեց հետեւեալ կէտերը.- “ա) Սուրիական տագնապը միայն քաղաքական լուծում կրնայ գտնել, ոչ զինուորական եւ ոչ ալ արտաքին միջամտութիւններով։ բ) Սուրիացի ժողովուրդը իր բոլոր բաղկացուցիչ մասերով՝ պետութիւն, ընկերութիւն, համայնքներ պէտք է մասնակից դառնայ Սուրիան դէպի խաղաղութիւն առաջնորդող գործընթացին։ գ) Քրիստոնեայ-իսլամ գոյակցութիւնը սուրիական ընկերութեան յատկանշական երեւոյթներէն մէկն է. անոր պահպանումը կը նկատենք կենսական։ դ) Քրիստոնեայ համայնքները իրենց պարտաւորութիւնները լիովին կատարած են Սուրիոյ նկատմամբ, որպէս անբաժան մասը սուրիական ընկերութեան. անոնք նաեւ տէր կը կանգնին իրենց իրաւունքներուն՝ անհատական թէ համայնքային”։
Վեհափառ Հայրապետը նաեւ խօսեցաւ հայոց ցեղասպանութեան 100-ամեակին մասին։ Ան ըսաւ, որ “հայ ժողովուրդը տակաւին կը մնայ իրաւազրկուած. Սփիւռքը պարտադրուած իրականութիւն մըն է ցեղասպան Թուրքիոյ կողմէ։ Մենք չենք կրնար անտարբեր մնալ մեր բռնաբարուած իրաւունքներուն նկատմամբ։ Ցեղասպանութեան ճանաչումը ու հատուցումը իւրաքանչիւր հայու եւ ամբողջ հայութեան պահանջքն է”։
Միշտ պատասխանելով իրեն ուղղուած հարցումներուն, Վեհափառ Հայրապետը նաեւ անդրադարձաւ Ժընեւ 2-ի նախօրեակին Ժընեւի մէջ տեղի ունեցած ժողովին ու ընդհանուր գծերով պարզեց հոն արտայայտած իր տեսակէտները։ Հարցազրոյցի ընթացքին նաեւ անդրադարձ եղաւ ընդհարապէս Միջին Արեւելքէն ներս քրիստոնէութեան ներկայութեան ու վկայութեան:

“The Armenians of Syria stay clung to the Syrian homeland”-Catholicos Aram I
In an interview with the director of World Watch Monitor on the morning of March 11, 2014, Catholicos Aram I stressed the fact that the Armenians of Syria stay clung to Syria in spite of the difficult conditions in the country. “We will never forget the spirit of brotherhood that the Syrians showed to the Armenians in the wake of the genocide. For years, Syrian-Armenians have participated in the advancement of Syria. Today, the Syrians face serious dangers and challenges, and we can’t forget the past and leave Syria. True, some Armenians left for a while and settled in safer countries, but we are certain that they will return as soon as security is ensured in Syria,” said the Supreme Patriarch.
The Supreme Patriarch touched upon Christianity in general and the political position of the Armenian community on the solution to the crisis in Syria. In regard to this, the Supreme Patriarch stressed the following: “(a) There can only be a political solution to the Syrian issue. There should not be any armed or foreign intervention, (b) The state, society and communities of Syria must participate in the process that will lead to the establishment of peace in the country, (c) The co-existence between Christians and Muslims is one of the important phenomena in Syrian society, and we view its maintenance as vital, (d) Christian communities have completely fulfilled their duties in Syria as an inseparable part of Syrian society. They also stand up for their rights, individually and as a community”.
The Supreme Patriarch also talked about the Centennial of the Armenian Genocide. “The Armenians’ rights remain deprived. The Armenian Diaspora is a reality that was created as a result of the genocide perpetrated by Turkey. We can’t stay indifferent to our violated rights. Recognition of the Armenian Genocide and reparation are the demand of all Armenians.”
In response to the questions that he is always asked, the Supreme Patriarch also touched upon the meeting held in Geneva ahead of Geneva-2 and clarified his views in general. During the interview, the Supreme Patriarch also touched upon the presence of Christianity in the Middle East in general.